“Ümumdünya ana südü ilə qidalandırma həftəsi” çərçivəsində maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı və “Vəlioğlu” MMC şirkətinin dəstəyi ilə “1-7 avqust Ümumdünya ana südü ilə qidalandırma həftəsi” çərçivəsində Suraxanı rayonu 3 saylı doğum evində, Qaradağ rayonu Lökbatan qəsəbəsindəki 4 saylı doğum evində və Xəzər rayonu 26 saylı Birləşmiş Şəhər Xəstəxanasının doğum şöbəsində Komitə nümayəndələri Kamilə Əliyeva və Zülfiyyə Sadıqovanın iştirakı ilə hamilə və yeni ana olmuş qadınlarla görüşlər keçirilib. Görüşlər zamanı onlara ana südü ilə qidalanmanın uşaqların fiziki və psixi inkişafına müsbət təsirləri,doğuşdan sonra qadınların psixoemosional vəziyyətinin dəyişkən olması, bu keçici dövrdə qadınların rastlaşdığı problemlərin həlli yolları, körpə ilə ünsiyyətin qurulması qaydaları və s. barədə faydalı məsləhətlər verilib.
Eyni zamanda Goranboy, Göygöl, Saatlı,Sabirabad, Zaqatala, İsmayıllı, Hacıqabul Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin (UADM) təşkilatçılığı ilə “Ümumdünya ana südü ilə qidalandırma həftəsi” çərçivəsində maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Tibb müəssisələrində, ictimai yerlərdə gənc qızlar və ana olmağa hazırlaşan qadınlara Komitə tərəfindən hazırlanmış ana südünün uşaqlar və ananın sağlamlığı üçün faydaları, ana südü ilə qidalanmanın üstünlükləri və körpələrin inkişafındakı vacib rolu, südün tərkibindəki maddələrin uşaqların fiziki və zehni inkişafına təsiri haqqında müxtəlif maarifləndirici materiallar paylanılıb.

Educational events within the framework of "World Breastfeeding Week"
With the organization of the State Committee for Family, Women and Children Affairs and with the support of "Valioglu" LLC, within the framework of the "August 1-7, World Breastfeeding Week" meetings with pregnant and new mothers were held in maternity hospital No. 3 in Surakhani district, No. 4 in Lokbatan settlement of Garadagh district, and the maternity department of the United City Hospital No.26 in Khazar district.
During the meetings, they were informed about the positive effects of breastfeeding on the physical and mental development of children, the changeable psycho-emotional state of women after childbirth, ways to solve the problems faced by women in this transitional period, and useful tips given on the rules for establishing communication with the baby, etc.
At the same time, educational activities were held within the framework of "World Breastfeeding Week" organized by Goranboy, Goygol, Saatli, Sabirabad, Zagatala, Ismailli, Hajigabul Child and Family Support Centers (CFSC).
In medical institutions and public places, young girls and women preparing to become mothers were distributed various educational materials prepared by the Committee on the benefits of breast milk for children and mother's health, the advantages of breastfeeding, and its important role in the development of babies, the effect of the substances contained in milk on the physical and mental development of children.