Bahar Muradova Özbəkistanın Qadın Sahibkarlar Klubunun nümayəndə heyəti ilə görüşüb
29 iyun 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Özbəkistan Respublikasının Qadın Sahibkarlar Klubunun nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Özbəkistan nümayəndə heyətini Bakıda görməkdən məmnunluğunu ifadə edib.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin Özbəkistana rəsmi səfərindən danışan Komitə sədri iki ölkə arasındakı səmimi münasibət, özbək xalqının qonaqpərvərliyi və orada Azərbaycana olan sevgidən bəhs edib. Görüş zamanı hər iki ölkənin liderinin müxtəlif səviyyələrdə səfərlərin intensivləşdirilməsi ilə bağlı qərarına diqqət çəkən B.Muradova, hazırki görüşün məhz həmin razılaşmanın bilavasitə nəticəsi olduğunu qeyd edib. Tarixən iki ölkə arasında münasibətlərin qardaşlığa, birliyə və dostluğa əsaslandığını qeyd edən sədr, bu münasibətlərin tarixi xarakter daşıdığını əlavə edib.
Beynəlxalq münasibətlərdə Özbəkistanın dəstəyini qeyd edən Bahar Muradova, əlaqələri strateji müttəfiqlik səviyyəsinə qaldıran sənədlərin də qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb: “Qarabağ məsələsində Özbəkistanın yalnız dostluğa, qardaşlığa, beynəlxalq hüquqa söykəndiyini, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəklədiyini gördük. Bu gün Azərbaycan öz torpaqlarını işğaldan azad edib və regionda davamlı sülhün bərqərar olunması üçün əlindən gələni edir”.
Dövlət Komitəsinin fəaliyyət istiqamətlərindən bəhs edən Komitə sədri, ali məqsədin ailə dəyərlərini qorumaq, qadınları gücləndirmək, gender bərabərliyini təmin etmək, gender əsaslı ayrı-seçkiliyi aradan qaldırmaq, uşaq hüquqlarını təmin etmək, icra mexanizmlərinin effektivliyini artırmaq olduğunu əlavə edib. O, eyni zamanda qadınların əmək bazarında iştirakçılığını artırmaq, onların sahibkarlıq subyektləri yaratmaq işini asanlaşdırmaq, ölkədə yaranan dəyərə adekvat töhfə vermək olduğunu diqqətə çatdırıb.
Özbəkistanın Qadın Sahibkarlar Klubunun nümayəndə heyətinin rəhbəri Nadira Şotursunova səmimi qəbula görə Komitə sədrinə təşəkkür edərək, heyət üzvlərini təqdim edib. O, Özbəkistanda həyata keçirilən gender siyasəti, ölkədə yenicə qəbul edilən gender strategiyası, eyni zamanda son illər qadın və kişi bərabərliyinin təmin edilməsi istiqamətində əldə edilən uğurlar barədə məlumat verib.
Qadın Sahibkarlar Klubunun fəaliyyətindən bəhs edən N.Şotursunova, qısa müddət öncə Qırğızıstanda reallaşdırılan, həmçinin yaxın gələcəkdə Türkmənistanda baş tutacaq Biznes Forumun Azərbaycanda da keçiriləcəyi ilə bağlı inamını ifadə edib. Heyət rəhbəri, iki ölkə arasında müxtəlif layihələrin, tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədilə əməkdaşlığa hər zaman açıq olduğu, eləcə də Özbəkistana dəvəti ilə bağlı Özbəkistan parlamentinin sədri Tənzilə Narbayevanın sözlərini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə iştirak edən Azərbaycanda Qadın Sahibkarlığının İnkişafı Assosiasiyasının sədri Səkinə Babayeva iki ölkənin Qadın Sahibkarlar Assosiasiyaları arasında bu gün imzalanan əməkdaşlıq memorandumu barədə fikirlərini bölüşüb. O, Qadınların iqtisadi gücləndirilməsi ilə qadın hüquqlarının təmin olunması istiqamətində bir sıra problemlərin aradan qaldırıldığını və bu sahədə iki ölkə arasında əməkdaşlığın birgə addımlayaraq, resursları gücləndirməyə xidmət edəcəyini bildirib.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova bələdiyyələrdə yaradılan gender komissiyalarının fəlaiyyəti haqqında məlumat verib. Ötən illər ərzində ölkəmizdə qadınların iqtisadi imkanlarının artırılması, onların iqtisadi səlahiyyətləndirilməsi üzrə müsbət nəticələrin əldə edildiyini qeyd edən sədr müavini, yaxın adətlərə, tarixə və dəyərlərə sahib iki qardaş ölkə kimi bu sahədə əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb, birgə fəaliyyətlərin müsbət nəticə verəcəyini söyləyib.

Mrs. Bahar Muradova met with a delegation of the Women's Entrepreneurs Club of Uzbekistan
On June 29, 2022, Mrs. Bahar Muradova, the Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs welcomed a delegation of the Club of Women Entrepreneurs of the Republic of Uzbekistan and expressed her satisfaction with seeing them.
Speaking about the official visit of President Ilham Aliyev to Uzbekistan, the Chair of the Committee spoke about the sincere relations between the two countries, the hospitality of the Uzbek people and the love for Azerbaijan there. During the meeting, Mrs. Muradova drew attention to the decision of the leaders of the two countries to intensify visits at various levels, noting that the current meeting is a direct result of this agreement. Noting that the relations between the two countries are based on brotherhood, unity and friendship, the Chair added that these relations have a historical character.
Noting Uzbekistan's support in international relations, Mrs. Bahar Muradova noted that documents were adopted to raise relations to the level of a strategic alliance. Today, Azerbaijan has liberated its lands from occupation and is doing its best to establish lasting peace in the region.
Speaking about the activities of the State Committee, the Chair of the Committee added that the ultimate goals are to protect family values, strengthen women, ensure gender equality, eliminate gender-based discrimination, ensure children's rights and increase the effectiveness of enforcement mechanisms. She also noted that it is important to increase the participation of women in the labor market, to facilitate their creation of business entities, to make an adequate contribution to the value created in the country.
The head of the delegation of the Club of Women Entrepreneurs of Uzbekistan Mrs. Nadira Shotursunova thanked the Chair of the Committee for the warm welcome and introduced the members of the delegation. She spoke about the gender policy implemented in Uzbekistan, the newly adopted gender strategy in the country, as well as the progress made in recent years to ensure equality between women and men.
Speaking about the activities of the Women's Entrepreneurs Club, Shotursunova expressed confidence that the recent Business Forum in Kyrgyzstan, as well as in the near future in Turkmenistan, will be held in Azerbaijan. The head of the delegation noted the words of the Speaker of the Uzbek Parliament Mrs. Tanzila Narbayeva, who was always open to cooperation between the two countries for the implementation of various projects and events, as well as the invitation to Uzbekistan.
Participating in the meeting, Mrs. Sakina Babayeva, Chair of the Association for the Development of Women's Entrepreneurship in Azerbaijan, shared her views on the memorandum of cooperation signed today between the Associations of Women Entrepreneurs of the two countries. She said that a number of problems in ensuring women's rights have been eliminated through the economic strengthening of women, and cooperation between the two countries in this area will serve to strengthen resources by taking joint steps.
Deputy Chair of the State Committee Mrs. Sadagat Gahramanova informed about the activities of gender commissions established in municipalities. Noting that positive results have been achieved in increasing the economic opportunities of women and their economic empowerment in the past years, she stressed the importance of cooperation in this field as two brotherly countries with close traditions, history and values.