Məktəb psixoloqları üçün sosial-emosional öyrənmə üzrə növbəti onlayn təlim keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Beynəlxalq Təhsil üzrə Amerika Şurası Peşəkar İxtisasartırma Proqramının birgə təşkilatçılığı, Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərində fəaliyyət göstərən məktəb psixoloqları üçün sosial-emosional öyrənmə üzrə növbəti onlayn təlim keçirilib.
Təlim zamanı məktəb psixoloqlarına “Sosial və emosional öyrənmə” (SEL) üzrə apardığı tədqiqatlara görə 2021-ci il CASEL Meri Utne Obrien mükafatının qalibi olmuş amerikalı mütəxəssis R.Keeth Matheny tərəfindən zorakılığa məruz qalmış uşaqların psixoloji xüsusiyyətləri, intihara cəhd etmiş uşaqlarda müşahidə edilən hallar, intihar düşüncəsi olan uşaqlarla aparılan psixo-sosial iş barədə məlumat verilmiş, qrup müzakirələri aparılıb.
Qeyd edək ki, Dövlət Komitəsi tərəfindən ötən ilin noyabr ayından etibarən həyata keçirilən “Məktəb psixoloqu” layihəsi çərçivəsində Bakı və Sumqayıt şəhərlərində fəaliyyət göstərən 300-ə yaxın məktəb psixoloqu iştirak edib. Təşkil edilmiş təlimlər zamanı mütəxəssislər tərəfindən psixoloqlara müxtəlif yaş dövrlərinin psixoloji xüsusiyyətləri, çətin tərbiyə olunan uşaqlar, eyni zamanda zorakılığa (cinsi, psixi, fiziki) məruz qalmış uşaqlarla işin təşkili, valideynlərlə aparılan görüşlərin effektiv üsulları barədə məlumatlar verilib, sonda sertifikatlar təqdim olunub.

The next online training on socio-emotional learning was held for school psychologists
The State Committee for Family, Women and Children Affairs and the American Council Professional Development Program on International Education, with the support of the Ministry of Education, held another online training on socio-emotional learning for school psychologists in Baku and Sumgayit.
During the training, school psychologists were trained by R.Keeth Matheny, an American expert who won the 2021 CASEL Mary Utne Obrien Award for her research on “Social and Emotional Learning” (SEL) about the psychological characteristics of children who have been subjected to violence, the cases observed in children who have attempted suicide, psycho-social work with children with suicidal thoughts by and group discussions were held.
It should be noted that about 300 school psychologists working in Baku and Sumgayit participated in the "School Psychologist" project implemented by the State Committee since November last year. During the training, the specialists informed the psychologists about the psychological characteristics of different ages, children with special needs, as well as the organization of work with children exposed to violence (sexual, mental, physical), and effective methods of meetings with parents. Later certificates were presented to the participants