Regionlarda “Məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə” mövzusunda keçirilən tədbirlər davam edir
“Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair 2020–2023-cü illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası və məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində tədbirlərin gücləndirilməsi və regionlarda zorakılıqla mübarizə sahəsində maarifləndirmə işinin aparılması məqsədilə Quba Rayon Heydər Əliyev Mərkəzində görüş keçirilib.
Görüşdə Qusar, Xaçmaz və Şabran rayon İcra Hakimiyyətlərinin Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupunun üzvləri iştirak edib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova çıxış edərək, icra hakimiyyətlərində yaradılmış Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qruplarının öz fəaliyyətlərini həyata keçirən zamanı “Məişət zorakılğının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərini rəhbər tutaraq məişət zorakılığı qurbanlarına daha çevik dəstəyin göstərilməsi, mühafizə orderlərinin verilməsi, zəruri hallarda qurbanların sığınacaqlara yerləşdirilməsi, eləcə də baş vermiş zorakılıq halları ilə əlaqədar cavab tədbirlərinin vacibliyini bildirib.
Görüşdə monitorinq qruplarının sədrləri çıxış edərək, görülmüş işlər, ailə münasibətlərindən irəli gələn bir sıra məsələlər və.s hallara dair rayon İcra Hakimiyyətlərinə edilmiş müraciətlər barədə məlumatlar veriblər.
Daha sonra “Məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə” mövzusunda Quba rayon Peşə Liseyində təhsil alan gənclərə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Hüquqi-təminat şöbəsinin baş məsləhətçisi Tural Hüseynzadə tərəfindən təlim keçirilib.
Təlim zamanı bu istiqamətdə iştirakçılara ətraflı məlumat verilib, sualları cavablandırılıb, məişət zorakılığının qarşısının alınması zamanı qarşıya çıxan problemlər və bu sahədə bir sıra məsələlər müzakirə edilib.

Events on "Prevention and Combating Domestic Violence" continue in the regions
A meeting was held at the Heydar Aliyev Center in Guba in order to strengthen the implementation of the "National Action Plan to Combat Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan for 2020-2023", as well as the measures to prevent domestic violence and raise awareness in the fight against violence in the regions.
The meeting was attended by members of the monitoring group on Gender Violence and Violence against Children of the Executive Powers of Gusar, Khachmaz and Shabran districts.
Mrs. Sadagat Gahramanova, Deputy Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs stressed the importance of providing more flexible support to victims of domestic violence, issuing protection orders, placing victims in shelters if necessary, as well as responding to incidents of violence when carrying out the activities of the monitoring groups on Gender Violence and Violence against Children established in the executive authorities, guided by the requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Prevention of Domestic Violence".
The chairmen of the monitoring groups spoke at the meeting and informed them about works done, and the appeals to the district executive authorities on a number of issues arising from family relations, etc.
Later, Tural Huseynzadeh, Chief Adviser of the Legal Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, conducted training on "Prevention and Combating Domestic Violence" for young people studying at the Vocational High School of Guba region.
The participants were given detailed information in this regard, their questions were answered, the problems encountered in the prevention of domestic violence and a number of issues in this area were discussed during the training.