Erkən nikah və qız uşaqlarının təhsildən yayınması halları ilə mübarizə istiqamətində növbəti görüş Qobustanda keçirildi
25 aprel 2022-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Qobustan rayon İcra Hakimiyyətinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində Qobustan rayonu üzrə məktəblərdə təhsildən yayınan şagirdlərin valideynləri ilə icma səviyyəsində maarifləndirici görüş keçirilib.
Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Aynur Sofiyeva, Qobustan rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Təranə Güləliyeva, aidiyyəti qurumların nümayəndələri, yetkinlik yaşına çatmayanların işləri və hüquqlarının müdafiəsi üzrə komissiyanın üzvləri, Təhsil İdarəsinin nümayəndəsi, din xadimi, hüquq-mühafizə orqanının nümayəndəsi, bələdiyyə sədrləri, icra nümayəndələri, ümumtəhsil məktəblərinin direktorları, psixoloqlar və valideynlər iştirak ediblər.
Görüş zamanı erkən nikah və təhsildən yayınma hallarının yaratdığı fəsadlar və qız uşaqlarının həyatına göstərdiyi mənfi təsirlər barəsində valideynlərə məlumatlar verilib. O cümlədən, uşaqlarını təhsildən yayındıran valideynlər dinlənilərək, problemlərinin həlli istiqamətində müzakirələr aparılıb.
Görüşdən sonra təhsildən yayınma halının yerində araşdırılması məqsədilə Ərəbşahverdi kəndində ailəyə səfər edilib. Eyni zamanda aidiyyəti qurumların məsul şəxsləri modul tipli məktəbə baş çəkərək, təhsil prosesi ilə yaxından tanış olublar.

The next meeting on combating early marriage and school dropouts was held in Gobustan
On April 25, 2022, within the framework of joint cooperation between the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Executive Power of Gobustan region, an enlightening meeting was held at the community level with the parents of students dropping out of school in Gobustan region.
The meeting was attended by Mrs. Aynur Sofiyeva, Deputy Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Mrs. Tarana Gulaliyeva, Deputy Head of the Gobustan District Executive Power and Head of the Department of Socio-Political and Humanitarian Affairs, as well as representatives of relevant agencies, members of the Commission on Juvenile Affairs, representative of the Department of Education, cleric, law enforcement representative, mayors, executive representatives, principals of secondary schools, psychologists and parents.
During the meeting, parents were informed about the consequences of early marriage and school dropouts and the negative impact on the lives of girls. In particular, parents who deprive their children of education were heard and discussions were held to solve their problems.
After the meeting, a family in Arabshahverdi village was visited to investigate the case of the dropout at the place. At the same time, officials of the relevant agencies visited the modular school and got acquainted with the educational process.