Məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planının icra vəziyyəti müzakirə edilib
5 aprel 2022-ci il tarixində “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planı”nın icra vəziyyətinin müzakirəsi məqsədi ilə onlayn görüş keçirilib.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Komitə sədri Bahar Muradova görülən işlərin müzakirəsi üçün aidiyyəti qurumlarla birgə keçirilən bu kimi müzakirələrin əhəmiyyətini vurğulayaq qeyd edib ki, Komitə əlaqələndirici qurum kimi birillik fəaliyyətlərə dair 9 mərkəzi icra hakimiyyəti orqanı, 4 dövlət qurumu, 76 yerli icra hakimiyyəti oqanından toplanan məlumatları ümumiləşdirmiş, bu barədə hesabatı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasına təqdim etmişdir. Həmçinin görülmüş işlərin nəticələrinə dair vəziyyəti araşdıraraq təhlil etmişdir. Eyni zamanda BMT-nin Əhali Fondunun Azərbaycan hökuməti ilə əməkdaşlığı üzrə 2021-2025-ci illəri əhatə edən çərçivə sənədinə əsasən milli fəaliyyət planının icrası prosesinin monitorinqi və qiymətləndirilməsi də həyata keçirilmişdir: “Bu qiymətləndirilmənin aparılması icra prosesində olan çatışmazlıqları üzə çıxarmaq və təhlil etmək məqsədi daşıyırdı. Monitorinqin nəticələri imkan verir ki, biz, BMT-nin Əhali Fondu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində aidiyyəti qurumlar tərəfindən ediləcək strateji müdaxilələrin əsas istiqamətləri ilə bağlı konseptual çərçivə sənədinin formalaşdıra bilək”.
B. Muradova qeyd edib ki, illik məlumatların təhlili bu sahədə tərəfdaş qurumlar arasında əlaqələrin gücləndirilməsinə böyük ehtiyac olduğunu göstərdi. O, gündəlik həyatda baş verən bir çox hadisələri, xüsusilə, intihar, məişət zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının baş verməsinin ciddi narahatlıq doğurduğunu və bu məsələlər ətrafında müzakirələr aparıldığını bildirib: “Zorakılıqla üzləşən şəxslərə yönəlik xüsusi reabilitasiya proqramlarının ixtisaslaşmış mütəxəssislərlə birgə hazırlanmasına, nəticələrinin monitorinq və təhlilinə ehtiyac vardır.”
2020-ci ildən Avropa İttifaqının maliyyə dəstəyi ilə “Azərbaycanda məişət zorakılığına məruz qalan şəxslərin təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi üçün dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin imkanlarının gücləndirilməsinə dair” Tvinninq layihəsinə diqqət çəkən Komitə sədri bildirib ki, layihə müvafiq qurumların iştiraka cəlb olunmuş əməkdaşları arasında ünsiyyət və əlaqələrin genişləndirilməsinə zəmin yaradılması baxımından da faydalı keçmişdir.
“Sosial xidmət haqqında” Qanundan irəli gələrək son illərdə çətin şəraitdə olan şəxslərə və ailələrə müxtəlif yönümlü xidmətlər göstərən sosial xidmət müəssisələrinin sayının artdığını bildirən B. Muradova qeyd edib ki, Komitə bu vəziyyətdə olan uşaqlar və məişət zorakılığından əziyyət çəkən şəxslər üçün sosial xidmət müəssisələri ilə əməkdaşlıq edir, xüsusilə müvafiq nazirliklər və qurumların rəhbər şəxsləri ilə vaxtaşırı müzakirələr aparır. Eyni zamanda Komitənin müraciəti ilə qeyd edilən kateqoriyadan olan vətəndaşların qeyri-dövlət yardım mərkəzlərinin sığınacaqlarına yerləşdirilməsi təmin olunur.
Bu sahədə müəyyən boşluqların da olduğunu vurğulayan Komitə sədri sosial xidmət müəssisələrinin rəhbərləri ilə keçirilən müzakirələrdə də qeyd edilə bir məqama xüsusi toxunaraq, çətin şəraitdə olan şəxslərə xidmət göstərən qeyri-dövlət sığınacaqlarının, mərkəzlərin üzləşdiyi bir sıra problem və çətinliklərin aradan qaldırılmasına müvafiq dəstək verilməsinin vacibliyini önə çəkib.
Dövlət Komitəsinin Hüquqi təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova “Azərbaycan Respublikasında məişət zorakılığı ilə mübarizəyə dair Milli Fəaliyyət Planı”nın icra vəziyyətinə dair təqdimatla çıxış edərək Dövlət Komitəsi tərəfindən 2021-ci ildə həyata keçirilmiş tədbirlər barədə də müfəssəl məlumat verib. Həmçinin konfrans iştirakçılarının diqqətini Milli Fəaliyyət Planının gələcək icrası zamanı bəzi məsələlərə xüsusi diqqət göstərilməsinin vacibliyinə çəkib.
Ədliyyə nazirinin müavini Eldar Nuriyev müzakirə edilən məişət zorakılığı probleminin aktual və hər kəsi narahat edən ciddi bir problem olaraq qaldığını bildirərək, Tədbirlər Planında Nazirliyə tapşırılan bəndlər və onların icra vəziyyətləri haqqında məlumat verib. Nazir müavini qeyd edib ki, bunlardan başqa Nazirliyin icraçı qurum kimi nəzərdə tutulmadığı bir neçə bəndə uyğun olaraq, “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Qanuna və digər normativ hüquqi aktlara dəyişiklik edilməsinə dair layihələrə baxılmış, təkliflər təqdim edilmişdir. Həmçinin qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, zərərçəkmiş şəxslərin müdafiəsi üzrə işçi qruplarında Ədliyyə Nazirliyinin əməkdaşları təmsil olunmuşdur. O, qeyd edib ki, vəkillər və hakimlər üçün haqqında danışdığımız mövzu üzrə təşkil edilən ixtisasartırma kursları və təlimlərin qarşıdakı illərdə keçirilməsi də nəzərdə tutulub.
Mühafizə orderləri haqqında məlumat verən E.Nuriyev, 2021-ci ildə mühafizə orderlərinin sayının əvvəlki illərlə müqayisədə 94% artdığını qeyd edib: “Təqdirəlayiq haldır ki, icra sənədlərinin sayında əsaslı artım müşahidə edilsə də son üç ildə bununla bağlı cinayət məsuliyyətinə cəlb edilmə halı olmamışdır”.
Yeni hazırlanan İcra Məcəlləsinin layihəsinə məişət zorakılığı sahəsində qəbul edilmiş qərarların icrası qaydası ilə bağlı xüsusi normanın daxil edildiyini bildirən Eldar Nuriyev, sənədin baxılması üçün aidiyyəti üzrə göndərildiyini əlavə edib.
O, çıxışının sonunda hazırda da Fəaliyyət Planının icrası ilə bağlı ardıcıl olaraq fəaliyyətin davam etdirildiyini diqqətə çatdırıb.
Məişət zorakılığı ilə mübarizəyə həsr olunmuş belə bir mühüm təbdirin təşkilinə görə Dövlət Komitəsinin rəhbərliyinə təşəkkür edərək, bu müzakirələrin qarşılıqlı fəaliyyətə töhfə verəcəyinə, birlikdə bu sahədə aparılan mübarizə işini gücləndirəcəyinə ümid etdiyini bildirib.
Məişət zorakılığı, xüsusən də qadınlara qarşı zorakılıq hallarının dünyanın bir çox ölkələrində olduğu kimi ölkəmizdə də cəmiyyətin narahatlığını doğuran bir problem olduğunu dilə gətirən O.Zalov, keçirilən davamlı islahatların tərkib hissəsi olaraq ictimaiyyətlə polis arasında əlaqələr və məlumat mübadiləsinin daim təkmilləşdirildiyini qeyd edib. O bildirib ki, uzun illərdir cinayətlərin, o cümlədən qadınlara və uşaqlara qarşı törədilmiş ailə, məişət xarakterli zorakılıq əməllərinin qarşısının vaxtında alınması və təcili tədbirlər görülməsi məqsədilə operativ əlaqə vasitələri fəaliyyət göstərir və bu mövzuda daxil olan müraciətlərə xüsusi həssaslıqla yanaşılır. Çıxışının davamında bu gün Azərbaycanın ümumi baş verən cinayət hadisələrinə görə ən az hadisə baş verən ölkələrdən biri olduğunu qeyd edən nazir müavini, məişət zorakılığı zəmnində baş verən hər bir cinayət faktı ilə bağlı xidməti təhqiqat aparıldığını, görülən işlərə hüquqi qiymət verildiyini, eyni zamanda bu cinayətlərin qarşısının alınması, zorakılıq etmiş şəxslərin cəzasızlığına yol verilməməsi üçün adekvat tədbirlərin davam etdirildiyini əlavə edib.
Dövlət qurumları ilə qarşılıqlı əlaqədən bəhs edən O.Zalov qadınların təqsirləndirilən və ya cəza çəkmiş şəxs qismində keçdikləri bütün cinayət işləri, o cümlədən materialların mütəmadi təhlil olunaraq, onları cinayətə təhrik edən amillərin öyrənilib aradan qaldırılması, o cümlədən zərərçəkən qadınların təhlükəsizliyinin təmin olunması, hüquqlarının müdafiə olunması istiqamətində mühüm addımların atıldığını, bütün proseslərin nəzarətdə saxlanıldığını diqqətə çatdırıb.
Müvafiq sahədə həllini tapmalı olan problemlərin mövcudluğuna diqqət çəkən nazir müavini, zərərçəkmiş şəxslərə qısa və uzunmüddətli mühafizə orderlərinin verilməsinin praktikada geniş tətbiq olunması üçün tədbirlərin görüldüyünü vurğulayıb. O, çıxışının sonunda ailələrin möhkəmləndirilməsi naminə onların vaxtında və hərtərəfli yardımla təmin edilməsi, məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərin müdafiəsi sisteminin səmərəsinin artırılması, məlumatlandırma və maarifləndirmə tədbirlərinin gücləndirilməsində bütün aidiyyəti qurumların, eləcə də vətəndaş cəmiyyəti institutlarının birgə fəaliyyət göstərərək, görülən işləri daha da təkmilləşdirməyə çalışacaqlarını bildirib.
Daha sonra Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimov çıxış edərək, Milli Fəaliyyət Planının əhəmiyyətindən bəhs edib. O, bu sənəd üzrə Nazirlik tərəfindən müvafiq Tədbirlər Planı üzrə aparılan işləri, məişət zorakılığından zərər çəkmiş şəxslərin sosial müdafiəsi, habelə, məişət zorakılığının qarşısının alınması ilə bağlı sosial tədbirlərin görülməsi sahəsində görülən tədbirləri qeyd edib.
Nazir müavini Sosial Xidmətlər Agentliyi tərəfindən məişət zorakılığı halları və çətin həyat şəraitində olan uşaqlarla bağlı, habelə onlayn-psixoloji dəstəyin göstərilməsi ilə əlaqədar müraciətlərin cavablandırılması üçün nəzərdə tutulan Qayğı Çağrı Mərkəzinin (116 123) yaradıldığını bildirib.
A. Kərimov son illərdə Nazirliyin sosial sifarişləri əsasında icra olunan layihələrin bir istiqamətinin də məişət zorakılığına məruz qalmış şəxslər üçün sosial reabilitasiya xidmətlərinin, onlara hüquqi, sosial, psixoloji yardımın göstərilməsinə yönəldiyini qeyd edib.
O, eləcə də qadınların səlahiyyətlərinin artırılması, məşğulluq imkanlarının genişləndirilməsi, müxtəlif peşə kurslarına cəlb olunması istiqamətində tədbirlər həyata keçirildiyini bildirib: “Ötən dövr ərzində 75 min nəfər işlə təmin olunubsa onlardan 20 minə yaxını qadınlar idi. 2500-ə yaxın qadın kənd təsərrüfatı sahəsi üzrə, mindən artıq qadın xidmət və istehsal istiqaməti sahəsində çərçivəsində müxtəlif məşğulluq tədbirlərinə cəlb ediliblər.”
Sonra Təhsil nazirinin müavini Firudun Qurbanov çıxış edərək bildirib ki, təhsil sistemi zorakılığın qarşısının alınması və profilaktikası üçün böyük potensiala malikdir. Bu sistemin peşəkar və təşkilati mənbəyi, sosial təsir sahəsi, təhsil mühiti təhsil prosesinin bütün iştirakçılarının məqsədlərinə, maraqlarına sistemli təsir göstərməyə imkan verir.
Firudun Qurbanov qeyd edib ki, ümumi təhsil müəssisələrində, Uşaq-Gənclər İnkişaf mərkəzlərində, peşə təhsil müəssisələrində, ali təhsil müəssisələrində məişət zorakılığı ilə mübarizə sahəsində maarifləndirici tədbirlər, onlayn görüşlər, dəyirmi masalar və seminarlar keçirilib. Eyni zamanda, Təhsil Nazirliyinin birbaşa tabeliyində olan internat və internat tipli təhsil müəssisələrində də məişət zorakılığı ilə mübarizə mövzusunda müvafiq tədbirlər, eyni zamanda təlimlər, dəyirmi masalar təşkil olunub.
Nazir müavini çıxışının sonunda əlavə edib ki, məişət zorakılığının qarşısının alınması istiqamətində Təhsil Nazirliyi tərəfindən atılan addımlar həm maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsini, həm tədris proqramlarına müvafiq mövzuların daxil edilməsini, həm də yeniyetmə və gənclərə müvafiq praktiki bacarıqların aşılanmasını əhatə edir. O, bildirib ki, Təhsil Nazirliyi təkcə məişət zorakılığının özü ilə deyil, onu yaradan səbəblərlə mübarizəyə də böyük önəm verir.

The implementation of the National Action Plan to Combat Domestic Violence
On April 5, 2022, an online meeting was held to discuss the implementation of the "National Action Plan to Combat Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan."
Welcoming the participants, Mrs.Bahar Muradova, Chair of the Committee, stressed the importance of such discussions with the relevant agencies in order to discuss the work done. She noted that the Committee summarized the information collected from 9 central executive bodies, 4 state bodies, and 76 local executive bodies on its activities as a coordinating body, and submitted a report to the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan. She also researched and analyzed the situation on the results of the work done. At the same time, in accordance with the UNFPA framework document on cooperation with the Government of Azerbaijan for 2021-2025, the implementation of the national action plan was monitored and evaluated: “This assessment was aimed at identifying and analyzing shortcomings in the implementation process. The results of the monitoring allow us to formulate a conceptual framework document on the main directions of strategic interventions to be carried out by the relevant agencies in cooperation with the UN Population Fund.
Mrs. Muradova noted: “The analysis of annual data showed a great need to strengthen relations between partner organizations in this area. Many incidents in everyday life, especially suicides, domestic violence and violence against children, are a matter of serious concern. There is a need to develop special rehabilitation programs for victims of violence together with specialized specialists, and to monitor and analyze the results.”
Drawing attention to the EU-funded Twinning project "Strengthening the capacity of government agencies and local referral mechanisms to ensure the safety and support of victims of domestic violence in Azerbaijan" since 2020, the Committee Chairman said that the project was also useful in terms of creating a basis for expanding communication and contacts between the employees of the relevant agencies involved.
According to the Law on Social Services, the number of social service institutions providing various services to people and families in difficult circumstances has increased in recent years. Mrs. Muradova noted that the Committee cooperates with social service institutions for children in this situation and victims of domestic violence, in particular, holds regular discussions with the heads of relevant ministries and agencies. At the same time, at the request of the Committee, the placement of this category of citizens is provided in the shelters of non-governmental assistance centers.
Emphasizing that there are some gaps in this area, the Chair of the Committee touched upon a point to be noted in the discussions with the heads of social service institutions, emphasizing the importance of providing appropriate support to non-governmental shelters and centers to address a number of problems and difficulties.
Mrs. Taliya Ibrahimova, Head of the Legal Support Department of the State Committee, made a presentation on the implementation of the "National Action Plan to Combat Domestic Violence in the Republic of Azerbaijan" and gave detailed information about the measures taken by the State Committee in 2021. She also drew the attention of conference participants to the importance of paying special attention to some issues during the future implementation of the National Action Plan.
Mr. Eldar Nuriyev, Deputy Minister of Justice said that the problem of domestic violence remained a topical and serious problem for everyone, and informed about the items assigned to the Ministry in the Action Plan and the state of their implementation. The Deputy Minister noted that in addition, in accordance with several items that the Ministry is not intended as an executive body, the draft laws on amendments to the Law on Prevention of Domestic Violence and other normative legal acts were considered and proposals were submitted. Employees of the Ministry of Justice were also represented in the working groups on improving the legislation and protection of victims. He noted that refresher courses and trainings for lawyers and judges on the mentioned subject will be held in the coming years.
Giving information about security orders, Mr.Nuriyev noted that the number of security orders increased by 94% in 2021 compared to previous years: "It is commendable that despite a significant increase in the number of enforcement documents, there have been no criminal cases in the last three years."
Mr. Eldar Nuriyev said that the new draft Executive Code includes a special provision on the implementation of decisions in the field of domestic violence, adding that the document was sent for consideration and the implementation of the Action Plan is continuing.
He thanked the leading staff of the State Committee for organizing such an important event dedicated to the fight against domestic violence and expressed hope that these discussions will contribute to interaction and strengthen the fight against domestic violence.
Noting that domestic violence, especially violence against women, is a matter of public concern in our country, as in many countries around the world, Mr. Oruj Zalov said that relations and information exchange between the public and the police are constantly improving as part of ongoing reforms. He said that for many years, operative means of communication have been operating to prevent crimes, including domestic and domestic violence against women and children, and to take urgent measures, and appeals to this issue are treated with special sensitivity. Noting that today Azerbaijan is one of the countries with the lowest number of crimes committed in general, the Deputy Minister said that an official investigation is underway into each crime committed on the basis of domestic violence, a legal assessment of the work done, as well as the prevention of these crimes. He added that adequate measures are being taken to prevent the impunity of the perpetrators.
Talking about the interaction with government agencies, Mr. Zalov said that all criminal cases of women as accused or convicted, as well as the materials are regularly analyzed to study and eliminate the factors that incited them to commit crimes, including ensuring the safety of women victims and protecting their rights. He noted that important steps have been taken in this direction and all processes are under control.
He said: “There are problems to be solved in this area. Measures have been taken to put into practice the issuance of short and long-term protection orders to victims. All relevant agencies, as well as civil society institutions will work together to improve the work done to strengthen families, provide them with timely and comprehensive assistance, increase the effectiveness of the protection system for victims of domestic violence, strengthen awareness and education.”
Then, Mr. Anar Karimov, Deputy Minister of Labor and Social Protection spoke about the importance of the National Action Plan, the work carried out by the Ministry on the relevant Action Plan on this document, the measures taken in the field of social protection of victims of domestic violence, as well as social measures to prevent domestic violence. He said: “The Social Services Agency has established a Care Call Center (116,123) to respond to complaints about domestic violence and children in difficult living conditions, as well as the provision of online psychological support. One of the projects implemented in recent years on the basis of social orders of the Ministry is aimed at providing social rehabilitation services, legal, social and psychological assistance to victims of domestic violence. Measures have been taken to increase the powers of women, expand employment opportunities and involve them in various vocational courses. If 75,000 people were employed over the past period, about 20,000 of them were women. About 2,500 women have been involved in various employment activities in the field of agriculture, more than a thousand women in the field of services and production.”
Later, Mr. Firudun Gurbanov, Deputy Minister of Education made a speech on education. He told: “The education system has great potential for the prevention and prevention of violence. The professional and organizational source of this system, the field of social influence, and the educational environment allow to systematically influence the goals and interests of all participants in the educational process. Educational events, online meetings, round tables and seminars in the field of combating domestic violence were held in general education institutions, Child and Youth Development Centers, vocational schools and universities. At the same time, relevant measures to combat domestic violence, as well as trainings and round tables were organized in boarding schools under the direct supervision of the Ministry of Education.”
At the end of his speech, the Deputy Minister added that the steps taken by the Ministry of Education to prevent domestic violence include awareness-raising activities, the inclusion of relevant topics in the curriculum, as well as the inculcation of relevant practical skills in adolescents and young people. He said that the Ministry of Education attaches great importance not only to the fight against domestic violence, but also to its causes.