“Azərbaycanda inklüziv təhsil siyasətinin icmalı” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyi (RİİB) tərəfindən “BP Azərbaycan” şirkətinin dəstəyi ilə icra olunan “Keyfiyyətli inklüziv təhsildən istifadə imkanlarının genişləndirilməsi” layihəsi çərçivəsində hazırlanan “Azərbaycanda inklüziv təhsil siyasətinin icmalı” hesabatının təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə İnklüziv təhsil layihəsinin rəhbəri Fərid Süleymanov əlilliyi olan şəxslərin və inklüziv cəmiyyətin inkişafında inklüziv təhsilin əhəmiyyətindən bəhs edib. Diqqətə çatdırıb ki, inklüziv təhsilin təşviqi ölkəmizdə dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən biridir. İnklüziv təhsil sadəcə əlilliyi olan insanlar üçün deyil, ümumilikdə bütün insanlar üçün bərabər, keyfiyyətli təhsil imkanlarının təmin olunmasını özündə ehtiva edən təhsil konsepsiyasıdır. İnklüziv təhsilin təşviqi üçün dövlət tərəfindən mühüm addımlar atılır. Bununla yanaşı, ictimai təşkilatlar da bu sahədə işlərə öz töhfəsini verirlər.
Fərid Süleymanov “Regional İnkişaf” İctimai Birliyi tərəfindən 2018-ci ildən icra olunan müvafiq layihələr çərçivəsində ölkəmizdə inklüziv cəmiyyətin və təhsilin inkişafı sahəsində bir sıra işlərin həyata keçirildiyini və müsbət nəticələrin əldə olunduğunu, bu istiqamətdə fəaliyyətlərin davamlı xarakter aldığını bildirib. İctimai Birlik tərəfindən Avropa İttifaqının dəstəyi ilə 2018-2020-ci illərdə həyata keçirilən “Müəllimlərin inklüziv təhsil sahəsində bacarıqlarının artırılması” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti və onun Şamaxı, Quba, Şəki, Cəlilabad və Ağcabədi filiallarında 6 İnklüziv Təhsil Mərkəzi yaradılıb və beynəlxalq ekspertlərlə birlikdə inklüziv təhsil üzrə müəllim inkişafı proqramları hazırlanıb. Həmin proqramlar əsasında ibtidai sinif müəllimləri, məktəb direktorları, müəllim-professor heyəti, 2 mindən çox tələbə, valideyn inklüziv təhsil üzrə təlimləndirilib, dərslik və əyani vəsaitlər çap edilib. Ötən müddətdə inklüziv təhsilə dair portal istifadəyə verilib.
Eləcə də Azərbaycanda inklüziv təhsil üzrə qanunvericiliyin təhlili aparılaraq “Azərbaycanda inklüziv təhsil siyasətinin icmalı” hesabatı hazırlanıb. Bakı və Sumqayıt şəhərlərində fəaliyyət göstərən 4 orta ümumtəhsil məktəbində inklüziv resurs mərkəzlərinin yaradılması, müəllim və valideynlər üçün inklüziv təhsil və əlillik məsələləri barədə məlumatlandırıcı seminarlar keçirilməsi, ictimai maarifləndirmə işlərinin aparılması istiqamətində işlər davam etdirilir.
Təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov bildirib ki, inklüziv təhsilin geniş miqyasda tətbiqi məqsədilə qəbul olunan “2018–2024-cü illərdə Azərbaycan Respublikasında sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın icrası davam edir. Dövlət Proqramı çərçivəsində hazırda 12 məktəbdə inklüziv təhsil üzrə pilot layihə icra edilməkdədir. Həmin məktəblərdə inklüziv mühitin yaradılması üçün infrastruktur uyğunlaşdırılıb və müəllim heyəti inklüziv təhsil üzrə təlimlərə cəlb edilib. İnklüziv təhsil məktəblərinin şəbəkəsinin genişləndirilməsi istiqamətində işlərin görülməsi nəzərdə tutulur.
Təhsil nazirinin müavini diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycanda 2021-2022-ci tədris ilində 12 min 562 nəfər xüsusi təhsilə cəlb olunub. Onlardan 157-si inklüziv təhsilə, 8456 nəfər evdə təhsilə cəlb edilib. Hazırda Təhsil Nazirliyi hökumət təşkilatları, beynəlxalq fondlar, ictimai birliklər, qeyri-hökumət təşkilatları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, ümumi təhsil pilləsində inklüziv təhsilin genişləndirilməsi, müəllim hazırlığı istiqamətində fəaliyyətlərini davam etdirir.
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müavini Hidayət Abdullayev qeyd edib ki, “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Qanunun tətbiqi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanının icrası olaraq nazirlik tərəfindən normativ-hüquqi aktların layihəsi hazırlanıb. Həmçinin əlilliyi olan şəxslərin, o cümlədən, müharibə ilə əlaqədar əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərin, şəhid ailələri üzvlərinin, habelə sosial cəhətdən həssas qrupların yaradıcı potensialının, istedadlarının, digər bacarıqlarının inkişafı və təşviqi məqsədilə “DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzi” yaradılıb.
Səhiyyə Nazirinin müavini İlqar Qasımov əlilliyi olan şəxslərin cəmiyyətə sürətli inteqrasiyası, onların psixi sağlamlığının möhkəmləndirilməsi üçün inklüziv təhsilin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayaraq bu istiqamətdə kompleks tədbirlərin görülməli olduğunu qeyd edib.
“Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri Leyla Tağıyeva diqqətə çatdırıb ki, əlilliyi olan uşaqların keyfiyyətli təhsilə çıxış hüququnu nəzərdə tutan inklüzivlik siyasətinin hazırlanması labüddür. Qeyd edilib ki, bugünkü tədbir siyasətin hazırlanması prosesinin iştirakçıları olacaq bütün aidiyyəti tərəflərin bu sahədə mövcud qabaqcıl təcrübələr barədə məlumatlandırılması və ölkədə inklüziv təhsil sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində icrası tələb olunan fəaliyyətlərin geniş müzakirəsi baxımından əlamətdardır.
Beynəlxalq ekspertlər tərəfindən hazırlanan “Azərbaycanda inklüziv təhsil siyasətinin icmalı” hesabatını inklüziv təhsil üzrə beynəlxalq ekspertlər Piter Qraymz və Marike Stivenz təqdim ediblər. Hesabatda Azərbaycanda inklüziv təhsilə aidiyyəti olan bir sıra qanunvericilik aktlarının təhlili, nümunəvi qanunvericilik bazasına malik ölkələrin təcrübəsi, həmçinin qanunvericiliyin gücləndirilməsi və inklüziv təhsilin inkişafı üçün icrası zəruri olan tədbirlər planı öz əksini tapıb.

Round table on "Review of inclusive education policy in Azerbaijan"
The Regional Development Public Union (RDPU) presented a report entitled “Review of Inclusive Education Policy in Azerbaijan” prepared within the framework of the “Expanding Access to Quality Inclusive Education” project implemented with the support of BP Azerbaijan.
At the event, Mr.Farid Suleymanov, head of the Inclusive Education Project, spoke about the importance of inclusive education in the development of people with disabilities and inclusive society. He noted that the promotion of inclusive education is one of the important directions of state policy in our country. Inclusive education is an educational concept that includes the provision of equal, quality educational opportunities not only for people with disabilities, but for all people in general. The state is taking important steps to promote inclusive education. At the same time, public organizations also contribute to work in this area.
Farid Suleymanov said that a number of works in the field of development of inclusive society and education have been implemented in the country within the relevant projects implemented by the Regional Development Public Union since 2018, positive results have been achieved and the activities in this direction have become sustainable. 6 Inclusive Education Centers have been established at the Azerbaijan State Pedagogical University and its branches in Shamakhi, Guba, Sheki, Jalilabad and Agjabadi within the framework of the project “Improving the skills of teachers in the field of inclusive education” implemented by the Public Union with the support of the European Union in 2018-2020.
Teacher development programs on inclusive education have been developed together with international experts. On the basis of these programs, primary school teachers, school principals, teaching staff, more than 2,000 students, and parents were trained on inclusive education, and textbooks and visual aids were published. Earlier, the portal on inclusive education was also launched.
An analysis of the legislation on inclusive education in Azerbaijan and a report "Review of inclusive education policy in Azerbaijan" was prepared as well. Work is underway to establish inclusive resource centers in 4 secondary schools in Baku and Sumgayit, to hold informational seminars for teachers and parents on inclusive education and disability issues, and to carry out public awareness work.
Mr. Firudin Gurbanov, Deputy Minister of Education said that the implementation of the "State Program for the Development of Inclusive Education for Persons with Disabilities in the Republic of Azerbaijan in 2018-2024", adopted for the widespread introduction of inclusive education, is going on. A pilot project on inclusive education is currently being implemented in 12 schools under the State Program. In order to create an inclusive environment in these schools, the infrastructure has been adapted and the teaching staff has been involved in inclusive education training. The activities are planned to expand the network of inclusive education schools.
The Deputy Minister of Education noted that 12,562 people were involved in special education in Azerbaijan in the 2021-2022 academic year. 157 of them are involved in inclusive education, 8456 people are involved in home education. At present, the Ministry of Education continues to work with government organizations, international foundations, public associations, and non-governmental organizations to improve national legislation, expand inclusive education in general education, and train teachers.
Mr.Hidayat Abdullayev, Deputy Minister of Labor and Social Protection noted that the ministry has prepared draft regulations in pursuance of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan on the application of the Law "On the Rights of Persons with Disabilities". The DOST Inclusive Development and Creativity Center has also been established to develop and promote the creative potential, talents and other abilities of people with disabilities, including those identified as war invalids, members of martyrs' families, as well as socially vulnerable groups.
Mr. Ilgar Gasimov, Deputy Minister of Health stressed the importance of inclusive education for the rapid integration of people with disabilities into society and strengthening their mental health, noting that comprehensive measures should be taken in this direction.
Mrs. Leyla Tagiyeva, head of the international cooperation department of the Regional Development Public Union, noted that it is necessary to develop an inclusive policy that provides for the right of children with disabilities to access quality education. It was noted that today's event is significant in terms of informing all stakeholders involved in the policy-making process about the best practices in this area and a broad discussion of the activities required to improve the inclusive education system in the country.
The report "Review of inclusive education policy in Azerbaijan" prepared by Mr. Peter Grimes and Marike Stevens, the international experts was presented by international experts on inclusive education. The report analyzes a number of legislative acts related to inclusive education in Azerbaijan, the experience of countries with an exemplary legal framework, as well as an action plan to strengthen legislation and develop inclusive education.