Sosial-emosional öyrənmə üzrə təlim başa çatdı
22-24 fevral 2022-ci il tarixlərində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Beynəlxalq Təhsil üzrə Amerika Şurasının Peşəkar İxtisasartırma Proqramın birgə təşkilatçılığı və Təhsil Nazirliyin dəstəyi ilə Bakı və Sumqayıt şəhərlərindən olan məktəb psixoloqları və şagirdlər üçün sosial-emosional öyrənmə üzrə 3 günlük onlayn təlim keçirilib.
Təlim orta məktəblərdə fəaliyyət göstərən psixoloqlar arasında “Sosial-Emosional Öyrənmənin” (SEL) təşviqinə, eləcə də bu sahədə bilik və bacarıqlarının artırılması, şagirdlər arasında bullinq kimi halların qarşısının alınması, onların sosial əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, müəllim-şagird münasibətlərinin inkişafına dəstək məqsədilə təşkil edilib.
Təlim Sosial və emosional öyrənmə” (SEÖ) üzrə apardığı tədqiqatlara görə 2021-ci il CASEL Meri Utne Obrien mükafatının qalibi olmuş amerikalı mütəxəssis R.Keeth Matheny tərəfindən keçirilib. O, həmçinin, ABŞ-da sosial-emosional öyrənmə üzrə peşəkarlarının inkişafını təmin edən “SEL Launchpad” təşkilatının yaradıcısı və 300-dən çox məktəbdə SEÖ proqramlarının təşəbüsünü irəli sürən müəllimdir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Bakı və Sumqayıt şəhər Təhsil İdarələrinin rəsmi nümayəndələri, məktəb psixoloqları və şagirdlər olmaqla, ümumilikdə 70 iştirakçı bu qarşılıqlı layihədən faydalanıb.
Qeyd edək ki, Dövlət Komitəsinin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin əməkdaşı Zahidə İsrafilova 2020-ci il tarixində ABŞ Dövlət Departamentinin Təhsil və Mədəniyyət Məsələləri üzrə Bürosu tərəfindən həyata keçirilən Peşəkar İxtisasartırma Proqramında iştirak etmiş və onun proqramın sonunda hazırladığı “Sosial-emosional öyrənmənin Azərbaycan məktəblərində təşviqi” adlı layihə ölkədə həyata keçirilməsi üçün seçilmişdir.

Social and Emotional Learning workshop is completed
On February 22-24, 2022, the State Committee on Family, Women and Children Affairs jointly with the American Councils for International Education and with the support of the Ministry of Education held a 3-day online workshop on Social and Emotional Learning (SEL) for school psychologists and students from Baku and Sumgait cities.
The workshop aimed to promote the development of Social-Emotional Learning among Azerbaijani school psychologists and initiate the application of SEL in their schools.
The workshop was led by R. Keeth Matheny, an American award winning teacher and speaker. He is also the founder of SEL Launchpad, an organization that provides SEL professional development all over the US, and has launched SEL programs in over 300 schools.
The online event was attended by officials from the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Baku and Sumgayit Education Departments, school psychologists, and students. Overall, 70 participants benefited from this reciprocal project.
It should be noted that workshop was initiated by Ms. Zahida Israfilova, an employee of the International Relations and Protocol Services of the State Committee who has participated in the Professional Fellows Program sponsored by the U.S. Department of State’s Bureau of Educational and Cultural Affairs, at the end of which her reciprocal project on "Promoting Social-Emotional Learning among Azerbaijani educators" was selected for implementation in the country.