Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən maarifləndirici tədbirlər həyata keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən Goranboy, Hacıqabul, Qəbələ, Şüvəlan, Ağdam, Sabirabad Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən erkən nikahın fəsadları, gender əsaslı zorakılıqla mübarizə, məişət zorakılığının qarşısının alınması mövzularında silsilə tədbirlər keçirilib, uşaqların təhsildən yayınmasının profilaktikası məqsədilə monitorinqlər və risk qrupundan olan ailələrlə valideyn-övlad münasibətlərinə dair söhbətlər aparılıb.
Erkən nikahların qarşısının alınması məqsədilə kənd və qəsəbələrdə sakinlər arasında bukletlər, məlumat vərəqləri paylanılıb. Sakinlərlə ünsiyyət zamanı erkən nikahın fəsadları və bu cür hallara səbəb olan şəxslərin qanunvericiliklə məsuliyyətə cəlb olunmaları haqqında məlumat verilib.
Tədbirlərdə rayon sakinləri, gənclər, könüllülər, məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri, müəllimlər, məktəb psixoloqları, ictimaiyyət nümayəndələri iştirak ediblər.

Awareness-raising events were held by the Child and Family Support Centers
Goranboy, Hajigabul, Gabala, Shuvalan, Aghdam, Sabirabad Child and Family Support Centers operating under the State Committee for Family, Women and Children Affairs held a series of events on the consequences of early marriage, combating gender-based violence, prevention of domestic violence, as well as, monitoring and parent-child relationships were conducted with at-risk families for preventing children from dropping out of school.
In order to prevent early marriages, booklets and information leaflets were distributed among the residents of villages and settlements. During the conversation with the residents, they were informed about the consequences of early marriage and the prosecution of those who caused such cases.
The events were attended by residents, youth, volunteers, high school students, teachers, school psychologists and community members.