Uşaq bağçasında baş verən hadisə ilə bağlı Dövlət Komitəsinin müraciəti
Uşaqlarla bağlı məsələlərin həssaslığını nəzərə alaraq, ölkədə uşaq hüquqlarının təmin edilməsinə nəzarət dövlət tərəfindən həyata keçirilir, qarşıya vacib vəzifə və öhdəliklər qoyulur. Buna görə də uşaqlarla bağlı istənilən sahədə çalışan hər bir şəxs bu məsuliyyəti anlamalı, öz üzərinə düşən vətəndaşlıq vəzifələrini peşəkarlıqla və layiqincə yerinə yetirməlidir.
Son günlər uşaq bağçasında baş verən və uşaq hüquqlarının pozulması ilə nəticələnən hadisə və buna bənzər hallar bir daha onu göstərir ki, uşaqlarla işləyən mütəxəssisləri işə qəbul edən zaman onların pedoqoji biliklərinin yoxlanılması ilə yanaşı, psixoloji sağlamlığı, mənəvi dəyərləri, peşəkarlıq səviyyəsi ilə bağlı qiymətləndirilməsinə xüsusi diqqət edilməlidir.
Qeyd edilən məqamlar 14 aprel 2017-ci il tarixli “Məktəbəqədər təhsil haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunun müddəalarında (maddə 17.2.1, 17.2.2) uşaqların həyat və sağlamlıq üçün təhlükəsiz şəraitdə, mənəvi-psixoloji cəhətdən sağlam pedaqoji mühitdə dövlət təhsil standartlarına uyğun keyfiyyətli təhsil almaq, şəxsiyyətin alçaldılmasına, mənəvi və psixoloji duruma və sağlamlığa zərər vuran hərəkətlərin bütün formalarından, fiziki və psixoloji zorakılıq hallarından müdafiə olunmaqla bağlı hüquqları öz əksini tapıb.
Eyni Qanunun başqa bir maddəsində (maddə 18.2.6., 18.2.7) təhsilverənlərin vəzifələrinin uşaqların şərəf və ləyaqətinə hörmət etmək, pedaqoji etika və əxlaq normalarına riayət etmək, təhsil işçisi adını yüksək tutmaq, ziyalılıq nümunəsi göstərmək, uşaqların təhlükəsizliyinin və sağlamlığının qorunmasında bilavasitə iştirak etmək, onları fiziki və psixi zorakılığın bütün formalarından qorumaq olduğu qeyd edilib.
Məktəbəqədər təhsil vasitəsilə uşaqlarda erkən yaş dövrlərində əqli, fiziki, yaradıcı potensialın, mədəni-estetik zövqün formalaşmasının, sadə əmək vərdişlərinə yiyələnmənin, ətraf aləmə, şəxsi sağlamlığın qorunmasına həssas və şüurlu yanaşmanın əsası qoyulur. Bu səbəbdən də, vəzifəsindən asılı olmayaraq uşaq müəssisələrində çalışan hər bir kəs uşaqların şərəf və ləyaqətinə hörmət etməli, onları fiziki və psixi zorakılığın bütün formalarından qorumalı, uşaqların təhlükəsizliyinin təmin olunmasında bilavasitə iştirak etməlidirlər.
Bu kimi neqativ halların aradan qaldırılması, cəmiyyət arasında maarifləndirmə işinin təşkili məqsədilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən mütəmadi olaraq müxtəlif mövzuları əhatə edən təlim və tədbirlər həyata keçirilir. Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 8 may 2012-ci il tarixli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsinə dövlət nəzarəti Qaydası”na əsasən Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında Yetkinlik Yaşına Çatmayanların İşləri və Hüquqlarının Müdafiəsi üzrə Komissiyanın tapşırığına müvafiq olaraq Komitə ilə aidiyyəti dövlət orqanlarını təmsil edən ekspertlər qrupunun əməkdaşlığı çərçivəsində dövlət və qeyri-dövlət uşaq müəssisələrində dövri və növbədənkənar monitorinqlər təşkil olunur.
Təəssüf ki, həyata keçirilən tədbirlər və maarifləndirmə işinə baxmayaraq, hələ də uşaq hüquqlarının pozulması halları ilə rastlaşırıq. Dövlət Komitəsi olaraq uşaqların müdafiəsi baxımından vətəndaşlıq mövqeyini ortaya qoyan, belə hallara həssas yanaşaraq mövzunun cəmiyyətdə, o cümlədən sosial media platformlarında aktual problem kimi müzakirəsinə yardım edən media nümayəndələri, eləcə də sosial media istifadəçilərinə təşəkkür edir, eyni zamanda uşaqlarla bağlı məlumatların yayımlanması zamanı onların hüquqlarının pozulmamasına, şəxsi məlumatlarının və fotolarının əks olunmamasına xüsusi diqqətlə yanaşmalarının vacib olduğunu bildiririk.
Bir daha valideynlərə, ailələrə və cəmiyyətimizin hər bir üzvünə müraciət edərək, uşaqlara qarşı daha diqqətli olmağa, onlara qayğı göstərərək, ehtiyacları və istəklərinə həssas yanaşmağa çağırır, mənfi hallarla rastlaşdıqda müvafiq dövlət qurumlarına müraciət etmələrini xahiş edirik.

The State Committee's appeal regarding the incident in the kindergarten
Taking into account the sensitivity of issues related to children, the state regularly monitors the implementation of children's rights in the country, and sets important tasks and responsibilities.
Therefore, everyone working in any field related to children must understand this responsibility and fulfill their civic duties professionally and with dignity.
The recent incident in the kindergarten, which resulted with the violation of children's rights, and other similar cases once again show that, special attention should be paid to the assessment of their pedagogical knowledge, as well as psychological health, moral values and level of professionalism when hiring specialists working with children.
The rights of children to receive quality education in accordance with state educational standards in a safe environment for children's life and health, in a morally and psychologically healthy pedagogical environment in accordance with state educational standards, to be protected from all forms of degrading behavior, moral and psychological harm and health, physical and psychological violence were stated in the provisions of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Preschool Education” dated April 14, 2017 (Articles 17.2.1, 17.2.2).
The duties of educators to respect the honor and dignity of children, to observe pedagogical ethics and moral norms, to hold high the title of educator, to set an example of intelligence, to participate directly in protecting children's safety and health to protect them from all forms of physical and mental violence are stated in another article of the same Law (Articles 18.2.6, 18.2.7).
Pre-school education plays important role for the formation of children's mental, physical, creative potential, cultural and aesthetic taste at an early age, the acquisition of simple work habits, a sensitive and conscious approach to the environment and personal health. For this reason, everyone working in children's institutions, regardless of their position, must respect the honor and dignity of children, protect them from all forms of physical and mental violence, and be directly involved in ensuring the safety of children.
The State Committee for Family, Women and Children Affairs regularly conducts trainings covering various topics in order to eliminate such negative situation and organize awareness-raising activities in the society. At the same time, in accordance with the "Rules of state control over the implementation of children's rights" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 8, 2012 and the instructions of the Commission on Minors' Affairs and Protection of their Rights, periodic and extraordinary monitoring is organized in state and non-state children's institutions in cooperation with the State Committee and a group of experts representing the relevant government agencies.
Unfortunately, despite the measures taken and awareness-raising activities, we still face violations of children's rights. The State Committee would like to thank media representatives and social media users who have taken a civic stance in the protection of children, who have been sensitive to such situations and helped discuss the issue in society, including on social media platforms. At the same time, we emphasize the importance of paying special attention to the protection of children's rights and the non-disclosure of personal information and photos during the dissemination of information about children.
We once again call on parents, families and every member of our society to be more attentive to children, to take care of them, to be sensitive to their needs and desires, and to turn to the relevant government agencies in case of negative situations.