3 Dekabr Beynəlxalq Əlillər Günüdür
Bütün dünyada hər il dekabrın 3-də Beynəlxalq Əlillər Günü qeyd olunur. Bu barədə 1992-ci il dekabrın 14-də BMT Baş Assambleyasının qətnaməsi qəbul olunub. Bu günün məqsədi ictimai həyatın bütün sahələrində əlillərin hüquqlarının qorunmasına nail olmaq və ictimaiyyətin diqqətini onların problemlərinə yönəltməkdir.
Sağlamlıq imkanları məhdud olan şəxslər Dövlət Komitəsinin daim diqqət mərkəzindədir.
Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının, maddi və mənəvi tələbatlarının dolğun şəkildə təmin olunması istiqamətində fəal və məqsədyönlü dövlət siyasətinin həyata keçirilməsi Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil edir, həssas təbəqədən olan əhali qrupları, xüsusilə də sağlamlıq imkanları məhdud olan şəxslər və onların ailə üzvləri hər zaman diqqət mərkəzində saxlanılır.
Komitə tabeliyindəki 11 Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri bölgələrdə həssas təbəqədən olan ailələrlə psixososial iş aparmaqla yanaşı xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar və onların ailə üzvlərinin cəmiyyətə inteqrasiyası məqsədilə onlar mərkəzdə fəaliyyət göstərən aktiv, ünsiyyət və incəsənət terapiyaları, psixoloji konsultasiya xidmətlərinə cəlb edilir. Əlillik probleminin erkən yaşda aşkarlanması üçün “Portec”, “Denver II skrinninq testi”, “SİB-R” qiymətləndirmə sistemləri tətbiq olunmaqla sistemli iş aparılır.
Sağlamlıq imkanları məhdud olan şəxslərə və onların ailələrinə diqqət və qayğının artırılması, problemlərinin həllinə cəmiyyətin diqqətinin cəlb olunması məqsədilə aidiyyatı qurum və təşkilatlarla əməkdaşlıq şəraitində müxtəlif layihələr həyata keçirilir, beynəlxalq təcrübə öyrənilir, icmalarda mütəmadi maarifləndirmə işləri aparılır.
Hər il olduğu kimi ənənəvi olaraq bu il də 3 Dekabr - Beynəlxalq Əlillər Günü münasibətilə mərkəzlərin təşkilatçılığı ilə yerlərdə tədbirlər keçirilir, Vətən müharibəsi iştirakçıları, qazi ailələrinə, eləcə də mərkəzlərin benefisiarı olan sağlamlıq imkanları məhdud şəxslərin ailələrinə səfərlər edilir, onların qayğıları ilə maraqlanılır.
Cari ildə Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinə müxtəlif problemlərlə bağlı əlilliyi olan şəxslər tərəfindən 190, xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlarla bağlı 132 müraciət daxil olmuşdur. Həmçinin 182 uşaq aktiv və ünsiyyət terapiyasından, 173 uşaq inkişafetdirici məşğələlərdən, 413 nəfər psixoloji konsultasiyalardan bəhrələnmişdir. Eləcə də müraciətlər əsasında 25 nəfər təkərli oturacaq, eşitmə aparatı, ortopedik ayaqqabı və digər ləvazimatlarla
təmin olunmuşdur. “Ailədən-ailəyə” aksiyası çərçivəsində il ərzində sağlamlıq imkanları məhdud uşaqları olan ailələrə müvafiq yardımlar göstərilmişdir.

December 3 is International Day of Persons with Disabilities
Every year on December 3, the International Day of Persons with Disabilities is celebrated all over the world. The UN General Assembly adopted a resolution on December 14, 1992. The purpose of this day is to achieve the protection of the rights of persons with disabilities in all spheres of public life and to draw public attention to their problems.
People with disabilities are always in the focus of the State Committee.
Implementation of an active and purposeful state policy to fully ensure the rights, material and moral needs of persons with disabilities is one of the main activities of the State Committee for  Family, Women and Children Affairs.
In addition to conducting psychosocial work with vulnerable families in the regions, the 11 Child and Family Support Centers under the Committee are involved in active, communication and art the rapies, and psychological counseling services for children with special needs and their family members in order to integrate them into society.
In order to increase the attention and care for people with disabilities and their families, to draw public attention to the solution of their problems, various projects are implemented in cooperation with relevant institutions and organizations, international experience is studied, communities are regularly educated.
This year, as every year, events are organized by the centers on the occasion of December 3 - International Day of Persons with Disabilities, visits are made to veterans of the Great Patriotic War, veterans' families, as well as families of people with disabilities who benefit from the centers.
This year, the Child and Family Support Centers received 190 appeals from people with disabilities on various issues and 132 appeals on children with special needs. Also, 182 children benefited from active and communication therapy, 173 children from developmental classes, 413 people from psychological counseling. Also, on the basis of applications, 25 people were provided with wheelchairs, hearing aids, orthopedic shoes and other equipment provided. As part of the "Family to Family" campaign, appropriate assistance was provided to families with children with disabilities during the year.