“Reproduktiv sağlamlıq. Ailə planlaşdırılması” mövzusunda növbəti tədbir keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində təhsil müəssisələrində keçirilən maarifləndirmə tədbirlərinin davamı olaraq, 30 noyabr 2021-ci il tarixində Turizm və Sosial Xidmətlər üzrə Bakı Dövlət Peşə Təhsil Mərkəzinin tələbələrinin iştirakı ilə “Reproduktiv sağlamlıq. Ailə planlaşdırılması” mövzusunda növbəti tədbir keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin Ailə problemləri şöbəsinin əməkdaşı Nailə İbrahimova çıxış edərək, gənclərin sağlam nəsil kimi formalaşdırılması istiqamətində Komitə tərəfindən mütəmadi olaraq həyata keçirilən maarifləndirmə tədbirlərin, insan sağlamlığına müsbət təsir edən amillər və ziyanlı vərdişlərin gənclərin reproduktiv sağlamlığına göstərdiyi mənfi təsirlər haqqında məlumat verib.
Daha sonra Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinın həkim-mütəxəssisi Zümrüd Kazımova “Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması” adlı təqdimatla çıxış edərək, gənclərin həyatında reproduktiv sağlamlıqla bağlı yaşanan problemlərdən, ailə planlaşdırılmasının vacibliyindən, erkən nikahların fəsadlarından bəhs edib.

The next event on “Reproductive health. Family Planning" was held
The next event event on "Family Planning" was held as a continuation of awareness-raising activities conducted by the State Committee for Family, Women and Children Affairs in cooperation with the Ministry of Health and the Ministry of Education on November 30, 2021 with the participation of students of the Baku State Vocational Training Center for Tourism and Social Services.
Mrs. Naila Ibrahimova, an employee of the Department of Family Problems of the State Committee spoke about the awareness-raising activities carried out by the Committee to form young people as a healthy generation, the positive impact on human health and the negative impact of harmful habits on reproductive health.
Then, Mrs. Zumrud Kazimova, a specialist at the Center for Public Health and Reforms of the Ministry of Health, made a presentation on "Reproductive health and family planning" and spoke about the problems of reproductive health in young people, the importance of family planning and the consequences of early marriag