Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Forum iştirakçılarının bir qrupu ilə görüşüb
15 noyabr 2021-ci il tarixində Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Forum iştirakçılarının bir qrupu ilə görüşüb.
Qeyd edək ki, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi 2009-cu ildən etibarən Azərbaycan Uşaqlarının Forumlarını keçirir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 2009-cu ili “Uşaq ili” elan etməsi ilə həmin ildən başlayaraq uşaqların həyatında əhəmiyyətli hadisə olan Forumların keçirilməsi artıq ənənə halı alıb.
Ümumrespublika Uşaq Forumları uşaqların öz hüquqlarına dair qərarların qəbul olunmasında iştirakını təmin etmək, onlara problemlərinin həlli ilə bağlı təşəbbüslər irəli sürmək və təkliflər vermək imkanı yaratmaq, ictimaiyyətin diqqətini uşaq hüquqlarının qorunmasına yönəltmək baxımından əhəmiyyətlidir. Keçirilən Forumların əsas xüsusiyyəti və fərqləndirici cəhəti onu bütünlüklə uşaqların idarə etməsidir. Belə ki, Forumlar uşaqların iştirakı ilə uşaqlar tərəfindən idarə olunan bir tədbirdir.
Görüş zamanı Prezident İlham Əliyevin uşaqların sağlamlığının qorunmasına hər zaman xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyini, onların hüquqlarının qorunması və müdafiəsi Azərbaycan dövlətinin prioritetləri sırasında olmasını vurğulanıb.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən forum iştirakçıları dövlətin qayğısını daim hiss etdiklərini vurğuladılar. Onların sözlərinə görə, təhsil, sağlamlıq, sosial müdafiə, asudə vaxtı, internet təhlükəsizliyi, vətənpərvərlik kimi mövzulara həsr olunan V Ümumrespublika Forumu liderlik bacarıqları və uşaq hüquqları sahəsində analitik düşüncə qabiliyyətinə malik uşaqların seçilməsi üçün gözəl bir fürsətdir.
Görüş zamanı nazir Rəşad Nəbiyev uşaqları maraqlandıran sualları cavablandırıb, dəyərlər, peşə seçimi, uğur qazanmağın yolları və digər mövzularda maraqlı diskussiya aparılıb.

On November 15, 2021, Mr. Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport met with a group of Forum participants
The State Committee for Family, Women and Children Affairs has been holding Azerbaijani Children's Forums since 2009. With the proclamation of 2009 as the “Year of the Child” by Mr. Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, it has become a tradition to hold the Forums, which have been an important event in the lives of children since that year.
National Children's Forums are important in terms of ensuring the participation of children in decision-making on their rights, giving them the opportunity to put forward initiatives and proposals to solve their problems, to draw public attention to the protection of children's rights. The main and distinctive feature of the Forums is that they are run entirely by children. Thus, these Forums are events run by children with the participation of children.
During the meeting, it was noted that President Ilham Aliyev has always paid special attention and care to the protection of children's health, and the protection of their rights is one of the priorities of the Azerbaijani state.
Expressing gratitude for the warm reception, the forum participants stressed that they always felt the care of the state. According to them, the V Republican Forum on Education, Health, Social Protection, Leisure activities, Internet Security, Patriotism is a great opportunity to select children with leadership skills and analytical thinking in the field of children's rights.
During the meeting, Minister Rashad Nabiyev answered the questions of children, had an interesting discussion on values, career choices, ways to succeed and other topics.