38 azərbaycanlı uşaq İraqdan ölkəmizə repatriasiya edilib
28 oktyabr 2021-ci il tarixində İraq Respublikasının cəzaçəkmə müəssisələri və uşaq evlərində saxlanılan Azərbaycan Respublikası vətəndaşı olan 38 uşağın ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Uşaqların Azərbaycana gətirilməsi Azərbaycan Respublikasının hökuməti tərəfindən həyata keçirilmiş koordinasiya olunmuş fəaliyyət və mərhələli tədbirlər nəticəsində mümkün olub. Prosesə hazırlıq məqsədilə İraq və Suriya Ərəb Respublikalarından AR vətəndaşlarının repatriasiya və reabilitasiyasına məsul dövlət qurumlarından ibarət İşçi Qrupun üzvləri Bağdada ezam edilib.
Nəticədə Ailə, Qadın və Uşaq Problemlər üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndəsinin də iştirak etdiyi Azərbaycan Respublikası nümayəndə heyətinin müşayiəti ilə 38 uşaq ölkəmizə gətirilib.
Dövlət Komitəsi və digər aidiyyəti qurumların birgə iştirakı ilə uşaqların reinteqrasiyası və reabilitasiyası üçün bütün lazımi tədbirlərin görülməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, indiyədək 286 uşaq və 2 qadın olmaqla, ümumilikdə 288 nəfər AR vətəndaşı İraq Respublikasından repatriasiya edilib.
Dövlət Komitəsi tərəfindən mütəmadi olaraq uşaqların və onların ailələrinin vəziyyətinin qiymətləndirilməsi və monitorinqi həyata keçirilir, eləcə də psixoloji dəstəyin göstərilməsi, müvafiq sənədlərin hazırlanması istiqamətində iş aparılır.

38 Azerbaijani children were repatriated from Iraq to our country
On October 28, 2021, 38 children of the Republic of Azerbaijan detained in penitentiaries and orphanages of the Republic of Iraq were repatriated to our country.
Bringing children to Azerbaijan was possible as a result of coordinated activities and phased measures implemented by the Government of the Republic of Azerbaijan. In preparation for the process, members of the working group responsible for the repatriation and rehabilitation of Azerbaijani citizens from the Arab Republics of Iraq and Syria were sent to Baghdad.
As a result, 38 children were brought to our country accompanied by a delegation of the Republic of Azerbaijan with the participation of a representative of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
It is planned to take all necessary measures for the reintegration and rehabilitation of children with the joint participation of the State Committee and other relevant agencies.
So far, a total of 288 Azerbaijani citizens, including 286 children and 2 women, have been repatriated from the Republic of Iraq.
The State Committee regularly assesses and monitors the condition of children and their families, as well as provides psychological support and prepares relevant documents.