Bakı və Abşeron iqtisadi rayonu üzrə seçilmiş pilot bələdiyyələrdə yaradılmış Gender Komissiyalarının nümayəndələri üçün təlim keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi Almaniya Əməkdaşlıq Təşkilatı (GİZ) ilə birgə 2012-ci ildən etbarən qadınların ictimai həyatda iştirakının və fəallığının artırılması və gücləndirilməsi, eyni zamanda yerli özünü idarəetmədə-bələdiyyələrdə gender yönümlü idarəetməni təmin etmək məqsədilə bir sıra layihələr həyata keçirir.
Birgə həyata keçirilən “Cənubi Qafqazda Yerli İnkişaf üçün Yaxşı İdarəetmə Proqramı” çərçivəsində 2020-ci ildə Respublikanın 15 rayon və şəhərində Bələdiyyələrdə Gender Komissiyaları yaradılmış və əlavə 15 bələdiyyədə gender komissiyasının yaradılması nəzərdə tutulub.
2021-ci ilin oktyabr-noyabr aylarında seçilmiş bələdiyyələrdə yaradılmış Gender Komissiyalarının nümayəndələri üçün bələdiyyələrin hüquq və vəzifələri, gender bərabərliyi, liderlik mövzularında təlimlərə start verilib.
20 oktyabr 2021-ci il tarixində Bakı və Abşeron iqtisadi rayonu üzrə seçilmiş bələdiyyələrdə yaradılmış Gender Komissiyalarının nümayəndələri üçün təlim keçirilib. Təlimi Azərbaycan Şəhər Bələdiyyələrinin Milli Assosiasiyasının icraçı katibi Tofiq Həsənov apararaq bələdiyyələrin hüquqları və vəzifələri, mövcud problemlər, çıxış yolları və bu istiqamətdə təcrübə mübadiləsinin mühüm əhəmiyyəti barədə təlim iştirakçılarına məlumat verib.
Ailə, Qadın və Uşaq problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Qadın problemləri və gender məsələləri şöbəsinin müdir müavini Səbinə Talışinskaya təlimdə çıxış edərək gender bərabərliyinin təmin olunması istiqamətində mövcud problemlər, Komitənin bu sahədə həyata keçirdiyi işlər, gender bərabərliyinin təbliği ilə bağlı gender komissiyalarının üzərinə düşən vəzifələr barədə məlumat verib.

Training was held for representatives of Gender Commissions in selected municipalities in Baku and Absheron region.
Since 2012, the State Committee for Family, Women and Children Affairs, in cooperation with the German Cooperation (GIZ), has been implementing a number of projects to increase and strengthen women's participation in public life, as well as to ensure gender-oriented governance in local self-government. .
Within the framework of the Good Governance Program for Local Development in the South Caucasus, Gender Commissions have been established in 15 districts and cities of the country in 2020, and gender commissions are planned to be established in 15 additional municipalities.
In October-November 2021, trainings on the rights and responsibilities of municipalities, gender equality and leadership were launched for the representatives of the Gender Commissions established in the elected municipalities.
On October 20, 2021, training was held for representatives of Gender Commissions established in selected municipalities of Baku and Absheron region. The training was conducted by Tofig Hasanov, Executive Secretary of the National Association of Municipalities of Azerbaijan, who informed the participants about the rights and responsibilities of municipalities, existing problems, solutions and the importance of exchanging experience in this area.