“Dövlət qulluğunda gender bərabərliyi: mövcud vəziyyət və çağırışlar” mövzusunda tədbir keçirildi
Dövlət İmtahan Mərkəzi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GiZ) birgə təşkilatçılığı ilə 11 oktyabr 2021-ci il tarixindən “Dövlət qulluğunda gender bərabərliyi: mövcud vəziyyət və çağırışlar” mövzusunda təlimlərin keçirilməsinə başlanılır.
Bu məqsədlə də bu gün keçirilən tədbirdə İqtisadiyyat Nazirliyi, Maliyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, həmçinin müvafiq nazirliklərin yanında dövlət agentlikləri və dövlət xidmətlərinin gender məsələləri üzrə məsul şəxsləri iştirak edib.
Dövlət İmtahan Mərkəzi Direktorlar Şurası sədrinin müavini cənab Bəhram Xəlilov tədbiri giriş nitqi ilə açaraq, gender bərabərliyi məsələləri istiqamətində bu təlimlərin aktuallığını vurğulayaraq, qadın problemlərinin və gender bərabərsizliyinin aradan qaldırılması üzrə görülən tədbirlərin vacibliyini diqqətə çatdırıb. B.Xəlilov “Dövlət qulluğunda gender bərabərliyi üzrə” Kurikulumun mahiyyəti və məzmunu haqqında məlumat verərək, dövlət qulluğunda gender bərabərliyinin təmini məsələlərindən bəhs edib.
Daha sonra Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv olunması üzrə Komitəsinin sədr müavini Elgün Səfərov tərəfindən “Gender bərabərliyinin təmin edilməsi və stereotiplərlə mübarizə” adlı təqdimat edilib və çıxış zamanı gender stereotiplərinin fərdlər və cəmiyyət üzərindəki mənfi təsirləri və onlardan yayınmaq üsulları barədə danışılıb.
Mərkəzin Hüquqi təminat və dövlət qulluğu məsələləri şöbəsinin müdiri Vüqar Əsgərov “Dövlət idarəçiliyində gender bərabərliyi: beynəlxalq öhdəliklər və milli normalar” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülən tədbirlər, gender bərabərliyinin dövlət siyasətində rolu və gender bərabərliyi məsələsində dövlətin götürdüyü beynəlxalq öhdəliklər barədə təlim iştirakçılarına məlumat verilib.
Həmçinin, Mərkəzin sektor müdiri Elnur Abbasov “Dövlət qulluğunda gender bərabərliyi üzrə Kurikulum” haqqında ümumi məlumat verib, “Dövlət qulluğuna qəbul mexanizmləri və dövlət qulluğunda gender bərabərliyi” və “Dövlət qulluğunda vəzifədə yüksəliş prosesində və ehtiyat kadrların idarə edilməsində gender bərabərliyi” mövzularında təqdimatlarla çıxış edib. Dövlət qulluğunda gender bərabərliyinin praktiki aspektləri, gender bərabərliyinə nail olunması üçün tətbiqi mexanizmlər barədə məsələlərə toxunulub.
Tədbir dövlət qulluğunda gender bərabərliyinə dair aktual məsələlərin müzakirəsi ilə davam edib.
Sonda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.
Qeyd edək ki, təlimlərin ali təhsil müəssisələri və məhkəmə orqanlarının nümayəndələri üçün keçirilməsi nəzərdə tutulub.

An event on "Gender equality in the civil service: current situation and challenges" was held
The State Examination Center, the State Committee for Family, Women and Children's Affairs and the German Society for International Cooperation (GiZ) will jointly organize trainings on "Gender Equality in the Civil Service: Current Situation and Challenges" on October 11, 2021.
The event was attended by the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Labor and Social Protection, as well as officials of government agencies and public services on gender issues under the relevant ministries.
Mr. Bahram Khalilov, Deputy Chairman of the Board of Directors of the State Examination Center, opened the event with an introductory speech, emphasizing the urgency of these trainings on gender equality and the importance of measures to address women's issues and gender inequality. Giving information about the essence and content of the Curriculum on Gender Equality in the Civil Service, Khalilov spoke about ensuring gender equality in the civil service.
Elgun Safarov, Deputy Chairman of the United Nations Committee on the Elimination of Discrimination against Women, made a presentation entitled "Ensuring Gender Equality and Combating Stereotypes" and spoke about the negative effects of gender stereotypes on individuals and society and ways to avoid them.
Vugar Asgarov, Head of the Legal Support and Civil Service Department of the Center, made a presentation on "Gender equality in public administration: international obligations and national norms." The participants were informed about the measures taken to improve the legislation, the role of gender equality in public policy and the state's international commitments on gender equality.
Elnur Abbasov, Sector Director of the Center, gave general information on the “Curriculum on Gender Equality in the Civil Service”, made presentations on “Civil Service Recruitment Mechanisms and Gender Equality in the Civil Service” and “Gender Equality in the Civil Service Promotion and Reserve Management”. The issues of practical aspects of gender equality in the civil service, application mechanisms to achieve gender equality were touched upon.