Azərbaycan nümayəndə heyətinin məişət zorakılığı ilə bağlı Avstriyaya tədris səfəri davam edir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Avropa İttifaqının, Litva və Avstriyanın müvafiq qurumlarının birgə həyata keçirdiyi "Azərbaycanda məişət zorakılığı qurbanlarının təhlükəsizliyini və onlara dəstəyi təmin etmək üçün dövlət orqanlarının və yerli səviyyəli istiqamətləndirmə mexanizmlərinin potensialının gücləndirilməsi" adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində Avstriya Respublikasına səfəri davam edir.
7 oktyabr 2021-ci il tarixində Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanovanın rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti qadın və onların uşaqlarının müdafiəsi, onlara dəstəyin göstərilməsi və müvəqqəti yaşayış yerininin təmin edilməsi üzrə ixtisaslaşan “Vyana Qadın Sığınacaq Mərkəzi”nin rəhbəri İrmqard Leçner ilə görüşüb.
Qeyd edilib ki, paytaxt Vyanada hazırda 175 yeri olan 4 sığınacaq mövcuddur və 5-ci sığınacağın yaradılması da planlaşdırılır ki, bununla yerlərin sayı 220-yə çatdırılacaq. Mərkəzdə Məsləhətləşmə Mərkəzi də mövcuddur.
Mərkəzə yalnız Vyana sakinləri qəbul edilir, 7/24 qaynat xətt xidməti mövcuddur. Sığınacağa qadınlar özləri, yaxın qohumları və hər hansı təşkilat tərəfindən birbaşa müraciətlər edilə bilər. Sığınacağa qəbul edilmədən öncə peşəkar sosial işçilər, psixoloqlar və terapistlər tərəfindən zərərçəkənin vəziyyəti qiymətləndirilir, risk qiymətləndirilməsi aparılır, həmçinin Mərkəz daxilində həftəlik baş vermiş hallarla bağlı müzakirələr aparılır.
Nümayəndə heyəti daha sonra Məişət Zorakılığına qarşı Müdaxilə Mərkəzinin direktoru xanım Roza Loqar ilə görüşüb. Görüşdə Mərkəzin həyata keçirdiyi fəaliyyətlər və təcrübələr bölüşülüb. Görüş məişət zorakılığı sahəsində təcrübə mübadiləsi və müzakirələrlə davam edib.

The Azerbaijani delegation continues its study visit to Austria on domestic violence
Visit to the Republic of Austria within the framework of the Twinning project "Strengthening the capacity of government agencies and local referral mechanisms to ensure the safety and support of victims of domestic violence in Azerbaijan" jointly implemented by the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the European Union. On October 7, 2021, the delegation led by Deputy Chair of the State Committee Sadagat Gahramanova met with Irmgard Lechner, head of the Vienna Women's Shelter Center, which specializes in the protection, support and temporary accommodation of women and their children.
It was noted that there are currently 4 shelters with 175 places in the capital Vienna, and it is planned to create a fifth shelter, which will increase the number of places to 220. The Center also has a Consultation Center.
Only Viennese residents are admitted to the center, there is a 7/24 hotline service. Women can apply for asylum directly by themselves, their close relatives and any organization. Prior to admission to the shelter, professional social workers, psychologists and therapists assess the victim's condition, conduct a risk assessment, and discuss weekly events within the Center.
Then the delegation met with Rosa Logar, Director of the Center for Intervention against Domestic Violence. The activities and experiences of the Center were shared at the meeting. The meeting continued with the exchange of experiences and discussions in the field of domestic violence.