1 oktyabr - Beynəlxalq Ahıllar Günüdür
BMT Baş Məclisinin müvafiq Qətnaməsinə əsasən 1 oktyabr - Dünya Ahıllar Günü bütün dünyada olduğu kimi, ölkəmizdə də xüsusi qeyd olunur.
Bu günün təsis olunmasında məqsəd bu kateqoriyadan olan insanların sosial-məişət problemlərini, tibbi ehtiyaclarını öyrənmək və ictimaiyyətin diqqətini bu məsələlərin həllinə yönəltməkdir.
Ölkəmizdə ahıl insanlara, onların sosial müdafiəsinə daim xüsusi diqqət və qayğı göstərilir, təminatlarının artırılması üçün ardıcıl işlər görülür.
Azərbaycanın böyüklərə yüksək hörmət, yaşlılara ehtiram ənənsindən irəli gələrək istər ailədə, istərsə də cəmiyyətdə ahıllara xüsusi dəyər verilir, onların həyat təcrübələri gənc nəslə örnək kimi ötürülür.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda yaşı 65-dən yuxarı olan əhalinin sayı 756.4 min nəfər təşkil edir ki, bu da ölkə əhalisinin 7,5 %-i deməkdir.

October 1 is the International Day of Older Persons
According to the relevant resolution of the UN General Assembly, October 1 is celebrated as a World Day of Older Persons in our country, as well as around the world.
The purpose of celebrating this day is to study the social and domestic problems, medical needs of this category of people and to draw public attention to the solution of these issues.
In our country, special attention and care is always paid to the elderly and their social protection, and consistent work is being done to increase their security.
Proceeding from the tradition of Azerbaijan's high respect for the elderly, both in the family and in society, the elderly are given special value, and their life experiences are passed on to the younger generation as an example.
It should be noted that the population of Azerbaijan over the age of 65 is 756.4 thousand people, which is 7.5% of the country's population.