UNİCEF-in Azərbaycandakı nümayəndəliyinin yeni rəhbəri Aleks Haykens ilə görüş keçirildi
Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondunun (UNİCEF) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri Aleks Haykens ilə tanışlıq görüşü keçirilib.
Bahar Muradova BMT-nin Uşaq Fondunu təmsil edən nümayəndələri salamlayaraq, yeni təyinatı ilə bağlı Aleks Haykensi təbrik edib və gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Azərbaycan hökuməti və UNİCEF arasındakı əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini bildirən Komitə sədri bu münasibətlərin qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığa söykəndiyini vurğulayıb. O, UNİCEF-in mandatına daxil olan fəaliyyət istiqamətlərinin ümumilikdə insanlıq, cəmiyyət və uşaq hüquqlarının qorunması üçün vacib olduğuna diqqət çəkərək qeyd edib ki, Azərbaycan öz müstəqilliyini ikinci dəfə bərpa etdikdən dərhal sonra münaqişə ilə üzləşməsi səbəbindən bu mandatın əhəmiyyəti bizim üçün daha da artmışdır. B.Muradova bildirib ki, bu illər ərzində uşaq hüquqlarının qorunması, uşaqların təhlükəsiz mühitdə yaşaması və bərabər inkişafı üçün vacib olan qanunverici aktların təkmilləşməsinə, effektiv icra mexanizmlərinin inkişafına bu əməkdaşlıq böyük töhfələr verib. Komitə sədri A. Haykensin Azərbaycana tarixi bir dönəmdə - Vətən müharibəsində əldə edilən Zəfərdən sonra gəldiyini vurğulayaraq, indiki halda bu əməkdaşlığın əhəmiyyətinin artdığını və bu istiqamətdəki əlaqələrin daha da intensivləşdirilməsinin çox vacib olduğunu diqqətə çatdırıb.
B. Muradova birgə əməkdaşlıq çərçivəsində 4 əsas istiqamət üzrə layihələr haqqında məlumatları diqqətə çatdırıb. O, ilk növbədə “Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020–2030-cu illər üçün Strategiyası” və Milli Fəaliyyət Planını qeyd edərək, strategiyadan irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsində UNİCEF-in göstərdiyi texniki dəstəyi və yaxından iştirakını yüksək qiymətləndirib, eyni zamanda Azərbaycan hökuməti ilə imzalanan “2021-2025-ci illər üçün” ölkə sənədi üzrə müvafiq öhdəliklərin olduğunu vurğulayıb. Üçüncü vacib istiqamət kimi isə “Fövqəladə hallarda uşaq müdafiəsi” layihəsini qeyd edən Komitə sədri, bunun xüsusilə müharibədən zərər çəkən ailə və uşaqlarla psixososial dəstək işinin aparılmasına geniş imkanlar açdığını vurğulayıb: “Bu fəaliyyətə Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri, qeyri-hökumət təşkilatları, Qadın Resurs və İcma Resurs Mərkəzləri də cəlb edilmişdir. Digər vacib istiqamət isə bu ilin noyabr ayında Azərbaycan Uşaqlarının V Forumunun keçirilməsidir ki, Regional İnkişaf İctimai Birliyi, UNİCEF və Dövlət Komitəsi bu forumun hazırlıq işləri ilə birgə məşğuldur.” B. Muradova A. Haykensin BMT-nin Uşaq Fonduna təyinatı ilə bu məsələlərə yeni bir yanaşmanın tətbiq ediləcəyini, yeni fikir və təkliflərin bu işin daha da səmərəli davam etməsinə kömək edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanda olmaqdan məmnunluq duyduğunu qeyd edən Aleks Haykens bildirib ki, ötən il, eləcə də bu ilin keşməkeşli və mürəkkəb olduğunu nəzərə alaraq, UNİCEF öz fəaliyyətini daha da gücləndirməkdədir. Pandemiya və münaqişə kimi çətin dövrdən keçən Azərbaycanın sonrakı mərhələyə qədəm qoyduğunu və bərpa prosesinin təmin edilməsi istiqamətində işlərin aparıldığını diqqətə çatdıran BMT rəsmisi gələcəkdə bu cür hadisələrin qarşısının alınması yolları üzərində düşünmək və uşaqları belə risklərdən qorumaq üçün tədbirlərin görülməsinin vacib məsələ olduğunu vurğulayıb. O, bütün dünyanın hazırda pandemiyadan nomal həyata keçid mərhələsində olduğunu qeyd edərək, xüsusilə təhsil sahəsində bərpa prosesinin getməsinin və uşaqların psixoloji olaraq buna hazırlanmasının son dərəcə vacib olduğunu bildirib.
Aleks Haykens Azərbaycan ilə UNİCEF-in artıq neçə on illiklərdir ki, əməkdaşlıq etdiyini diqqətə çatdıraraq, birgə işlərin və indiyə qədər əldə edilən uğurlu nəticələrin gələcəkdə də davam edəcəyini vurğulayıb. Uşaqlara dair strategiyanın və milli fəaliyyət planının vacibliyinə diqqət çəkən BMT rəsmisi adıçəkilən sənədlərin monitorinq və qiymətləndirmə istiqamətlərinin hazırlanmasında UNİCEF-in də iştirak etdiyini və həyata keçiriləcək tədbirlərə müvafiq dəstəyin verilməsində maraqlı olduqlarını bildirib. O, erkən uşaqlıq dövrünün inkişafı məsələsinin vacibliyini xüsusi vurğulayaraq, bu sahənin bir çox digər sektorlarla əməkdaşlıq tələb etdiyini və gücləndirilmiş koordinasiyanın təmin edilməsinin lazımlı olduğuna diqqət çəkib. Uşaqların erkən yaşdan inkişafında valideynlərin rolunu qeyd edən A. Haykens bu istiqamətdə onların maarifləndirilməsi və təbliğat işinin aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüş Dövlət Komitəsi ilə Uşaq Fondunun ikitərəfli əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirəcək tədbir və layihələrin müzakirəsi ilə davam edib.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva, Uşaq problemləri şöbəsinin müdiri Cəmilə Bağırova, Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov, Uşaq müdafiəsi proqramının rəhbəri Vüqar Salmanov, Monitorinq və Qiymətləndirmə mütəxəssisi Tamerlan Rəcəbov, Səhiyyə proqramının rəhbəri Töhfə Cəmilova iştirak edib.

Meeting with Mr.Alex Heikens, the new head of UNICEF in Azerbaijan
Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan met with Mr. Alex Heikens, the newly appointed head of the United Nations Children's Fund (UNICEF) in Azerbaijan.
Mrs. Bahar Muradova greeted the representatives of the UN Children's Fund, congratulated Alex Heikens on his new appointment and wished him success in his future endeavors.
Noting that the relations between the Government of Azerbaijan and UNICEF are developing steadily, the Chair of the Committee stressed that these relations are based on mutually beneficial cooperation. She noted that the activities included in the UNICEF mandate are important for the protection of human, society and children's rights in general, noting that the importance of this mandate has increased for Azerbaijan due to the conflict, immediately after regaining its independence for the second time. Mrs. Muradova said that over the years, this cooperation has made a significant contribution to the protection of children's rights, the improvement of legislation important for the safe living and equal development of children, the development of effective enforcement mechanisms. Noting that Mr.Heikens arrived in Azerbaijan at a historic time - after the Victory in the Great Patriotic War, she stressed the importance of this cooperation and the need to further intensify ties in this area.
Mrs. Muradova provided information on projects in four main areas of joint cooperation. First of all, she noted the "Strategy of the Republic of Azerbaijan for Children 2020-2030" and the National Action Plan, appreciating the technical support and close involvement of UNICEF in the implementation of the tasks arising from the strategy. At the same time, she stressed that there are relevant obligations under the document signed for 2021-2025 with the Azerbaijani government.
Noting the project "Protection of children in emergencies" as the third important direction, the Chair of the Committee said that it opens up a wide range of opportunities for psychosocial support, especially with families and children affected by the war: “Child and Family Support Centers, non-governmental organizations, Women's Resource and Community Resource Centers are also involved in this activity. Another important direction is the holding of the V Forum of Azerbaijani Children in November this year, which is being prepared by the Regional Development Public Union, UNICEF and the State Committee.” Mrs. Muradova noted that, a new approach to these issues will be applied, and new ideas and proposals will help to continue this work more effectively with the appointment of A. Heikens to the UN Children's Fund.
Noting his pleasure to be in Azerbaijan, Mr. Alex Heikens said that, taking into account that the last year, as well as this year was turbulent and difficult, UNICEF is stepping up its activities. Noting that Azerbaijan has gone through a difficult period such as a pandemic and conflict and is working to ensure the recovery process, the UN official stressed the importance of thinking about ways to prevent such incidents in the future and take measures to protect children from such risks. He noted that the whole world is currently in the process of transition from a pandemic to a normal life, and stressed the importance of the recovery process, especially in the field of education, and the psychological preparation of children for it.
Noting that Azerbaijan and UNICEF have been cooperating for decades, Mr.Alex Heikens stressed that the joint work and the successful results achieved so far will continue in the future. Noting the importance of the strategy and national action plan for children, the UN official said that UNICEF was also involved in the development of monitoring and evaluation of these documents and was interested in providing appropriate support to the activities to be carried out. He stressed the importance of early childhood development, noting that this area requires cooperation with many other sectors and the need to ensure strengthened coordination. Noting the role of parents in the early development of children, A. Heikens stressed the importance of educating and promoting them in this direction.
The meeting continued with a discussion of events and projects to be implemented in the framework of bilateral cooperation between the State Committee and the UN Children's Fond.
The meeting was attended by Mrs. Aynur Sofiyeva, Deputy Chair of the State Committee, Mrs. Jamila Bagirova, Head of the Children's Affairs Department, Mr. Farid Adilov, Head of the International Relations and Protocol Service, Mr. Vugar Salmanov, Head of the Child Protection Program, Mr. Tamerlan Rajabov, Monitoring and Evaluation Specialist, Mrs.Tohfa Jamilova, Head of the Health Program.