Dövlət Komitəsində BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri ilə görüş keçirilib
21 sentyabr 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin yeni təyin olunmuş rəhbəri, rezident əlaqələndirici Vladanka Andreeva ilə görüşüb.
Görüşün məqsədi Dövlət Komitəsi ilə BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyi arasında ikitərəfli əlaqələrin inkişaf etdirilməsidir.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Vladanka Andreevanı yeni və vacib vəzifədə fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edərək, işində uğurlar arzulayıb. Ölkəmizlə BMT və onun qurumları arasındakı uzunillərə söykənən münasibətlərin uğurlu nəticələrindən bəhs edən Komitə sədri, birgə əməkdaşlıq sahəsində bundan sonra da ölkəmiz üçün çox vacib işlərə imza atılacağına inamını ifadə edib.
Azərbaycan müstəqilliyini əldə etdikdən sonra ilk əməkdaşlıq etdiyi beynəlxalq təşkilatın BMT olduğunu vurğulayan sədr, Ermənistanla münasibətlərdə sülhün bərqərar edilməsi sahəsində bu gün də bu təşkilatın böyük rol oynadığını bildirib. Ermənistanın üzərinə düşən öhdəliyi yerinə yetirməyərək mina xəritələrini təqdim etmədiyinə diqqət çəkən Bahar Muradova, bunun işğaldan azad olunmuş ərazilərdə aparılan quruculuq işlərinə ciddi maneə törətdiyini vurğulayıb.
Çıxışın davamında Azərbaycanın üzv olduğu bütün beynəlxalq təşkilatlarla münasibətlərində səmərəli və faydalı bir tərəfdaş olduğu qeyd edilib, onun iqtisadi, siyasi, hərbi imkanlarına söykənərək BMT kimi təşkilatın qətnamələrini tək başına icra etmək iqtidarında olduğu bildirilib, bunu təşkilatın işinə töhfə olduğu diqqətə çatdırılıb: “Hazırda işğaldan azad olmuş ərazilərin bərpa və quruculuq işlərinə ciddi ehtiyac var. Dövlətimiz öz imkanları çərçivəsində bu işləri həyata keçirir və ümid edirəm ki, BMT və onun qurumları da bu prosesə çox fəal şəkildə qoşulacaq və bu işə töhfə verəcək”.
O həmçinin, BMT ilə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən layihələrin davamlılığının təmin olunması, eyni zamanda gələcəkdə daha da genişləndirilməsi baxımından yeni mexanizmlərin işlənib hazırlanmasını təklif edib.
BMT-nin Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Vladanka Andreeva səmimi qəbula görə Komitə sədrinə təşəkkürünü bildirib. O, BMT-nin Azərbaycanla uzun illərdən bəri formalaşmış fundamental əlaqələrinə istinad edərək birgə əməkdaşlığın növbəti 5 ildə uğurla davam etdiriləcəyinə inandığını bildirib.
Dövlət Komitəsinin qadınların iqtisadi səlahiyyətləndirilməsi, gender bərabərliyinin təmin olunması, xüsusilə də məişət zorakılığı ilə mübarizə sahəsində həyata keçirdiyi tədbirlərin təqdirəlayiq olduğunu qeyd edən xanım V. Andreeva, bu sahədəki əməkdaşlığın inkişaf etdiriləcəyini, eləcə də işğaldan azad edilən torpaqlarda həyata keçirilən quruculuq işlərində BMT-nin həm texniki, həm də maddi dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüş zamanı Dayanıqlı İnkişaf üzrə Əməkdaşlığa dair Çərçivə sənədi müzakirə edilib. Çərçivə sənədi BMT-nin Azərbaycan hökuməti ilə 2021-2025-ci illər üçün gələcəyə strateji baxış və əməkdaşlıq istiqamətini müəyyən edir. Sənəddə tərəfdaşlıq üçün 4 prioritet sahə nəzərdə tutulub ki, bunlardan dördüncüsü “Qadın və qızların səlahiyyətlərini artıran və gender bərabərliyinə əsaslanan cəmiyyət” formalaşdırılmasına yönəlmişdir.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin sədr müavinləri Sədaqət Qəhrəmanova və Aynur Sofiyeva, İnformasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin müdiri Elgün Səfərov, Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov, Tərəfdaşlıq və inkişaf maliyyəsi mütəxəssisi Şəms Mustafayeva da iştirak edib.

The State Committee held a meeting with the newly appointed head of the UN Office in Azerbaijan
On September 21, 2021, the Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Bahar Muradova met with the newly appointed Head of the UN Office in Azerbaijan, Resident Coordinator Vladanka Andreeva.
The purpose of the meeting is to develop bilateral relations between the State Committee and the UN Office in Azerbaijan.
Welcoming the guests, Chairperson of the State Committee Bahar Muradova congratulated Vladanka Andreeva on her new and important post and wished her success in her work. Speaking about the successful results of long-term relations between our country and the UN and its agencies, the chairperson of the Committee expressed confidence that very important work will be done for our country in the field of joint cooperation.
Emphasizing that the UN was the first international organization with which Azerbaijan cooperated after gaining independence, the chairperson said that this organization still played a great role in establishing peace in relations with Armenia. Noting that Armenia did not fulfill its obligations and did not submit mine maps, Bahar Muradova stressed that this seriously hampered the construction work in the liberated territories.
It was noted that Azerbaijan is an effective and useful partner in its relations with all international organizations of which it is a member. There is a serious need for restoration and construction of the former territories. Our state is carrying out this work within its capabilities, and I hope that the UN and its agencies will be very active in this process and will contribute to this work. "
She also suggested the development of new mechanisms to ensure the sustainability of projects implemented in cooperation with the UN, as well as their further expansion.
The head of the UN Office in Azerbaijan Vladanka Andreeva thanked the chairperson of the Committee for the warm welcome. Referring to the fundamental relations of the United Nations with Azerbaijan, which have been formed for many years, he expressed confidence that the joint cooperation will continue successfully for the next five years.
Noting the measures taken by the State Committee in the field of women's economic empowerment, gender equality, especially in the fight against domestic violence, Ms. Andreeva praised the development of cooperation in this area, as well as the UN's work in the liberated territories. He expressed readiness to provide both technical and financial support.
During the meeting, the Framework Document on Cooperation for Sustainable Development was discussed. The framework document sets out a strategic vision and direction for cooperation with the UN Government of Azerbaijan for 2021-2025. The document envisages 4 priority areas for partnership, the fourth of which is aimed at building a "society that empowers women and girls and is based on gender equality."