Tvinninq layihəsi çərçivəsində növbəti görüş keçirilib
14 sentyabr 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanda məişət zorakılığına məruz qalan şəxslərin təhlükəsizliyinin və onlara dəstəyin təmin edilməsi üçün dövlət qurumlarının və yerli səviyyədə istiqamətləndirmə mexanizmlərinin imkanlarının gücləndirilməsi” adlı Tvinninq layihəsi çərçivəsində Bakıda səfərdə olan layihə üzrə bir qrup Litvanı və Avstriyanı təmsil edən ekspertlərlə görüş baş tutub.
Layihənin rəhbəri Sədaqət Qəhrəmanova qonaqları salamlayaraq, layihə çərçivəsində məişət zorakılığı ilə mübarizə istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, həmçinin gələcəkdə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan məsələlərlə bağlı Komitənin mövqeyini diqqətə çatdırıb.
S. Qəhrəmanova əlavə edib ki, ötən ay Litvaya edilən təcrübə səfərindən sonra Azərbaycanda bir sıra pilot layihələrin həyata keçirilməsi üçün artıq regionlar müəyyən edilmişdir. Məişət zorakılığı faktı törətmiş şəxslərlə sosioloji, psixoloji işin aparılmasının vacibliyini qeyd edən sədr müavini bildirib ki, eyni zamanda, ailədaxili zorakılıqdan əziyyət çəkən uşaqlara psixoloji dəstək göstərilməlidir.
Görüş zamanı ekspertlərin iştirakı ilə məişət zorakılığı mövzusu ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, Avstriya, Niderland, İtaliya, Çex Respublikası və bir sıra ölkələrin məişət zorakılığı ilə mübarizə sahəsində təcrübəsi bölüşülüb, maarifləndirmə kampaniyaları haqqında məlumat verilib.
Qeyd olunmalıdır ki, bu ekspert missiyası çərçivəsində məişət zorakılığı sahəsində ictimai maarifləndirmə kampaniyasının aparılması üzrə proqramın işlənib hazırlanması nəzərdə tutulub.
Daha sonra sosial çarx təqdim edilib.
Komitə əməkdaşları təklifləri müsbət qiymətləndirərək, təşəkkürlərini bildiriblər. Görüş müzakirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, iclasda İnformasiya və analitik araşdırmalar şöbəsinin müdiri Elgün Səfərov, Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Fərid Ədilov, Məişət zorakılığının qarşısının alınması üzrə sektorun müdiri Vəfa Ələkbərova, beynəlxalq ekspertlər Mintaute Jurkute, Paulius Rymeikis, Manuela Hargassner-Delpos, Thomas Hainlen iştirak edib.

The next meeting was held as part of the twinning project
On September 14, 2021, the State Committee for Family, Women and Children Affairs visited Baku within the framework of the EU-funded Twinning project "Strengthening the capacity of government agencies and local referral mechanisms to ensure the safety and support of victims of domestic violence in Azerbaijan" A meeting was held with a group of experts representing Lithuania and Austria on the project.
Welcoming the guests, the head of the project Sadagat Gahramanova noted the Committee's position on the measures taken to combat domestic violence within the project, as well as issues to be implemented in the future.
Gahramanova added that after a study visit to Lithuania last month, regions have already been identified for the implementation of a number of pilot projects in Azerbaijan. Noting the importance of sociological and psychological work with perpetrators of domestic violence, the deputy chairperson said that at the same time, psychological support should be provided to children suffering from domestic violence.
During the meeting, the experts exchanged views on the topic of domestic violence, shared the experience of Austria, the Netherlands, Italy, the Czech Republic and a number of countries in combating domestic violence, and provided information on awareness-raising campaigns.
It should be noted that this expert mission envisages the development of a program to conduct a public awareness campaign in the field of domestic violence.
Then a social video was presented.
The committee staff positively assessed the proposals and thanked them. The meeting continued with discussions.