Yay məktəbinin ilk həftəsinin yekun tədbiri keçirilib
3 sentyabr 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkil etdiyi “Lider olmaq istəyirəm!” yay məktəbinin ilk həftəsinin yekun tədbiri keçirilib.
Tədbirə başlamazdan öncə uşaqlarla səmimi söhbət edən Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova onların yay məktəbi ilə bağlı təəssüratlarını öyrənib, təklif və fikirlərini dinləyib.
Aparıcı Səma Əliyeva tədbir iştirakçılarını salamlayaraq sözü Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovaya verib.
Bahar Muradova yay məktəbini uğurla başa vuran uşaqları təbrik edərək, bu gün Azərbaycanın çox əhəmiyyətli dövrlərini yaşadığını qeyd edib: "Siz belə mühüm hadisələrə şahid olduğunuz üçün çox xoşbəxtsiniz. Bütün bu proseslərin şahidi kimi gördüklərinizi, möhtəşəm qələbəmizi, yaşanan unudulmaz anları gələcək nəsillərə öz dilinizdən danışmaq imkanınız var".
Uşaq iştirakçılığının təmin edilməsi baxımından uşaqlar üçün təşkil edilən yay məktəbi layihəsinin əhəmiyyətinə diqqət çəkən sədr B.Muradova bu layihənin dövlət uşaq siyasətinin həyata keçirilməsinə, o cümlədən, uşaqların asudə vaxtının səmərəli təşkili və liderlik keyfiyyətlərinin formalaşdırılması baxımından öz töhfəsini verəcəyinə inamını ifadə edib. O, uşaqların burada yeni biliklər qazandığını, yeni insanlarla tanış olduqlarını və gözəl vaxt keçirdiklərini qeyd edərək, bu yay məktəbinin onların həyatında maraqlı və unudulmaz bir səhifə kimi yadda qalacağını bildirib.
Daha sonra Gülay Əliyeva iştirakçılar adından yay məktəbinin yekunları və nəticələri ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. Dövlət qurumları, qeyri-hökümət təşkilatlarından olan mütəxəssislər, o cümlədən uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində ixtisaslaşmış ekspertlərin iştirakı ilə keçirilən təlimlər və görüşlər, müxtəlif səfər və əyləncə saatları barədə ətraflı məlumat verilib, əldə edilən nəticələr qeyd olunub.
Təqdimatdan sonra iştirakçılar layihənin təşkilatçısı olan Dövlət Komitəsinə, o cümlədən təlimçi və mütəxəssislərə, onlarla görüşə gələn dövlət nümayəndələrinə öz təcrübələrini bölüşdükləri, yeni biliklərlə tanış etdiklərinə görə minnətdarlıqlarını bildirib, yay məktəbində keçirdikləri səmərəli vaxtın ən xoş xatirələrlə yaddaşlarında qalacağını qeyd ediblər.
Tədbirin davamında Ayxan Əlizadə rubik kublarından Ulu öndər Heydər Əliyevin təsvirini yaradaraq hər kəsi qeyri-adi istedadı ilə təəccübləndirib.
Sonda Bahar Muradova iştirakçılara sertifikatlar təqdim edib, eləcə də həftə ərzində keçirilən “Nə? Harada? Nə zaman?” intellektual oyununun qaliblərini diplom və hədiyyələrlə mükafatlandırıb.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib və xatirə şəkli çədirilib.
Qeyd edək ki, növbəti həftə ikinci qrupla davam edəcək yay məktəbinin keçirilməsində məqsəd uşaqlarda liderlik keyfiyyətlərinin formalaşdırılması sahəsindəki bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək, eləcə də onları Azərbaycan Uşaqlarının V Ümumrespublika Forumunda iştiraka hazırlamaq, müzakirə ediləcək mövzular barədə məlumat verməkdir.

The final event of the first week of the summer school
The final event of the first week of the summer school "I want to be a leader!" organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs was held on September 3, 2021.
Before the event, Mrs. Bahar Muradova, Chair of the State Committee had a sincere conversation with the children, learned their impressions about the summer school, listened to their suggestions and opinions.
Congratulating the children who successfully completed the summer school, Mrs. Bahar Muradova noted that today Azerbaijan is going through very important times: "You are very happy to witness such important events. You have the opportunity to tell future generations what you see as a witness to all these processes, our great victory, unforgettable moments. "
Noting the importance of the summer school project for children in terms of ensuring children's participation, Mrs.Muradova expressed confidence that the project will contribute to the implementation of state children's policy, including the effective organization of children's leisure time and the formation of leadership qualities. She noted that the children gained new knowledge, met new people and had a great time, adding that the summer school will be remembered as an interesting and unforgettable page in their lives.
Then Ms. Gulay Aliyeva made a presentation on behalf of the participants on the results of the summer school. Detailed information was provided on the trainings and meetings held with the participation of specialists from government agencies, non-governmental organizations, as well as experts specializing in the protection of children's rights.
After the presentation, the participants thanked the State Committee, which organized the project, as well as trainers and specialists, and the government officials who met with them for sharing their experiences and learning new knowledge.
During the event, Aykhan Alizadeh surprised everyone with his extraordinary talent by creating an image of the great leader Heydar Aliyev from Rubik's cubes.
In the end, Mrs. Bahar Muradova presented certificates to the participants, as well as awarded the winners with diplomas and prizes of the week-long intellectual game “What? Where? When?".
It should be noted that the purpose of the summer school, which will continue next week with the second group, is to develop knowledge and skills in the formation of leadership qualities in children, as well as prepare them for participation in the V Republican Forum of Azerbaijani Children.