“Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında” Qanunun icrasından irəli gələn məsələlərin müzakirəsi məqsədilə Ekspert Şurasının üzvləri ilə görüş keçirildi
01 iyul 2021-ci il tarixində “Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun icrasından irəli gələn məsələlərin müzakirəsi məqsədilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən yaradılmış Ekspert Şurası və Müsabiqə Komissiyasının üzvlərinin onlayn formatda görüşü təşkil edilib.
Dövlət Komitəsinin sədr müavini, Ekspert Şurasının və Müsabiqə Komissiyasının sədri Aynur Sofiyeva iştirakçıları salamlayaraq, görüşün əhəmiyyətini və məqsədini qeyd edib. O, gündəlikdə olan əsas məsələnin Ekspert Şurasının fəaliyyəti istiqamətində qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi üzrə fikir mübadiləsi və iş bölgüsünün olduğunu diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, Komitə tərəfindən “Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında” Qanunun 13-cü maddəsinə əsasən, informasiya məhsulunun yaş təsnifatının aparılması üzrə ekspertlərə ixtisas attestatının verilməsi üçün keçiriləcək müsabiqənin əhəmiyyətinə ictimaiyyətdə diqqət çəkmək üçün mövzunun kütləvi informasiya vasitələrində və sosial şəbəkələrdə işıqlandırılması məsələsini vurğulayıb.
Müzakirələrdə iştirak edən Ekspert Şurasının üzvü olan Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin nümayəndəsi Aysel Hadiyeva, Milli Televiziya və Radio Şurasının nümayəndəsi Nemət Cavadov, Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndəsi Elşad Əliyev, müstəqil ekspert, psixoloq Elmira Mirzəyeva, müstəqil ekspert, pedaqoq-psixoloq Kəmalə Qəhrəmanova və Müsabiqə Komissiyasının üzvləri çıxış edərək, müvafiq mövzu ilə bağlı fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Müzakirələrin yekununda Aynur Sofiyeva Ekspert Şurasının və Müsabiqə Komissiyasının üzvlərinin iştirakı ilə mütəmadi görüşlərin keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

A meeting was held with members of the Expert Council to discuss issues arising from the implementation of the Law on Protection of Children from Harmful Information
On July 1, 2021, an online meeting of members of the Expert Council and the Competition Commission established by the State Committee for Family, Women and Children Affairs was organized to discuss issues arising from the implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan "On Protection of Children from Harmful Information".
Deputy Chair of the State Committee, Chairman of the Expert Council and Competition Commission Aynur Sofiyeva greeted the participants and noted the importance and purpose of the meeting. He noted that the main issue on the agenda was the exchange of views and division of labor on the study of best practices in the activities of the Expert Council. At the same time, the Committee stressed the importance of covering the issue in the media and social networks to draw public attention to the importance of the competition for the issuance of qualification certificates to experts on the age classification of information products under Article 13 of the Law on Protection of Children from Harmful Information.
Aysel Hadiyeva, representative of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, Nemat Javadov, representative of the National Television and Radio Council, Elshad Aliyev, representative of the Ministry of Culture, Elmira Mirzayeva, independent expert, psychologist, Kamala Gahramanova, independent expert, pedagogue-psychologist and Members of the commission spoke and voiced their views and suggestions on the relevant topic.
At the end of the discussions, Aynur Sofiyeva stressed the importance of holding regular meetings with the participation of members of the Expert Council and the Competition Commission.