Azərbaycanın Kəlbəcər rayonunda xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən minaya düşərək həlak olan mülki şəxslərlə bağlı Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uçaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin bəyanatı
Aqressiya Qurbanı olan Günahsız Uşaqlar Gününün qeyd olunduğu 4 iyun tarixində azərbaycanlı uşaqlar növbəti dəfə erməni terrorundan zərər çəkdilər
10 noyabr 2020-ci il tarixində üçtərəfli bəyanatın imzalanması ilə İkinci Qarabağ müharibəsinin bitməsinə baxmayaraq, Ermənistanın Azərbaycana qarşı təxribatçı əməlləri davam etməkdədir.
4 iyun 2021-ci il tarixində işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda çəkiliş aparan Azərbaycan Televiziyası və Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyinin əməkdaşlarının və bir dövlət qurumu nümayəndəsinin Kəlbəcər rayonu, Susuzluq kəndi ərazisində minaya düşərək həyatlarını itirməsi, nəqliyyat vasitəsində olan digər 4 nəfərin isə ağır xəsarətlər alması ilə nəticələnən növbəti cinayət hadisəsi baş vermişdir. Nəticədə, daha 3 ailənin azyaşlı uşaqları atasız qalmış, ata nəvazişindən və qayğısından məhrum olmuşdur.
Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən davam edən amansız və aqressiv davranışlar 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə özünü daha qabarıq büruzə verdi. Bütün dünya münaqişə zonasından kənarda, Azərbaycanın Naftalan, Ağcabədi, Gəncə və Bərdə şəhər və rayonlarında mülki əhaliyə qarşı ermənilərin terror hücumlarının yaxından şahidi oldu. Bu terror hadisələri nəticəsində 12 uşağın həyatını itirməsi, 50 uşağın isə xəsarət alması işğalçı Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin əsl simasını bir daha ortaya qoydu.
30 ilə yaxın müddətdə Azərbaycanın mülki əhalisinə, xüsusilə də uşaqlara qarşı Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin amansız və aqressiv davranışlarının bu günə kimi hələ də davam etməsi, insanların həyat və sağlamlıqlarının ciddi təhlükə altında qalması, ümumilikdə insan hüquqlarına ziddir.
Azərbaycan dövləti və xalqı daha neçə müddət barbarlığın, insan və bəşəriyyət əleyhinə düşmənçiliyin ən pis və eybəcər üzü olan Ermənistan və onun faşist xisləti ilə üz-üzə qalmalı, hələ nə qədər soydaşlarımız öz torpağında bu qəddar düşmənçiliyin qurbanı olmalı, nə qədər körpə, azyaşlı və yeniyetmənin ömrü yarıda qırılmalı, gələcəyi məhv olmalı, arzu və xəyalları puç olmalıdır ki, cavabdeh beynəlxalq qurumlar buna laqeyd qalmasınlar və lazımi münasibət bildirsinlər?
Axı uşaqları müharibə və hərbi cinayətlərin təsirlərindən qorumaq, onların yaşamaq hüququnu təmin etmək hər birimizin borcudur. Hər bir uşağın sülh şəraitində, zorakılıqdan uzaq, xoşbəxt ailə mühitində, valideynləri ilə birgə yaşamaq hüququ vardır.
Odur ki, bütün aidiyyəti beynəlxalq təşkilatları və bütövlükdə dünya birliyini BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasını, eləcə də Cenevre Konvensiyalarını kobud şəkildə pozaraq, insan həyatına qəsd etməkdə davam edən erməni hərbi siyasi hakimiyyətini sərt şəkildə qınamağa, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə basdırılmış minaların xəritəsinin Azərbaycana təqdim edilməsi üçün təcili və təxirəsalınmaz tədbirlər görməyə çağırırıq.

Statement of the State Committee on Family, Women and Children’s Affairs of the Republic of Azerbaijan on death of civilians following a mine explosion in the Kalbajar region of Azerbaijani while on duty
Azerbaijanian children once again suffered from Armenian terror on June 4, the Day of Innocent Children Victims of Aggression
Despite the end of the Second Karabakh War with the signing of a tripartite statement on November 10, 2020, Armenia's provocative actions against Azerbaijan continue.
On June 4, 2021, employees of Azerbaijan Television and the Azerbaijan State Information Agency .a representative of the local authorities filming in our liberated lands lost their lives in a mine explosion in the village of Susuzlug, Kalbajar region, four more people got seriously injured . As a result, the young children of three more families were left without fathers, deprived of the parental care and attention.
The brutal and aggressive behavior of the Armenian Armed Forces became more pronounced during the 44-day Patriotic War.The whole world has witnessed the terrorist attacks of Armenians against the civilian population in Azerbaijan cities and regions of Naftalan, Agjabadi, Ganja and Barda which were outside the conflict zone. The loss of 12 children and the injury of 50 children as a result of these terrorist acts have once again revealed the true face of the Armenian Armed Forces.
The fact that the Armenian Armed Forces have been brutal and aggressive towards the civilian population of Azerbaijan, especially children, for almost 30 years, and the lives and health of people have been in serious danger, is against all human rights norms.
For how long time do the state and people of Azerbaijan have to face Armenia’s fascist nature, the worst and ugliest display of barbarism, enmity against a man and humanity? For how long should life be cut in half, the future be destroyed, dreams be shattered and the responsible international organizations will ignore it and not express the necessary attitude?
After all, it is the duty of each of us to protect children from the effects of war and war crimes, to ensure their right to life. Every child has the right to live with parents in peace and in a happy family environment without any violence.
Therefore, all relevant international organizations and the world community should strongly condemn the Armenian military-political regime, which continues to commit gross violation of the UN Convention on the Rights of the Child, as well as the Geneva Conventions. We call upon the international organizations to take measures to urge Armenia to provide maps of minefields on Azerbaijan’s liberated lands.