“Ailə institutunun möhkəmləndirilməsinin aktual istiqamətləri: milli və xarici təcrübə” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik konfrans keçirilib
18 may 2021-ci il tarixində Özbəkistan Respublikasının Məhəllə və Ailəyə Dəstək Nazirliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Məhəllə və Ailə” Elmi-tədqiqat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Ailə institutunun möhkəmləndirilməsinin aktual istiqamətləri: milli və xarici təcrübə” mövzusunda beynəlxalq onlayn elmi-praktik konfrans keçirilib.
“15 may-Beynəlxalq Ailə Günü”nə həsr edilmiş konfransın əsas məqsədi sosial demoqrafik inkişafın ailə institutuna təsirinin prioritet istiqamətlərinin müzakirəsi və qadınlara sosial dəstək, ailədə gender bərabərliyinin ekonomik, hüquqi, sosial əsasları, ailə tərbiyəsində milli və insani dəyərlərin rolu ətrafında fikir mübadiləsinin aparılması, təcrübələrin öyrənilməsidir. Konfransda Özbəkistan Respublikasından dövlət orqanlarının və vətəndaş cəmiyyəti institutunun nümayəndələri, ekspertlər, xarici ölkələrdən tərəfdaş dövlət orqanlarının və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak edib.
Özbəkistan Respublikasının aidiyyəti nazirliyinin dəvəti ilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin müdiri Gülnarə Məmmədova konfransda iştirak edərək, “Azərbaycanda dövlət ailə siyasətinin inkişafı: Müasir Azərbaycan ailəsi və milli-mənəvi dəyərlər” mövzusunda çıxış edib. G.Məmmədova çıxışı zamanı Azərbaycan Respublikasında həyata keçirilən uğurlu ailə siyasəti, qadın və uşaq məsələləri ilə bağlı təsdiq olunan Dövlət Proqramları, Milli Fəaliyyət Planları, eyni zamanda Komitə tərəfindən milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılması, gələcək nəsillərə ötürülməsi ilə bağlı keçirilən tədbirlər haqqında danışıb, həssas təbəqədən olan ailələrin sosial rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən proqram və layihələr haqqında konfrans iştirakçılarına məlumat verib.

An international scientific and practical conference on "Current trends in strengthening the institution of the family: national and foreign experience" was held
On 18 May 2021 an international online scientific and practical conference was held on the theme "Current trends in strengthening the institution of the family: national and foreign experience", organized by the Makhalla and Family Research Institute of the Ministry of Support to Mahalla and Family Affairs.
The conference was attended by representatives of government and civil society institutions, experts from Uzbekistan and representatives of partner government agencies and international organizations from foreign countries.
The Head of the Family Problems Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Gulnara Mammadova, made a presentation at the conference on "Development of State Family Policy in Azerbaijan: Modern Azerbaijani Family and National Moral Values".
In her speech, Mrs.Mammadova talked about the family policy in Azerbaijan, the approved State programs for women and children and National Action Plans, as well as the measures taken by the Committee to preserve and transmit national and spiritual values to future generations. She also informed the audience about the projects implemented to improve the social welfare of vulnerable families.