“Ailə Strategiyası” layihəsinin müzakirəsi keçirilib
17 may 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan Respublikasının Ailələrə dair 2021–2030-cu illər üçün Strategiyası” layihəsinin ilk ictimai müzakirəsi keçirilib.
Tədbir Dövlət Komitəsinin rəhbərliyi və əməkdaşları, Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şura, Milli Elmlər Akademiyası, Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin, müxtəlif universitetlər və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrinin, eləcə də bu sahə üzrə ixtisaslaşan ekspertlərin iştirakı ilə keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova iştirakçıları salamlayaraq hər kəsi Beynəlxalq Ailə Günü və bu günlərdə uzun fasilədən sonra keçirilən “Xarıbülbül Festivalı” münasibətilə təbrik edib.
Bahar Muradova istər beynəlxalq, istərsə də dövlət səviyyəsində qəbul edilən sənədlərin Dövlət Komitəsi qarşısında zəfərdən sonrakı dövrdə fəaliyyətini yeni tendensiyalara uyğun olaraq qurmaq öhdəliyi qoyduğunu qeyd edib. O, həm pandemiyadan irəli gələn nəticələri, həm də müharibə və postmüharibə vəziyyətinin qarşıya çıxardığı vəzifələri nəzərə alaraq bütün öhdəliklərə bir daha baxmaq və perspektivləri ciddi sərf-nəzər etməyin vacibliyini vurğulayıb.
Komitə sədri BMT-nin “2030-cu ilədək dayanıqlı inkişaf sahəsində Gündəliyi”ndə əks olunan Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin, eyni zamanda “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası və “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” sənədinin qarşıya qoyduğu vəzifələrdən irəli gələrək ailə hüququnun təmin olunması, bu sahədə dövlət siyasətinin prioritet istiqamətləri və zamanın tələblərinə, mövcud problemlərə uyğun yeni sənədlərin hazırlanmasına ciddi ehtiyac duyulduğunu və son zamanlar ictimaiyyətin də bu məsələlərə xüsusi diqqət etdiyini bildirib.
Daha sonra Komitə sədri qeyd edib ki, ailə hüququ sahəsində, eləcə də valideyn məsuliyyətinin artırılması, nikaha məcburetmə hallarının aradan qaldırılması istiqamətində bugünədək ciddi işlər görülüb: “Zamanında atılmış addımlar, erkən nikahların qarşısının alınması istiqamətində görülən işlər, qanunvericiliyə edilən dəyişikliklər, eləcə də məsuliyyət müəyyən edən maddələrin qanunvericiliyə daxil edilməsi bu sahədə müəyyən müsbət tendensiyaları formalaşdırıb”.
Dövlət Komitəsinin əməkdaşlarından ibarət İşçi Qrupun Strategiya layihəsini hazırladığını vurğulayan B.Muradova sənədin məqsədinin mövcud vəziyyətin monitorinqini aparmaq və vəziyyəti dəyişmək istiqamətindəki tədbirləri nəzərdə tutduğunu qeyd edərək sözü Dövlət Komitəsinin Hüquqi Təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimovaya verib.
Taliyə İbrahimova Strategiyanın məqsədləri, prioritet istiqamətləri və nəticələri ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış edərək sənədin mövcud vəziyyət nəzərə alınmaqla qabaqcıl beynəlxalq təcrübəyə əsaslanaraq hazırlandığını bildirib. Strategiyada əsas 5 məqsəd və 62 prioritet istiqamətin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib. Strategiyanın nəticələri sırasında ailə qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi, “Reproduktiv sağlamlıq haqqında” Qanunun qəbul edilməsi, “Ailə Psixoloqu” institutunun yaradılması olduğuna diqqət çəkib. Təqdimatının sonunda T.İbrahimova İctimai Şura üzvlərinin təqdim etdiyi təkliflərə münasibətini bildirib.
Şair, publisist, sosioloq, ictimai xadim Əhməd Qəşəmoğlu Strategiya və sənədin hazırlanmasında iştirak edən əməkdaşların əməyini yüksək qiymətləndirərək bu tip sənədlərin hazırlanmasının müasir metodologiyası və fəlsəfəsindən bəhs edib. Hazırki dövrdə ailə dəyərləri barədə gəncliyin aydın təsəvvürlərinin, ortaq maraqların, ailədə yaşanan problemlərə ictimai qınağın formalaşdırılması barədə söz açan sosioloq Strategiyada əksini tapan məsələlərlə bağlı fikirlərini səsləndirib.
Daha sonra “Vətəndaşların əmək hüquqlarının müdafiəsi liqası”nın rəhbəri, Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın sədri Sahib Məmmədov çıxış edərək ailə institutunun, reproduktiv sağlamlığın qorunması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin effektivliyinin artırılması ilə bağlı təkliflərlə çıxış edib, dayə institutları, uşaq bağçlarının inkişaf etdirilməsi, mediasiya prosedurları ilə bağlı məsələlərə toxunub.
Tədbirin davamında çıxış edən professor Rəna Mirzəzadə müasir dövrdə hazırlanan sənədlərdə millilik, ənənəvilik və beynəlxalq təcrübəyə əsaslanmanın vacibliyini vurğulayıb.
Peşəyönümlü Təhsilin İnkişafına Dəstək İB sədri İradə Əlili, Əməkdar müəllim Zülfiyyə Əliyeva, İnkişafa doğru Qadın Təşəbbüsü İB sədri Ziba Nəbiyeva, “Yeni Həyat” Humanitar və Sosial Dayaq İB sədri Nailə İsmayılova, “Təmiz Dünya” Qadın İB sədri Mehriban Zeynalova, Gövhər İbrahimova, folklorşünas alim Fəridə Hicran, Ümidli Gələcək Sosial Təşəbbüslər İB sədri Kəmalə Aşumova çıxış edərək Strategiya ilə bağlı, ailələrimizin gücləndirilməsi, sağlamlığının təmin edilməsi, ailə dəyərlərinin təbliği istiqamətində fikir və təkliflərini səsləndiriblər. İştirakçılar hazırlanan sənədin Azərbaycan ailəsinin möhkəmləndirilməsinə töhfə verəcəyinə inamlarını ifadə ediblər.
Tədbirin yekununda səsləndirilən fikirlərə münasibət bildirən Komitə sədri yaranan mənfi tendensiyaların qarşısının alınması istiqamətində dövlətin, xalqın və vətəndaş cəmiyyətinin birgə mübarizə aparmalı olduğunu vurğulayıb və tədbir iştirakçılarına müzakirədə iştirak etdiklərinə, dəyərli təklif və mülahizələrinə görə təşəkkür edib.

The draft of a Family Strategy has been discussed
On 17 May 2021, the State Committee for Family, Women and Children Affairs organized the first public discussion concerning the draft of Family Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2021-2030 years.
The event was attended by the leadership and staff of the State Committee, the Public Council under the State Committee, the National Academy of Sciences, Child and Family Support Centers, representatives of various universities, experts and civil society organizations.
Opening the event, the Chairperson of the State Committee, Mrs. Bahar Muradova, welcomed the participants and congratulated everyone on International Family Day, as well as on the "Haribulbul Festival" held these days after a long break.
She noted that based on the objectives set by the UN Sustainable Development Goals, as well as the development concept "Azerbaijan 2020: Vision for the Future" and the document "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development", there is a serious need to ensure family rights, public policy priorities in this area and the development of new documents in line with the current challenges, and recently the public has paid special attention to these issues.
The Chairperson of the Committee also noted that serious work has been done regarding family law, as well as increasing parental responsibility and eliminating cases of forced marriage.
Stressing that a working group made up of staff from the State Committee had drafted the Strategy, Mrs. Muradova pointed out that the document aimed to monitor the current situation and take measures to change it.
Mrs. Taliya Ibrahimova, made a comprehensive presentation on the goals, priorities and results of the Strategy, noting that the document was prepared based on best international practices, taking into account the current situation. She noted that the strategy envisages 5 main goals and 62 priority areas and the results of the strategy include the improvement of family legislation, the adoption of the Law on Reproductive Health, the establishment of the Institute of Family Psychologists. At the end of her presentation, Mrs. Ibrahimova commented on the proposals submitted by members of the Public Council.
Mr. Ahmad Gashamoglu, the poet, publicist, sociologist and public figure praised the work of the staff involved in the preparation of the strategy and the document, and spoke about the modern methodology and philosophy of preparing such documents. Speaking about the formation of clear ideas of the youth about family values, common interests, public condemnation of the problems in the family, the sociologist voiced his views on the issues reflected in the Strategy.
Then Mr. Sahib Mammadov, head of the League for the Protection of Citizens' Labor Rights, chairman of the Public Council under the State Committee, made proposals to increase the effectiveness of measures taken to protect the family, reproductive health, touched upon issues related to development of nursing institutions, kindergartens, mediation procedures.
Speaking at the event, Professor Rena Mirzazadeh stressed the importance of relying on nationalism, tradition and international experience in modern documents.
Mrs. Irada Alili, Chairperson of the “Support to the Development of Vocational Education” Public Union, Mrs. Zulfiya Aliyeva, Honored Teacher, Mrs. Ziba Nabiyeva, Chairperson of the “Women's Initiative for Development” Public Union, Mrs. Naila Ismayilova, Chairperson of the “New Life Humanitarian and Social Support” PU, Mrs. Mehriban Zeynalova, chairwoman of the Pure World Women's Public Union, Farida Hijran, folklore scholar, Kamala Ashumova, chairwoman of the Hopeful Future Social Initiatives Public Union spoke about the Strategy, strengthening our families, ensuring their health and promoting family values. The participants expressed confidence that the document will contribute to strengthening the Azerbaijani family.
Commenting on the views expressed at the end of the event, the Chairman of the Committee stressed the need for the state, people and civil society to work together to prevent negative trends and thanked the participants for their participation in the discussion, valuable suggestions and comments.