“Vətəni sevək, ona layiq olaq!” layihəsi çərçivəsində uşaqların idmançı İlham Zəkiyevlə görüşü keçirildi
6 may 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin “Vətəni sevək, ona layiq olaq!” layihəsi çərçivəsində ikiqat Paralimpiya Oyunları çempionu, ikiqat dünya çempionu, yeddiqat Avropa çempionu İlham Zəkiyevlə ilə Uşaq Səfirlər məclisinin üzvləri, eləcə də, respublikanın regionlarından olan istedadı və fəallığı ilə seçilən 100-ə yaxın uşağın iştirakı ilə görüş təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Komitənin şöbə müdiri Cəmilə Bağırova layihə çərçivəsində ölkənin görkəmli və tanınmış şəxsləri ilə uşaqların görüşünün təşkil edilməsinin uşaqların gələcək inkişafına mühüm töhfə verdiyini qeyd edib. O, görüşdə İlham Zəkiyevin karyerasındakı uğurlarından danışıb və Azərbaycan xalqının hər zaman onu dəstəklədiyini bildirib.
Çıxış edən İ.Zəkiyev həqiqi hərbi xidmətdə olduğu zaman düşmən snayperindən açılan atəş zamanı yaralandığını qeyd edib. O, bundan sonra peşəkar karyerasına başlamasından da söhbət açıb.
İ.Zəkiyev iştirakçılara beynəlxalq yarışlar zamanı qazandığı qalibiyyətlər haqqında danışaraq, bu yolda qarşılaşdığı çətinliklərdən bəhs edib. Onu ən çox sevindirən uğurlarından birinin isə “2015 Avropa Oyunları” zamanı qızıl medal qazanarkən bunu Prezident cənab İlham Əliyevə “Silahlı Qüvvələr Günü” münasibətilə hədiyyə etdiyini və Prezidentin onunla birlikdə kürsüyə çıxdığını bildirib. İdman karyerasında bütün zirvələri fəth edən İ.Zəkiyev uşaqların suallarını cavablandırarkən karyerasını hələ bitirməyəcəyini və qarşıdan gələn Paralimpiya oyunlarına hazırlaşdığını bildirib.
Görüş zamanı idmançı uşaqları maraqlandıran sualları cavablandırıb, eyni zamanda uşaqların gələcək inkişafı üçün elm və təhsilin önəmli olduğunu vurğulayıb. O bildirib ki, yalnız savadlı, vətənpərvər nəsil Azərbaycanı gələcək uğurlara apara bilər.

The children met with athlete Ilham Zakiyev within the project "Let's love the motherland, let's be worthy of it!"
The meeting among athlete Ilham Zakiyev and members of the Assembly of Children`s Ambassadors, as well as about 100 children from the regions of the country, was held on May 6, 2021, within the project of the State Committee for Family, Women and Children Affairs entitled "Let's love the motherland, let's be worthy of it!".
Opening the event, Mrs. Jamila Bagirova, the head of the Children department of the State Committee noted that the organization of children's meetings with prominent and famous people of the country within the project made an important contribution to the future development of children. She spoke about athlete Ilham Zakiyev's success in his career and said that the Azerbaijani people have always supported him.
Mr.Zakiyev said he was wounded by an enemy sniper while serving in the army. He also talked about starting his professional career after that.
Mr. Zakiyev told the participants about his victories in international competitions and the difficulties he faced on this way. One of his greatest achievements was winning a gold medal at the 2015 European Games, which he presented to President Ilham Aliyev on Armed Forces Day.
During the meeting, the athlete answered the questions of children, emphasizing the importance of science and education for the future development of children. He said that only an educated, patriotic generation can lead Azerbaijan to future success.