“Vətəni sevək, ona layiq olaq!” layihəsi çərçivəsində növbəti görüş keçirildi
4 may 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin “Vətəni sevək, ona layiq olaq!” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının sabiq İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (Ombudsman), kimya elmləri doktoru, professor Elmira Süleymanova ilə Uşaq Səfirlər məclisinin üzvləri, eləcə də, respublikanın regionlarından olan istedadı və fəallığı ilə seçilən 100-ə yaxın uşağın iştirakı ilə görüş təşkil olunub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Komitənin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva layihənin əhəmiyyətini qeyd edərək, layihə çərçivəsində ölkənin görkəmli və tanınmış şəxsləri ilə uşaqların görüşünün təşkil edilməsinin uşaqların gələcək inkişafına mühüm töhfə verəcəyini bildirib. O, bu dəfəki görüşdə Elmira Süleymanovanın iştirak etməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edərək, iştirakçıları Elmira xanımın yüksək ictimai-siyasi fəaliyyəti, əldə etdiyi nailiyyətlər, şəxsi və professional keyfiyyətləri haqqında məlumatlandırıb. Qarabağ həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasında rolu olan lider qadınlardan biri olduğunu vurğulayaraq, onunla bağlı xatirələrini bölüşüb.
Çıxış edən E.Süleymanova Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dövlətçilik ənənələrinə sadiq qalan Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər ordumuzun şücaəti və qəhrəmanlığı sayəsində Vətən müharibəsində qazandığımız Qələbənin xalqımızın hər bir nümayəndəsi tərəfindən böyük fəxarətlə qarşılandığını qeyd edib. O, eyni zamanda ölkəmizin müstəqillik tarixindən bəhs edərək, müasir Azərbaycanın banisi olan Ulu öndərin mayın 10-da doğum gününün qeyd ediləcəyini xatırladıb, dahi şəxsiyyətin zəngin həyat və fəaliyyətini uşaqların diqqətinə çatdırıb.
E.Süleymanova ombudsman kimi fəaliyyəti dövründə, eləcə də ondan əvvəlki ictimai fəaliyyəti ərzində gördüyü işlər haqqında danışaraq, təcrübələrini bölüşüb. Uşaq liderlik məktəbinin yaradıcısı olan E.Süleymanova həm də iştirakçılara liderlik, uğur qazanmaq və nailiyyət əldə etmənin yollarından bəhs edərək, bu məktəbin lider uşaqların yetişməsində rolu, beynəlxalq tədbirlərdə uşaqlarla birgə Qarabağ və Azərbaycan həqiqətlərinin beynəlxalq tribunalardan səsləndirilməsi ilə bağlı xatirələrindən danışıb. O, eyni zamanda uşaqların ölkənin gələcəyi olduğunu və təhsilin onların gələcəyi üçün əhəmiyyətindən söz açıb.
Görüş zamanı uşaqları maraqlandıran suallar cavablandırılıb, uşaq hüquqları ilə bağlı müxtəlif mövzular üzrə müzakirələr aparılıb.

"Let's love the motherland, let's be worthy of it!" meeting was held within the project
On May 4, 2021, the State Committee for Family, Women and Children organized a meeting "Let's love the motherland, let's be worthy of it!" with the participation of fhe first Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Chemical Sciences, Professor Elmira Suleymanova, members of the Assembly of Children's Ambassadors, as well as 100 talented and active children from the regions of the country.
Opening the event, the head of the Committee's staff Jeyran Rahmatullayeva noted the importance of the the organization of children's meetings with prominent and well-known people of the country for important contribution to the future development of children. She informed the participants about Elmira Sulemaynova’s high socio-political activity, achievements, personal and professional qualities. Emphasizing that she is one of the women leaders who played a role in conveying the truth about Karabakh to the world community, she shared her memories of it. In her speech, E. Suleymanova noted that the victory we won in the Patriotic War under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, who remained faithful to the traditions of statehood of National Leader Heydar Aliyev, was met with great pride by every representative of our people. She also spoke about the history of our country's independence, and brought to the attention of children the rich life and activities of the National Leader Heydar Aliyev.
Suleymanova spoke about her work as an ombudsman, as well as her previous public activities, and shared her experience. E.Suleymanova, the founder of the Children's Leadership School, also told the participants about the ways of leadership, success and achievement, the role of this school in the development of children, her memories of speaking the truth about Karabakh and Azerbaijan at international events. She also mentioned that children are the future of the country and discussed the importance of education for their future.