“Ailə planlaşdırılması, Reproduktiv sağlamlıq” mövzusunda növbəti tədbir keçirilib
Yeniyetmə və gənclərin reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılmasına dair biliklərinin artırılması, təhlükəsiz cinsi davranış vərdişlərinin formalaşdırılması istiqamətində növbəti tədbir 26 aprel 2021-ci il tarixində Şirvan Dövlət İqtisadiyyat və Humanitar Kollecin tələbələri üçün onlayn formatda keçirilib.
Tədbirdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva çıxış edərək, Azərbaycanda ana və uşaqların sağlamlığının mühafizəsinin daha da gücləndirilməsinin, yeniyetmə və gənclərin sağlam nəsil kimi yetişməsinin dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən olduğunu bildirib, ölkəmizdə bu istiqamətdə qəbul edilən qanunlar, dövlət proqramları, həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. K.Əliyeva “Ailə planlaşdırılması, Reproduktiv sağlamlıq” adlı təqdimatla tədbir iştirakçılarına ailə planlaşdırılmasının üstünlüklərindən, reproduktiv sağlamlığın qorunmasına dair ümumi tövsiyələrdən ətraflı danışıb.
Daha sonra Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə İslahatlar Mərkəzinin həkim-metodisti Zümrüd Kazımova yeniyetmə və gənclərdə reproduktiv sağlamlıqla bağlı yaşanan problemlərdən danışaraq,  tələbələrə  gənc yaşlarından səhhətlərinə diqqət etmələrini  tövsiyə etdi.
Tədbirin sonunda iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb. Yekunda Şirvan Dövlət İqtisadiyyat Kollecin biologiya müəllimi Aidə Əsədova çıxış edərək, mövzu ilə bağlı  fikirlərini bildirib. Tədbirdən 50-ə yaxın tələbə və müəllim heyəti faydalanıb.

An event on "Family Planning and Reproductive Health"
On April 26, 2021 the next event was held in an online format to increase the knowledge of adolescents and young people on reproductive health and family planning, the formation of safe sexual habits for students of Shirvan State College of Economics and Humanities.
Mrs. Kamila Aliyeva, the Deputy Head of the Family Problems Department of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, noted that further strengthening the protection of maternal and child health in Azerbaijan, the development of adolescents and young people as a healthy generation is one of the priorities of state policy, informing about state programs, adopted laws and measures taken in this field, as well. Making a presentation entitled "Family Planning, Reproductive Health", Mrs. Aliyeva spoke in detail to the participants about the benefits of family planning, general recommendations for the protection of reproductive health.
Later Mrs. Zumrud Kazimova, a methodologist at the Center for Public Health Reforms of the Ministry of Health, spoke about the problems of reproductive health in adolescents and young people, and advised students to pay attention to their health from an early age.
At the end of the event, the questions of the participants were answered. In conclusion, Mrs. Aida Asadova, a biology teacher at the Shirvan State College of Economics, made a speech on the topic. About 50 students and teachers benefited from the event.