Tərtər və Ağcabədidə İcma Resurs Mərkəzləri açılıb
22 aprel 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və BMT –nin İnkişaf Proqramının birgə təşkilatçılığı ilə Tərtər və Ağcabədi rayonlarında İcma Resurs Mərkəzlərinin açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, Tərtər Rayon İcra Hakimiyyəti başçısı Müstəqim Məmmədov və Ağcabədi Rayon İcra Hakimiyyəti başçısı Rafil Hüseynov, BMTİP-in Rezident Nümayəndəsi Alessandro Frakassetti və başqaları iştirak ediblər.
Əvvəlcə qonaqlar Ümummilli Lider Heydər Əliyevin büstü və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edərək dərin ehtiramlarını bildiriblər. Daha sonra rayon icra başçıları qonaqlara Ermənistanın təcavüzü nəticəsində sivil vətəndaşlara qarşı törədilən terror cinayətləri barədə məlumat veriblər.
Qonaqları salamlayan Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova mərkəzin açılışı münasibətilə iştirakçıları təbrik edib. Sədr müavini bugündən etibarən fəaliyyətə başlayacaq mərkəzlərin icma nümayəndələri, o cümlədən zərər çəkmiş ailələrə dəstək göstərilməsində, onların cəmiyyətə reinteqrasiyasında mühüm rol oynayacağına inamını ifadə edib.
BMTİP-in Rezident Nümayəndəsi Alessandro Frakassetti Azərbaycan hökuməti və bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlarla birgə həyata keçirilən layihələrdə diqqətin daim həssas qruplara yönəldiyini vurğulayıb. O, mərkəzlərin xüsusilə Tərtər və Ağcabədi rayonlarında açılmasının da zərər çəkmiş vətəndaşlara dəstək göstərilməsi və bərpa məqsədi daşıdığını bildirib.
Tədbirin davamında layihə koordinatoru Fəridə Əmirova qısa təqdimatla çıxış edib.
Çıxışlar dinlənildikdən sonra Tərtər və Ağcabədi sakinləri, eyni zamanda qaçqın və məcburi köçkün ailələri üçün ixtisasartırma təlimlərinin keçirilməsi, psixososial yardımın göstərilməsi ilə bağlı rəy və təkliflər bildirilib, disskusiya aparılıb. Tədbir müzakirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, “Azərbaycanın Füzuli-Horadiz, Ağcabədi və Tərtər rayonlarında əhalinin ən həssas qruplarının tezliklə bərpa edilməsi və icmanın dayanıqlılığının təmin edilməsi” layihəsi çərçivəsində yaradılan İRM-lər zərər çəkmiş icmaların ən vacib ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsinə kömək etmək, o cümlədən əsas diqqəti qadın, uşaq və əlilliyi olan şəxslərə yönəltməklə zərər çəkmiş vətəndaşlara biznes məsləhət xidmətləri də daxil olmaqla sosial-iqtisadi bərpa dəstəyinin verilməsi məqsədi daşıyır.

Community Resource Centers have been opened in Tartar and Agjabadi regions
The State Committee for Family, Women and Children Affairs and the United Nations Development Program jointly organized the opening ceremony of Community Resource Centers in Tartar and Agjabadi districts on April 22, 2021.
The ceremony was attended by Mrs. Sadagat Gahramanova, Deputy Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Mr. Mustaqim Mammadov, the Head of the Executive Power of Tartar Region and Mr. Rafil Huseynov, Head of the Executive Power of Agjabadi Region, Mr. Alessandro Fracassetti, UNDP Resident Representative and others.
Welcoming the guests, Mrs.Sadagat Gahramanova, Deputy Chairman of the State Committee congratulated the participants on the opening of the centers. She expressed confidence that these centers will play an important role in supporting community members, including families affected by the war and their reintegration into society.
Mr. Alessandro Fracassetti, UNDP Resident Representative stressed that the projects implemented jointly with the Government of Azerbaijan and a number of international partners always focus on vulnerable groups. He said the opening of the centers, especially in Tartar and Agjabadi districts, aims to support and rehabilitate the citizens affected from the war.
It should be noted that the Community Resource Centers established within the project "Early recovery of the most vulnerable groups of the population and ensuring community resilience in Fizuli-Horadiz, Agjabadi, and Tartar regions of Azerbaijan" project aims to identify the most important needs of affected communities, including women, children, and persons with disabilities and to provide their socio-economic rehabilitation.