Autizm spektr pozuntusu olan uşaqların cəmiyyətə inkluziyası məqsədilə “Fərqli Fərdlər 2021” konqresi keçirildi
17 aprel 2021-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin də rəsmi dəstəkçisi olduğu “Fərqli Fərdlər 2021” konqresinin açılış mərasimi keçirilib.
Dövlət Komitəsinin aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva autizm spektr pozuntusu olan uşaqların cəmiyyətə inkluziyası məqsədilə keçirilən 3-cü “Fərqli Fərdlər 2021” konqresində iştirak edərək çıxış edib.
C. Rəhmətullayeva çıxışında bildirib ki, bütün dünyada XX əsrin sonları, XXI əsrin əvvəllərindən başlayaraq, autizmin bir spektr olaraq qəbul olunması sahəsində çox böyük maarifləndirmə işləri aparılmış və uğurlar qazanılmışdır. Azərbaycanda da xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara dəstək və diqqətin artırılması sahəsində həm dövlət, həm ictimai təşkilatlar, həm də ayrı-ayrı mütəxəssislər tərəfindən böyük maarifləndirmə işi aparılmışdır. C.Rəhmətullayeva xüsusilə qeyd edib ki, ölkənin Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın xüsusi diqqətində olmaqla autizmli, eyni zamanda daun sindromlu və digər xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar üçün imkanların artırılması, müvafiq şəraitin yaradılması, onların cəmiyyətə daha geniş inteqrasiyası üçün vacib işlər görülməkdədir.
Dövlət Komitəsi və nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən də autizmli insanlarla iş, onların inkluziyası və cəmiyyətə inteqrasiyası istiqamətində mühüm işlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdıran C.Rəhmətullayeva qeyd edib ki, bu insanların xüsusi nəzarətə götürülməsi, onlara daha həssaslıqla yanaşılması vacib faktorlardan biridir və Komitə də bu sahədə işini davam etdirir. Mərkəzlər tərəfindən pandemiya və post müharibə dövründə də psixososial dəstək layihələrinin həyata keçirildiyini vurğulayan Komitə rəsmisi bildirib ki, 157-dən artıq autizm spektr pozuntusu olan uşaq Mərkəzlərin xidmətlərdən bəhrələnir. Autizm kimi digər davranış pozuntusu, ünsiyyət problemi olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiya olunması sahəsində Mərkəzlər geniş fəaliyyət göstərir.
2020-ci ilin iyun ayında ölkə Prezidentinin Sərəncamı ilə qəbul olunmuş 2020-2030-cu illəri əhatə edən Uşaq Strategiyasını xüsusi vurğulayan C.Rəhmətullayeva bildirib ki, bu strategiyadan irəli gələn tədbirlər planında da ən önəmli məsələlərdən biri kimi xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlarla iş, bu sahədə erkən müdaxilə və erkən müəyyənləşdirmə xidmətlərinin yaradılmasının vacibliyi öz əksini tapmışdır.

"Different Individuals 2021" congress was held to include children with autism spectrum disorders in society
The opening ceremony of the "Different Individuals 2021" congress was held with the official support of the State Committee for Family, Women and Children Affairs on April 17, 2021.
Mrs. Jeyran Rahmatullayeva, Chief of Staff of the State Committee made a speech at the 3rd "Different Individuals 2021" Congress aimed at inclusion of children with autism spectrum disorders in society.
Mrs. Rahmatullayeva said in her speech that since the end of the XX century and beginning of the XXI century, great enlightenment work has been carried out around the world in the field of perception of autism as a spectrums
Great awareness-raising work has been carried out by the state, public organizations, and individual specialists in the field of support and attention to people in need of special care in Azerbaijan.
Mrs.Rahmatullayeva stressed that with the special attention of Mrs.Mehriban Aliyeva First Vice President, important work is being done to increase opportunities for children with autism, Down syndrome and other special needs, to create appropriate conditions for their wider integration into society.
Noting that the State Committee and the Child and Family Support Centers acting under the State Committee also work with people with autism, their inclusion and integration into society, Mrs. Rahmatullayeva said that taking these people under special control and being more sensitive is one of the important factors. 157 children with autism spectrum disorders benefit from the services of the Centers.
Emphasizing the Children's Strategy for 2020-2030, adopted by the Presidential Decree in June 2020, Mrs. Rahmatullayeva mentioned that one of the most important issues in the action plan arising from this strategy is to work with children in need of special care and the importance of establishing early intervention and early detection services in the field