Fəaliyyət Planının həyata keçirilməsi üzrə işçi qrupun iclası keçirilib
06 aprel 2021-ci il tarixində 17 qurumun iştirakı ilə “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın həyata keçirilməsi ilə bağlı yaradılmış işçi qrupun ilkin iclası keçirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Aynur Sofiyeva tədbiri giriş sözü ilə açaraq Fəaliyyət Planının 4-cü bəndinin icrası istiqamətində dövlət qurumlarının koordinasiyalı fəaliyyətinin effektiv nəticələrin əldə olunmasında əhəmiyyətini qeyd edib. O, eyni zamanda sənədin icrasının təmin edilməsi üçün həyata keçirilən tədbirlər, normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi baxımından hazırlanan sənədlər haqqında məlumat verib.
Daha sonra işçi qrupun üzvləri Fəaliyyət Planının icrası istiqamətində 2021-ci ildə həyata keçiriləcək tədbirlərlə bağlı fikirlərini bölüşüblər, rəy və təkliflərini bildiriblər. Görüş müzakirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 2 iyun tarixli 2073 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının Uşaqlara dair 2020–2030-cu illər üçün Strategiyası”nın icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli Sərəncamı ilə “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı” təsdiq edilib. Fəaliyyət Planı üzrə bir sıra tədbirlərin icrası, ümumilikdə nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının əlaqələndirilməsi, habelə onların icrasının gedişi barədə Dövlət Komitəsi tərəfindən hesabatlar hazırlanır. Fəaliyyət Planının 4-cü bəndinin uğurla həyata keçirilməsi üçün əlaqələndirici dövlət orqanı tərəfindən uşaqların müdafiəsi sahəsində normativ hüquqi bazanın və institusional strukturun təkmilləşdirilməsi üzrə işçi qrup yaradılıb.

A meeting of the working group for the implementation of the Action Plan was held
A preliminary meeting of the working group established for the implementation of the "Action Plan for 2020-2025 on the implementation of the Strategy for Children " was held with the participation of 17 organizations on April 6, 2021.
Opening the event, Mrs. Aynur Sofiyeva, Deputy Chairman of the State Committee for Family, Women and Children Affairs noted the importance of coordinated activities of government agencies in achieving effective results in the implementation of paragraph 4 of the Action Plan. She also informed about the measures taken to ensure the implementation of the document, the documents prepared in terms of improving the legal basis.
Then the members of the working group shared their views on the measures to be taken in 2021 to implement the Action Plan, expressed their views and suggestions.
The "Action Plan for the implementation of the Strategy for Children for 2020-2025" was approved in order to ensure the implementation of the "Strategy of The Republic of Azerbaijan for Children 2020-2030" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated November 27, 2020
The State Committee prepares reports on the implementation of a number of measures considered under the Action Plan. For the successful implementation of item 4 of the Action Plan, the coordinating state body established a working group to improve the legal basis and institutional structure in the field of child protection.