Tovuzda “Qadınların məşğulluğuna və mikro sahibkarlıq fəaliyyətinə dəstək layihəsi” çərçivəsində təlim keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, “Sağlam Həyat Naminə” İctimai Birliyinin birgə əməkdaşlığı və “British Petroleum” Şirkətinin maliyyə dəstəyi ilə 2020-ci ildən başlayaraq Tovuz rayonunda “Qadınların məşğulluğuna və mikro sahibkarlıq fəaliyyətinə dəstək məqsədi ilə İcmada Ailəyə Dəstək Klubunun yaradılması” adlı layihə həyata keçirilir.
Layihə çərçivəsində ötən il Tovuz rayonunda 22 qadına biznes fəaliyyətinə başlaması və mövcud bizneslərin gücləndirilməsi üçün qeyri-pul şəklində maddi dəstək göstərilib, qadınlar biznes planına uyğun olaraq avadanlıqlarla təmin olunub.
2021-ci ildən başlayaraq layihənin həssas qrupdan (şəhid, qazi və müharibə iştirakçılarının ailələrindən) olan qadınların məşğulluğuna və mikro sahibkarlıq fəaliyyətinə dəstək məqsədilə davam etdirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
2021-ci ilin yanvar ayında məşğulluğuna dəstək göstərilməsi məqsədilə seçilmiş qadınlar üçün “Özünü təqdim etmə bacarıqları”, “Liderlik bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi”, “Gender bərabərliyi və insan hüquqları”, “Erkən nikah və məişət zorakılığı” “Maliyyə savadlılığı”, “Ailə büdcəsinin idarə olunması”, “Biznesin təşkili və idarə olunması” mövzularında təlimlər keçirilib. Təlimlərdə 35 nəfər iştirak edib.
Təlimlərdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Qadın problemləri və gender məsələləri şöbəsinin böyük məsləhətçisi Sevinc Məmmədova, “Sağlam Həyat Naminə” İctimai Birliyinin sədri Sədaqət Hüseynova və ekspert Habil Niftalı təlimçi qismində iştirak edərək, qadınların müvafiq mövzuda məlumatlandırılması məqsədilə təqdimatlarla çıxış ediblər.

Training was held in Tovuz within the framework of the project "Support to Women's Employment and Micro-Entrepreneurship"
With the joint cooperation of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Public Union "For a Healthy Life" and with the financial support of British Petroleum, the establishment of a Community Family Support Club in order to support women's employment and micro-entrepreneurship in Tovuz region from 2020 Project is being implemented.
Within the framework of the project, 22 women in Tovuz region were provided with non-monetary financial support to start a business and strengthen existing businesses last year, and women were provided with equipment in accordance with the business plan.
Starting in 2021, the project will continue to support the employment of women from vulnerable groups (families of martyrs and war veterans) and micro-entrepreneurship.
“Self-presentation skills”, “Leadership development”, “Gender equality and human rights”, “Early marriage and domestic violence”, “Financial literacy”, “Family budget” for women selected to support employment in January 2021 Management ”,“ Business Organization and Management ” trainings were held. 35 people took part in the trainings.
Sevinj Mammadova, Senior Adviser of the Department of Women's problems and Gender Issues of the State Committee for Family, Women and Children, Sadagat Huseynova, Chairperson of the Public Union "For a Healthy Life" and expert Habil Niftali participated as trainers and made presentations to inform women on relevant topics.