Zəhra xanım Quliyeva – 98 il
Azərbaycan qadın hərəkatında mühüm rolu olan görkəmli elm xadimi Zəhra Quliyevanın xatirəsini ehtiramla yad edirik.
Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Azərbaycan Oftalmoloqlar Cəmiyyətinin sədri, tibb elmləri doktoru, əməkdar elm xadimi, professor Zəhra Quliyeva Azərbaycanda qadın siyasətinin həyata keçirilməsində mühüm xidmətləri olan, respublika səhiyyəsinin inkişafına, tibb elminə böyük töhfələr vermiş ictimai-siyasi xadim kimi tanınır.
Zəhra Quliyeva 1998-ci il yanvarın 14-də Ümummilli lider Heydər Əliyevin Fərmanı ilə yaradılmış Qadın Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə sədr təyin olunmuşdur. O, qadınların bütün sahələrdə təmsil edilməsi, qadın iştirakçılığının artırılması, yerli və beynəlxalq səviyyədə qadın məsələlərinə diqqət yetirilməsi və digər müvafiq istiqamətlərdə uğurlar qazanmışdır. Onun əməyi və səyləri nəticəsində 1998-ci il sentyabr ayında müstəqil Azərbaycan qadınlarının qurultayı keçirilmişdir. Z. Quliyeva həmçinin Ümumdünya Qadın Konfransında ölkəmizi layiqincə təmsil etmiş, qadınlarımızın haqq səsini bütün dünyaya çatdırmışdır.
O, 150-dən artıq elmi işin, 3 monoqrafiya, dərslik və bir neçə dərs vəsaitinin, ixtiraların müəllifidir.
Zəhra Quliyeva səmərəli fəaliyyətinə və əhəmiyyətli xidmətlərində görə "Qırmızı Əmək Bayrağı", "Şərəf Nişanı", Azərbaycan Respublikasının "Şöhrət" ordenləri və medallarla təltif edilmiş, əməkdar elm xadimi adına layiq görülmüşdür.

Zahra Guliyeva - 98 years
We respectfully commemorate the memory of prominent scientist Mrs. Zahra Guliyeva, who played an important role in the Azerbaijani women's movement.
Chairman of the State Committee for Women's Issues, Chairman of the Azerbaijan Society of Ophthalmologists, Doctor of Medical Sciences, Honored Scientist, Professor Zahra Guliyeva is known as a socio-political figure who made significant contributions to the development of women's health and medical science in Azerbaijan.
Mrs. Zahra Guliyeva was appointed chairman of the State Committee for Women's Issues established on January 14, 1998 by the Decree of national leader Heydar Aliyev. She has succeeded in representing women in all areas, increasing women's participation, focusing on women's issues at the local and international levels, and other relevant areas.
Mrs. Zahra Guliyeva was awarded the "Red Labor Flag", "Badge of Honor", "Glory" orders and medals of the Republic of Azerbaijan for her fruitful activity and significant services, and was awarded the title of Honored Scientist.