Azərbaycanda gender əsaslı zorakılıqla bağlı QAYNAR XƏTT fəaliyyətə başlayıb
2020-ci il 1 dekabr tarixindən etibarən Azərbaycanda gender əsaslı zorakılıqla bağlı yeni QAYNAR XƏTT fəaliyyətə başlayıb.
Gender əsaslı zorakılığa məruz qalmış şəxslər, xüsusilə zorakılıqla üzləşmiş qadın və qızların müraciəti üçün nəzərdə tutulmuş qaynar xəttin nömrəsi 860-dır.
Bakı ərazisindən birbaşa 860, mobil nömrələrdən və ölkənin regionlarından isə 012 860 yığmaqla qaynar xəttlə əlaqə saxlamaq mümkündür.
Qaynar xəttə müraciət etmiş şəxslər gender-əsaslı zorakılıq və məişət zorakılığı, eləcə də müvafiq dəstək xidmətləri ilə bağlı məlumatlar ala, zəruri hallarda təmənnasız psixoloji konsultasiya ilə təmin oluna bilərlər.
860 qaynar xətti Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və UNFPA (BMT-nin Əhali Fondunun) birgə əməkdaşlığı ilə yaradılıb.

A hotline on gender-based violence is opened in Azerbaijan
The number of the hotline for victims of gender-based violence, in particular for women and girls subjected to violence is 860.
The hotline can be contacted directly by calling 860 from Baku, and 012 860 from mobile numbers and regions of the country.
Hotline callers can get information about gender and domestic violence and get free legal and psychological counseling if needed.
The 860 hotline was launched in cooperation with the State Committee on Family, Women and Children Affairs and the UN Population Fund.