Uşaq Hüquqları haqqında Konvensiyanın 31-ci ildönümü münasibətilə beynəlxalq konfrans keçirilib
20 noyabr 2020-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi və Uşaq Səfirlər Məclisinin təşəbbüsü ilə BMT-nin Uşaq Hüquqları haqqında Konvensiyasının 31-ci ildönümü münasibətilə “Uşaq hüquqları: uşaqlar müzakirəyə qoşulur” mövzusunda beynəlxalq onlayn konfrans keçirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova 20 noyabr-Uşaq Hüquqlarının Müdafiəsi Günü münasibətlə uşaqları təbrik edərək, hər bir ölkənin gələcəyinin uşaqların düzgün tərbiyə olunmasından, təhsil səviyyəsindən, milli-mənəvi, eləcə də insani keyfiyyətlərinin püxtələşməsindən asılı olduğunu bildirib.
Azərbaycanda uşaq hüquqlarının tam şəkildə reallaşması məqsədilə mükəmməl hüquqi bazanın yaradıldığını qeyd edən Komitə sədri bu günün dünyanın əksər ölkələrində olduğu kimi Azərbaycanda da yüksək səviyyədə qeyd edildiyini, eyni zamanda Uşaq Hüquqları üzrə Konvensiyanı 1992-ci ildə ratifikasiya edən ilk dövlətlərdən birinin elə məhz ölkəmiz olduğunu diqqətə çatdırıb. O, Konvensiyanın BMT tərəfindən qəbul edilmiş bir saziş olaraq uşaqların yaşaması və inkişafı üçün zəruri olan minimum standartları müəyyən etdiyini və uşaq hüquqlarının təmin edilməsi sahəsində ilk universal kodeks olduğunu vurğulayıb.
B.Muradova Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin bütün tərəfdaşlarla birgə uşaq siyasətinin həyata keçirilməsi istiqamətində üzərinə düşən öhdəlikləri yerinə yetirməyə çalışdığını və bu işdə uşaqların da yaxından iştirak edərək maraqlı fikir və təkliflərini bölüşərək ümumi işə böyük töhfələr verdiklərini qeyd edib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci ilin “Könüllülər ili” elan edilməsi ilə əlaqədar Komitə tərəfindən yaradılan Uşaq Səfirlər Məclisinin faəliyyətinin əhəmiyyətini qeyd edən B.Muradova bildirib ki, Məclisin yaradılmasında məqsəd uşaqların öz hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində iştirakının təmin olunması, eləcə də uşaqlarda müstəqil özünü ifadə etmə bacarığının, idarəetmə mədəniyyətinin formalaşmasıdır.
Müxtəlif ölkələrdən uşaqların iştirakı ilə keçirilən beynəlxalq konfransda Azərbaycan uşaqlarını təmsil edən Yunis Quliyev, Rifah Zeynalov və Rüfət Məmmədov çıxış edərək ölkəmizdə uşaq hüquqlarının müdafiəsi, uşaqların hərtərəfli inkişafının təmin olunması istiqamətində həyata keçirilən vacib tədbirləri və atılan mühüm addımları diqqətə çatdırıblar. Bildirilib ki, Azərbaycanda uşaq hüquqlarının müdafiəsi təkcə müvafiq qanunvericilik aktlarının qəbul edilməsi ilə yekunlaşmır, eyni zamanda, bu istiqamətdə konkret tədbirlərin təşkil olunması yolu ilə reallaşdırılır və bu işdə uşaqların iştirakının təmin olunması üçün əlverişli şərait yaradılır.
Konfrans çərçivəsində uzun illər davam edən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında məlumat verən çıxışçılar bu münaqişədən xüsusilə uşaqların əziyyət çəkdiyini və 27 sentyabr tarixindən başlayan və ölkəmizin qələbəsi ilə bitən Vətən Müharibəsi zamanı mülki əhaliyə qarşı yönələn erməni terroru nəticəsində 12 uşağın qətlə yetirilməsinin, 50 uşağın yaralanmasının uşaq hüquqlarının pozulmasının bariz nümunəsi olduğunu diqqətə çatdırıblar.
Konfransda 14 ölkədən ümumilikdə 25 uşaq iştirak edib.
Böyük Britaniya, Türkiyə, Latviya, Macarıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Pakistan, Gürcüstan, Rusiya, Hindistan, İran, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərini təmsil edən uşaqlar çıxışları zamanı bütün uşaqlar üçün bərabər imkanların yaradılması, təhsil, səhiyyə və ictimai xidmətlərə çıxışın təmin edilməsi, uşaqların zorakılıqdan müdafiəsi, erkən nikahların, uşaq əməyinin, uşaq istismarının qarşısının alınması, eyni zamanda uşaqlar üçün təhlükəsiz dünyanın yaradılması, uşaq hüquqlarını əhatə edən məsələlərlə bağlı qərarların qəbul edilməsində onların iştirakçılığının təmin edilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Pakistan və Böyük Britaniyanı təmsil edən iştirakçılar xüsusilə münaqişə nəticəsində uşaqların zərər çəkməsi, onların doğma evlərindən ayrı düşməsi məsələsinə diqqət çəkərək, uşaqların hüquqlarının pozulmasının onları təəssüfləndirdiyini vurğulayıblar.
Konfrans “Beynəlxalq uşaq platforması”nın yaradılması ilə bağlı təkliflərin müzakirəsi ilə davam edib.

An international conference on the 31st anniversary of the adoption of the Convention on the Rights of the Child, was held
On 20 November 2020, on the initiative of the Child Ambassadors Council and with the support of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, an international online conference entitled "Children's Rights: Children Join the Debate" was held.
Congratulating the children on November 20 - World Children’s Day, the Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Mrs.Bahar Muradova noted that the future of any country depends on their upbringing, level of education, development of national and moral values, and human qualities.
Mrs. BaharMuradova stressed that an improved legal framework has been created for the protection of children’s rights in Azerbaijan. She also emphasized that Azerbaijan was one of the first countries which ratified the UN Convention on the Rights of the Child in 1992.
During her speech Mrs.Muradova said that the State Committee for Family, Women and Children Affairs together with its partners is trying to do best to fulfill its obligations in the implementation of child policy, and children could contribute to this work with their ideas and suggestions.
Noting the importance of the “Child Ambassadors Council”, which was established by the State Committee for the announcement of 2020 "Year of Volunteers" by Azerbaijani President, Mrs.Muradova pointed out that the main goals of the Council are to ensure the participation of children in this process, better prepare children to express themselves independently, and improve their management skills.
At the international conference held with participation of children from different countries, representatives of Azerbaijan children Yunis Guliyev, Rifak Zeynalov and Rufat Mammadov informed about important measures taken to protect children's rights, ensure comprehensive development of children in our country.
It was noted that the protection of children's rights in our country limits not only with the adoption of relevant legislation, but also with the organization of specific activities, and the creation of favorable conditions to ensure children's participation in this area.
During the conference, the children informed participants about the long-running Armenian-Azerbaijani conflict over Nagorno-Karabakh and mentioned that children suffer particularly from that conflict.
It was mentioned that 12 children were killed and 50 were injured as a result of Armenian terror against civilians during the Great Patriotic War that started on September 27 in response to another provocation by the Armenian side. These crimes were pointed out as the striking examples of violations of children's rights.
The conference was attended by 25 children from 14 countries.
Children from the United Kingdom, Turkey, Latvia, Hungary, Kyrgyzstan, Uzbekistan, Kazakhstan, Pakistan, Georgia, Russia, India, Iran, and the United Arab Emirates during their speeches emphasized the importance of: ensuring equal opportunities for all children, access to education, health care and public services, protection of children from violence, prevention of early marriage, child labor, child abuse, as well as creating a safe world for children, their participation in decision-making on issues related to children's rights.
The conference continued with a discussion of proposals on the establishment of an "International Children's Platform"