Yaponiya səfiri: “Hökumətimiz və xalqımız mülki vətəndaşların həyatlarını itirməsindən narahatlıq keçirir və münaqişənin BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələri əsasında həll olunacağına inanır”
4 noyabr 2020-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın Yaponiyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Vada Cüniçi ilə görüşü keçirilib.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri Bahar Muradova Azərbaycan ilə Yaponiya arasındakı diplomatik əlaqələrin faydalı əməkdaşlıq şəraitində qurulduğunu və bu münasibətlərin bütün istiqamətlərdə yüksələn xətlə inkişaf etdiyini qeyd edib. O, hər iki ölkənin rəhbərləri, parlamentləri, o cümlədən cəmiyyətləri səviyyəsində ikitərəfli əməkdaşlığa əsaslanan münasibətlərin olduğunu bildirib.
Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında məlumatları diqqətə çatdıran B.Muradova bildirib ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan ərazilərini, xüsusən də döyüş zonasından uzaqda yerləşən şəhərləri atəşə tutması və mülki əhalini hədəf seçməsi insan hüquqlarının pozulması deməkdir. O, ölkəmizdə ailələrin, xüsusən qadınların, uşaqların münaqişədən əziyyət çəkdiyini bildirib. Komitə sədri münaqişənin davam etdiyi müddət ərzində 1 milyondan çox vətəndaşın qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyünü, ailə başçısını itirən ailələrin və valideynlərini itirən uşaqların olduğunu təəssüf hissi ilə qeyd edib. B.Muradova nəzərə çatdırıb ki, torpaqlarımız azad edildikdən sonra öz evlərinə qayıdacaq insanlar üçün yaşayışın təmin edilməsi dövlətimizin qarşısında duran əsas məsələdir. O, Komitənin hazırda zərərçəkmiş şəxslərin psixo-sosial problemlərinin həlli ilə məşğul olduğunu, lakin sonrakı mərhələdə azad olunmuş torpaqlarda yenidənqurma işlərinin aparılmasının vacibliyini qeyd edib. Müharibə, eyni zamanda pandemiyanın uşaqların təhsil imkanlarının məhdudlaşdırılmasına səbəb olduğunu diqqətə çatdıran Komitə sədri bildirib ki, uşaqlara bu istiqamətdə dəstəyin göstərilməsi vacib məsələdir.
Səfir Vada Cüniçi səmimi qəbul üçün təşəkkürünü bildirərək, konfliktlə əlaqədar təkcə Yaponiya hökumətinin deyil, eləcə də bütün Yaponiya xalqının narahatlıq keçirdiyini, xüsusilə də mülki əhalinin həyatlarını itirməsinin onları kədərləndirdiyini bildirirək həlak olanların ailələrinə başsağlığı verib. Yaponiya üçün beynəlxalq sənədlərin əsas götürüldüyünü qeyd edən səfir Azərbaycan və Ermənistan arasında yaşanan bu münaqişənin BMT-nin qəbul etdiyi qətnamələr əsasında həll olunacağına ümidini ifadə edib.
O, Azərbaycan ilə Yaponiya arasında arasında ikitərəfli diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 illiyinin qeyd olunmasının gələcək əməkdaşlığın genişlənməsinə şərait yaradacağını bildirib. Səfir sosial və iqtisadi sahələr üzrə Azərbaycanda reallaşdırılan layihələrin vacibliyini qeyd edərək, ailə məsələləri, qadınların müxtəlif istiqamətlərdə fəaliyyətinin artırılması sahəsində Komitə ilə əməkdaşlığın vacibliyinə diqqət çəkib.
Görüşdə Səfirin ikinci katibi Sugoika Mami və Komitənin Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri Səbinə Manafova da iştirak edib.

Ambassador of Japan: "Our government and people are concerned about the loss of civilian lives and believe that the conflict will be resolved on the basis of UN Security Council resolutions"
On November 4, 2020, the Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Mrs. Bahar Muradova met with Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Japan to the Republic of Azerbaijan Junichi Wada.
Greeting the guests, the Chairperson of the Committee Mrs.Bahar Muradova noted that diplomatic relations between Azerbaijan and Japan were established in the spirit of mutual cooperation and were developing in all directions.
Speaking about the Nagorno-Karabakh conflict, Mrs.Muradova said that the shelling of Azerbaijani territories by Armenian armed forces, especially the cities located far from the war zone, is a gross violation of human rights. She stressed that especially women and children have suffered from the conflict. B.Muradova noted with regret that more than 1 million people became refugees and internally displaced as a result of the conflict, including families who lost heads of families and children who lost parents.
She underlined that the main issue for the state is to provide housing to people who will return to their homes after the liberation of our lands.
The Chairperson pointed out that currently the Committee is working on psycho-sociological rehabilitation of the women and children.
Expressing gratitude for the warm welcome, the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Japan to the Republic of Azerbaijan Junichi Wada said that not only the Japanese government, but also the entire Japanese people are concerned about the conflict and the loss of civilian lives. He expressed condolences to the families.
Noting that international documents were taken as a basis for Japan, the Ambassador expressed hope that the conflict between Azerbaijan and Armenia would be resolved on the basis of UN Security Council resolutions.
The Ambassador informed that celebration of the 30th anniversary of establishment of bilateral diplomatic relations between Azerbaijan and Japan would create conditions for further expansion of cooperation.
Noting the importance of projects being implemented in Azerbaijan in social and economic spheres, the Ambassador stressed the importance of cooperation with the Committee in the field of family issues and increasing the activity of women in various spheres.