Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin həyata keçirdiyi hərbi təxribatlar zamanı qadın və uşaqların hüquqlarını pozması və qətlə yetirməsinə dair BƏYANATI
Məlum olduğu kimi, 27 sentyabr 2020-ci il, saat 06:00-dan başlayaraq Ermənistanın Azərbaycana qarşı növbəti təxribatı baş vermişdir.
Əvvəllər də mövcud atəşkəs rejimini dəfələrlə pozan Ermənistan silahlı birləşmələri bu dəfə bütün təmas xətti boyu hücuma keçərək Azərbaycan mövqelərini, yaşayış məntəqələrini intensiv şəkildə müxtəlif növ silah və artilleriya qurğuları ilə atəşə tutmaqda, mülki və hərbi obyektlərə ciddi ziyan vurmaqda davam edir.
Bu hərbi təcavüz nəticəsində yaralanan və qətlə yetirilən mülki əhali arasında xüsusilə qadın və uşaqların məqsədyönlü şəkildə hədəfə alınması erməni vandalizmini bir daha dünya ictimaiyyətinə nümayiş etdirməkdədir.
Dünən Ermənistan silahlı qüvvələrinin dinc əhalini atəşə tutması nəticəsində Naftalan rayonunun Qaşaltı kəndinin sakini 1951-ci il təvəllüdlü Qurbanov Elbrus və onun dörd ailə üzvü, 1956-cı il təvəllüdlü Qurbanova Şəfayət, 2006-cı il təvəllüdlü Qurbanova Fidan, 2007-ci il təvəllüdlü Qurbanov Şəhriyar və 1981-ci il təvəllüdlü Əmirova Afaq həlak olmuş, ümumilikdə 27 nəfər mülki şəxs yaralanmışdır.
Bu hadisələr Ermənistanın cari ilin 12 iyul tarixində dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində törətdiyi zorakı və təcavüzkar əməllərinin davamı kimi qiymətləndirilir.
Ermənistan tərəfinin beynəlxalq sənədlərdən irəli gələn öhdəlikləri yerinə yetirməyərək, “Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi” haqqında Cenevrə Konvensiyasının, BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasının, ümumilikdə insan hüquqları sahəsində digər mühüm sənədlərin müvafiq müddəalarına əməl etməməsi növbəti dəfə beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobudcasına pozduğunu və müharibə cinayətlərini davam etdirdiyini sübut edir.
Azərbaycan Silahlı Qüvvələri Ermənistanın təcavüz aktına cavab olaraq əks-hücum əməliyyatlarını həyata keçirərək, mülki əhaliyə, qadınlara və uşaqlara qarşı müharibə aparmadığını bəyan edir.
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi olaraq, dünya ictimaiyyətini, eləcə də aidiyyəti beynəlxalq təşkilatları, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini yerinə yetirməyən, BMT Baş Assambleyasının 2006 və 2008-ci illərdə qəbul olunmuş “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamələrinə, BMT-nin “Uşaq Hüquqları haqqında” Konvensiyasına, BMT Təhlükəsizlik Şurasının “Silahlı münaqişələr zamanı uşaqların qorunması tədbirləri haqqında” 2427 qətnaməsinə məhəl qoymayan Ermənistanın Azərbaycan ərazisində törətdiyi cinayətlərə seyrçi qalmamağa, eyni zamanda Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində mülki əhalinin, xüsusən də qadın və uşaqların pozulmuş hüquq və azadlıqlarının bərpası istiqamətində üzərlərinə düşən zəruri addımları atmağa və müvafiq tədbirlər görməyə çağırırıq.

STATEMENT by the State Committee for Family, Women and Children Affairs concerning the killing of women and children and violation of their rights during military provocations perpetrated by the Armenian Armed Forces
On September 27, 2020 the Armed Forces of Armenia launched another aggression against Azerbaijan.
Armenian armed forces, which have repeatedly violate the ceasefire regime, continue to attack along the line of contact, intensively shelling the Azerbaijani positions and settlements using various types of weapons and artillery, and causing extensive damage to civilian and military facilities.
Purposefully targeting civilians, in particular women and children, killing and injuring them as a result of this military aggression once again demonstrate the Armenian vandalism to the world community.
Elbrus Gurbanov, born in 1951, a resident of the village of Gashalti in the Naftalan region of Azerbaijan and his four family members, Shafayat Gurbanova, born in 1956, Fidan Gurbanova, born in 2006, Shahriyar Gurbanov, born in 2007 and Afag Amirova, born in 1981 were killed as a result of the shelling civilians by the Armenian Armed Forces yesterday. 27 civilian people were wounded in total.
These events are assessed as a continuation of the violent and aggressive actions committed by Armenia on July 12 of this year in the direction of the Tovuz region of the state border.
Armenia's failure to comply with its obligations under international instruments, its non-compliance with the relevant provisions of the Geneva Convention for the Protection of Civilian Persons in Time of War, the UN Convention on the Rights of the Child and other important human rights instruments is another gross violation of international humanitarian law and principles and proves that Armenia continues to commit war crimes.
The Armed Forces of Azerbaijan have taken counter-offensives measures in response to the Armenian aggression, declaring no war on civilians, women and children.
As the State Committee for Family, Women and Children Affairs of the Republic of Azerbaijan, we call upon the international community, as well as relevant international organizations not to watch the crimes committed by Armenia the country that has not implemented UN Security Council Resolutions 822, 853, 874 and 884, and taken no notice of UN General Assembly Resolution on ‘Situation on the occupied territories of Azerbaijan’ dated 2006 and 2008, United Nations Convention on the Rights of the Child, UN Security Council Resolution 2427 on Children and armed conflict, but to take the necessary steps and appropriate measures to restore the violated rights and freedoms of civilians, especially women and children, as a result of the Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict.