Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri regionlarda sosial inteqrasiya və reabilitasiya fəaliyyətlərini onlayn qaydada davam etdirir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi nəzdində fəaliyyət göstərən Uşaq və Ailərə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən ölkəmizdə koronavirus (COVID – 19) infeksiyasının yayılmasının qarşısının alınması və sosial təcridin gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən təxirəsalınmaz tədbirlər çərçivəsində elan olunan xüsusi karantin rejimində uşaqların asudə vaxtının və yay tətilinin səmərəli təşkili ilə bağlı müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Dövlət Komitəsi tərəfindən xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqlar diqqət mərkəzində saxlanılaraq onların sosial inteqrasiya və sosial reabilitasiyasının təmin edilməsi, mövcud potensial və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə onlayn qaydada psixoloji, loqopedik və inkişafetdirici məşğələlər həyata keçirilir.
2020-ci ilin iyun-iyul ayları ərzində həftədə bir neçə dəfə olmaqla iki yüz iyirmi uşaq üçün altı yüz səksən üç onlayn məşğələ keçirilmişdir. Keçirilən məşğələlərə uşaqlarla birlikdə valideynlər də cəlb olunaraq, valideynlik bacarıqlarının artırılması istiqamətində onlara zəruri məsləhət və tövsiyələr verilmişdir. Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların mövcud potensialının artırılması istiqamətində əldə olunan irəliləyişlərin itirilməsinin qarşısının alınması məqsədilə məşğələlərin xüsusi karantin dövründə mütəmadi olaraq onlayn davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

TheChild and Family Support Centres continue online activities of socialintegration and rehabilitation in the regions
As part of the measures taken by the Child and FamilySupport Centres under the State Committee for Family, Women and ChildrenAffairs to prevent the spread of coronavirus infection (COVID-19) and tostrengthen social isolation in the country, a number of measures are beingtaken to effectively organize children's leisure time and summer holidays.
For this purpose, the State Committee conducts onlinetrainings on psychology, speech therapy and development for children withspecial needs in order to ensure their social inclusion and socialrehabilitation, as well as to develop their existing capacities and skills.
During June-July 2020, 683 online sessions wereconducted for 220 children several times a week. Along with children, their parents also took part in trainings and received necessary advice and recommendations to improve their parenting skills.
In order to prevent the lossof the progress achieved by children with special needs, online-education willcontinue during the quarantine period.