2 saylı Uşaq Kliniki Xəstəxanasına yerləşdirilən azyaşlı Komitənin nəzarətindədir
Kütləvi informasiya vasitələrindən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə daxil olmuş məlumata əsasən, Xəzər rayonu Binə qəsəbə sakini Əliyeva Sabirə Rəcəbəli qızı altı aylıq nəvəsi ilə birlikdə təcili yardımla Bakı şəhəri, A.F.Qarayev adına 2 saylı Uşaq Kliniki Xəstəxanasına yerləşdirilmişdir.
22 iyul 2020-ci il tarixində Komitənin səlahiyyətli nümayəndəsi A.F.Qarayev adına 2 saylı Uşaq Kliniki Xəstəxanasında olarkən özünü uşağın nənəsi kimi təqdim edən Sabirə Əliyeva ilə söhbət zamanı müəyyən olunmuşdur ki, azyaşlının valideynləri qanuni nikahda olmadan birgə yaşamışlar. Uşağın nənəsi tərəfindən ananın psixoloji problemlərdən əziyyət çəkdiyi və hazırda qızının harada olması barədə məlumatlı olmadığı bildirilmişdir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və nəzdində fəaliyyət göstərən Şüvəlan Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzi Xəzər rayon İcra Hakimiyyəti ilə birgə uşağın yaşayış yerinə səfər edərək vəziyyətin uşağın mənafeyi baxımından qiymətləndirilməsi ilə bağlı müvafiq tədbirlər həyata keçirirlər. Hazırda həkim nəzarətində olan uşağın müvafiq müayinə və müalicələri davam etdirilir.
Məsələ Komitənin nəzarətindədir və araşdırılması məqsədilə Daxili İşlər Nazirliyinə və müvafiq yerli icra hakimiyyəti yanında Gender zorakılığı və uşaqlara qarşı zorakılıq üzrə monitorinq qrupuna müraciət göndərilmişdir.

A minor placed in Children's Clinical Hospital No. 2 is under the Committee's supervision
According to the information received from the media, Sabira Rajabali, a resident of Bina settlement of Khazar district, with her 6-month-old granddaughter was taken by ambulance to Children Clinical Hospital No. 2 named after A. F. Garayev.
On July 22, 2020, during the visit of the authorized representative of the Committee of the Children's Clinical Hospital No.2 named after A.F.Garayev and a conversation with Sabira Aliyeva, who introduced herself as the child's grandmother, was found that the parents of the minor lived together without legal marriage. The grandmother also said that the mother of the child suffers from psychological problems and does not know where she is.
Representatives of the Child and Family Support Center of Shuvalan under the State Committee for Family, Women and Children Affairs and Executive Power of Khazar district visited the child's residence with the purpose of assessing the situation and protecting the interests of the child.
Currently, the child is under medical supervision and is receiving appropriate treatment.
It should be noted that this issue is under the control of the Committee, and a complaint on the investigation of this situation has also been sent to the Ministry of Internal Affairs and the Monitoring Group on Gender-based Violence and Violence against Children.