15 may “Beynəlxalq Ailə günü”nə həsr edilmiş “Ailə dəyərlərinin möhkəmləndirilməsi cəmiyyətin mənəvi sağlamlığının əsasıdır” adlı konfrans keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birini də ailə siyasəti təşkil edir. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən dövlət ailə siyasətinin dəstəklənməsi istiqamətində mütəmadi olaraq tədbirlər həyata keçirilir. Bu istiqamətdə 2008-ci ildən etibarən hər il may ayında Komitə tərəfindən “Beynəlxalq Ailə günü” (BMT-nin Baş Assambleyasının 20 sentyabr 1993-cü il qətnaməsinə müvafiq olaraq) münasibətilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Dövlət ailə siyasətinin həyata keçirilməsi istiqamətində aparılan işlərin davamı olaraq, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə 15 may “Beynəlxalq Ailə günü”nə həsr edilmiş “Ailə dəyərlərinin möhkəmləndirilməsi cəmiyyətin mənəvi sağlamlığının əsasıdır” adlı konfransın keçirilməsi nəzərdə tutulur. Konfransın keçirilməsində əsas məqsəd Azərbaycan ailəsi modelinin inkişaf tendensiyası və ailə ənənələrinin qorunması, cəmiyyətin diqqətinin ailə məsələlərinə yönəldilməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin, eləcə də ailə dəyərlərimizin təbliğidir.
Konfransda “Dövlət ailə siyasəti və onun inkişaf yolları”, “Ailə institutunun formalaşmasında və qorunub saxlanılmasında milli və dini dəyərlərin rolu”, “Ailənin rifahının yaxşılaşdırılması, sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi”, “Beynəlxalq təşkilatların ailə institutunun möhkəmləndirilməsində rolu”, “Ailə dəyərlərinin qorunması: ailə,məktəb və cəmiyyətin vəhdəti”, “Gənclərin həyat strategiyasının formalaşmasında ailənin rolu”, “Müasirləşmə və qloballaşmanın ailə institutuna təsiri”, “İslamda ailəyə baxış”, “Müasir ailə, sosial şəbəkələr və mənəvi dəyərlər”, “Azərbaycan ailə mədəniyyəti və müasirlik” mövzuları üzrə çıxışların ediləcəyi nəzərdə tutulur.
15 May 2019-cu il tarixində, saat 10:30-da “Hyatt Regency Baku” otelinin Quba zalında keçiriləcək konfransda aidiyyəti dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri, elm və mədəniyyət xadimləri, görkəmli ziyalılar, eləcə də ictimaiyyət nümayəndələri iştirak edəcək.
Tədbirdə müzakirə ediləcək məsələlərin əhəmiyyətini nəzərə alaraq, konfransın işıqlandırılmasında KİV nümayəndələrini fəal əməkdaşlığa dəvət edirik.

One of the priorities of the state policy of the Republic of Azerbaijan is the family policy. The State Committee for Family, Women and Children Affairs regularly carries out measures to support the state's family policy. In this regard, every year, in May, the Committee carries out various activities on the occasion of International Family Day (in accordance with the UN General Assembly resolution 20 September 1993).
As a part of the work carried out in the direction of implementation of the state family policy, the conference is planned to be held jointly organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the State Committee for Religious Organizations dedicated to the 15 May International Family Day, named "Family Empowerment is the Basis of Spiritual Health of the Society". The main purpose of the conference is to promote the development of the Azerbaijani family model and protect the family traditions, to draw the attention of society to family issues, to propagandize our national and spiritual values as well as family values.
The conference will focus on the following topics: "State family policy and ways of its development", "Role of national and religious values in the formation and maintenance of family institute", "Improving legislation in the direction of family welfare and strengthening social protection", "Role of international organizations in strengthening family institution", “Protection of family values: family, school and society union "," The role of family in the formation of youth's life strategy "," Influence of modernization and globalization on family institution "," Family vision in Islam "," Modern family, social networks and spiritual values "," Azerbaijan family culture and modernity ".
The conference will be held at the “Quba” ball room of the Hyatt Regency Baku hotel on May 15, 2013, at 10:30. The conference will be attended by representatives of relevant government agencies, international organizations, scientists and cultural figures and etc.
Taking into account the importance of the issues to be discussed at the event, we invite media representatives to active cooperation in the coverage of the conference.