Regionlarda uşaqlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması mövzusunda maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ağdam, Şüvəlan, Goranboy, Göygöl, İsmayıllı, Qəbələ, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, Zərdab, Zaqatala Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzləri tərəfindən uşaqlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması mövzusunda maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Kənd və qəsəbələrdə, mərkəzlərdə və təhsil müəssisələrində keçirilən tədbirlərdə mərkəzlərin və aidiyyəti qurumların əməkdaşları, təhsil və tibb işçiləri, məktəblilər, tələbələr, mərkəzlərin ekspert qruplarının üzvləri, psixoloqlar və valideynlər iştirak ediblər.
Tədbirlərdə çıxış edən ekspertlər uşaqlara qarşı zorakılıq hallarının qarşısının alınması istiqamətində ölkəmizdə həyata keçirilən tədbirlər, mövcud qanunvericilik aktları, “Uşaqların cinsi istismardan və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında” Avropa Şurası Konvensiyası (Lanzarote Konvensiyası) və BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyasına əsasən uşaqların müdafiəsi sahəsində görülən işlər barədə iştirakçılara məlumat veriblər.
Qeyd edilib ki, uşaqların cəmiyyətdə şəxsiyyət kimi formalaşmasında, onların düzgün təlim-tərbiyə almasında ailə ilə yanaşı təhsil müəssisələrinin xüsusi əhəmiyyəti var, buna görə zorakılıq halları ilə mübarizədə aidiyyəti qurumların sıx əməkdaşlıq şəraitində çalışmaları zəruridir.
Psixoloqlar isə çıxışlarında zorakılığın uşaqlarda yaratdığı travmalar, ünsiyyət problemləri və digər fəsadlar barədə valideynlərə məlumat veriblər.
Tədbirlərdə 860 Gender-əsaslı zorakılıqla bağlı Dəstək Xətti və 116111 - Uşaq qaynar xətti barədə məlumat verilib, həmçinin mövzu ilə bağlı sosial videoçarxlar nümayiş etdirilib, maarifləndirici materiallar paylanılıb.

Educational events on prevention of violence against children were held in the regions
Educational activities on the prevention of violence against children were held by the Agdam, Shuvelan, Goranboy, Goygol, Ismayilli, Gabala, Saatli, Sabirabad, Hajigabul, Zardab, Zagatala Child and Family Support Centers of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
Employees of centers and related institutions, educational and medical workers, schoolchildren, students, members of expert groups of centers, psychologists and parents took part in events held in villages and towns, centers and educational institutions.
The experts who spoke at the events discussed the measures implemented in our country to prevent violence against children, the existing legislative acts, the protection of children according to the Council of Europe Convention "On the Protection of Children from Sexual Exploitation and Sexual Violence" (Lanzarote Convention) and the UN Convention "On the Rights of the Child" and informed the participants about the work done in the field.
It was noted that educational institutions, along with the family, are of special importance in the formation of children as personalities in society and in their proper education, so it is necessary for the relevant institutions to work in close cooperation in the fight against cases of violence.
In their speeches, psychologists informed parents about the traumas, communication problems and other complications caused by violence in children.
At the events, information was provided about the 860 Gender-based Violence Support Line and 116111 - Children's hotline, as well as social videos on the topic were shown and educational materials were distributed.