“Qaynar xəttin əsas iş prinsipləri” mövzusunda növbəti təlim keçirilib
Respublikanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə geri qayıdan əhaliyə dəstək göstərilməsi, onların adaptasiyasının daha səmərəli həyata keçirilməsi üçün müvafiq dövlət orqanları əməkdaşlarının iştirakı ilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “Qaynar xəttin əsas iş prinsipləri” mövzusunda növbəti təlim keçirilib.
17-19 sentyabr 2024-cü il tarixində keçirilən təlimdə Komitənin Ailə məsələləri şöbəsi Mərkəzlərlə iş sektorunun müdiri Pərviz Əliyev işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən Böyük Qayıdış Dövlət Proqramı çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verib, həmin əraziyə qayıdan əhalinin uyğunlaşmasına peşəkar və həssas yanaşmanın vacibliyini vurğulayıb, bu sahədə dövlət qurumlarının üzərinə düşən məsuliyyətin əhəmiyyətini qeyd edib.
Üç gün davam edən təlimdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi, Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat Agentliyi, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Qaçqın və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Füzuli, Zəngilan, Cəbrayıl rayon və Şuşa şəhər İcra Hakimiyyətləri, Tibbi Ərazi Bölmələri İdarəetmə Birliyinin tabeliyindəki tibb müəssisələrinin əməkdaşları olmaqla 22 nəfər cəlb olunub.
Təlimçilər “Ümidli Gələcək” Sosial Təşəbbüslər İctimai Birliyinin (İB) sədri Kəmalə Aşumova, İB-in Sosial xidmət mərkəzinin psixoloqu, təlimçi Fidan Əkbərli və Yuvenal Ədliyyə Mərkəzinin əməkdaşı, klinik psixoloq Gülşən Axundova tərəfindən geri qayıdan əhalinin psixologiyası, yeni şəraitə adaptasiyası, əhaliyə dəstək məqsədilə kadrların peşəkar bacarıqlarının artırılması, psixoloji stressin idarə olunması, effektiv ünsiyyət texnikaları, işgüzar mühitdə etik normalar, komanda quruculuğu və fərdi yanaşma, qaynar xəttin iş prinsipləri, beynəlxalq təcrübə və digər mövzularda ətraflı məlumatlar verilib. Təlim zamanı aparılan qrup işləri və rollu oyunlar iştirakçıların mövzuya dair biliklərinin artırılmasına və bu biliklərin əyani situasiyalarda peşəkar tətbiqinə imkan yaradıb.

The next training was held on the topic of "main working principles of the hotline"
In order to provide support to the population returning to the liberated territories of the Republic of Azerbaijan, and to implement their adaptation more efficiently, the next training was held under the organization of the State Committee on Family, Women and Children Affairs with the participation of the employees of the relevant state bodies on the topic of "The main working principles of the hotline".
Mr. Parviz Aliyev, Head of sector on work with Centers of the Family Affairs Department of the State Committee informed about the work done within the framework of the Great Return State Program implemented in the territories liberated from occupation, and emphasized the importance of a professional and sensitive approach to the adaptation of the population returning to that territory and noted the importance of the responsibility of state institutions in this field in the training held on September 17-19, 2024.
22 people were involved, in the three-day training, including employees the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the Social Services Agency, the Sustainable and Operational Social Security Agency, the State Employment Agency, the State Committee for Refugees and IDPs, Fuzuli, Zangilan, Jabrayil district and Shusha City Executive Authorities, Employees of medical institutions subordinated to the Management Union of Medical Territorial Units
Ms.Kamala Ashumova, Chairperson of the "Hopeful Future" Public Union of Social Initiatives (PU), Ms. Fidan Akbarli, a psychologist of the Social Service Center, and Gulshan Akhundova, an employee of the Juvenile Justice Center provided detailed information on increasing the professional skills of personnel, managing psychological stress, effective communication techniques, ethical norms in the business environment, team building and individual approach, working principles of the hotline, international experience and other topics. Group work and role-playing games conducted during the training made it possible to increase the knowledge of the participants on the subject and to apply this knowledge professionally in real situations.