Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi nəzdində İctimai Şuranın BƏYANATI
Ermənistan Respublikası Azərbaycanın Qarabağ iqtisadi zonasının dağlıq hissəsini və onun ətrafında olan 7 inzibati ərazini 1990-1994-cü illərdə işğal etmiş, 800 000 nəfərə qədər azərbaycanlını və erməni olmayan digər xalqların nümayəndələrini həmin ərazilərdən deportasiya etmiş, mülki əhaliyə qarşı soyqırım, insanlıq əleyhinə və hərbi cinayətlər törətmişdir. 30 ilə yaxın bir müddətdə Ermənistan işğal edilmiş ərazilərin bu dövlətin silahlı birləşmələri tərəfindən dərhal boşaldılması ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsinə etinasızlıq göstərmiş, qətnamələrin tələblərini yerinə yetirməmişdir.
Ermənistan Respublikasının silahlı birləşmələri və işğal altında olan ərazilərdə yaradılmış qondarma idarəetmə qurumu 30 ilə yaxın bir müddətdə işğal altında saxladığı ərazilərdə hərbi cinayətlərini davam etdirmiş, Azərbaycan xalqına məxsus olan bütün mədəni, dini, tarixi və hətta coğrafi abidələr tamamilə məhv edilmişdir. 80-dən artıq məscid və kilsələr dağıdılmış, məscidlərdə donuz və mal-qara saxlanılmışdır. Təmas xəttinə yaxın ərazilərdə yaşayan azərbaycan əhalisi su mənbələrindən məhrum edilmiş, meşələr qırılmış, təbii sərvətlər talan olunmuşdur. İşğal altında olan ərazilərdəki bütün şəhər, kənd və qəsəbələr və infrastruktur tam dağıdılmış və sökülərək daşınmışdır.
Ermənistan işğalçı qüvvələrinin törətdiyi ən böyük hərbi cinayətlərdən biri də işğal altında olan ərazilərdə milyonlarla piyada və tank əleyhinə minaların yerləşdirilməsidir. 30 ilə yaxın bir müddətdə Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş ərazilərdə istifadə etmədiyi bütün sahələr minalanmışdır.
Ermənistanın növbəti silahlı təxribatına cavab olaraq başlanmış və Azərbaycanın qələbəsi ilə başa çatmış 44 günlük Vətən Müharibəsindən sonra işğalın dəhşətləri daha qabarıq üzə çıxmaqdadır. Hazırda 10 000 kv. kilometrdən artıq ərazidə ciddi mina təhlükəsi vardır. 10 noyabr tarixindən keçən dövr ərazində ərazilərdə 100 nəfərə qədər insan mina qurbanı olmuş, onlardan 20 nəfərdən çoxu mina partlaması nəticəsində həyatlarını itirmişdir. Həlak olanların və zərər çəkənlərin əksəriyyəti mülki insanlar, o cümlədən qadın və uşaqlardır.
Hazırda Azərbaycan dövləti ərazilərin minalardan və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənməsi işlərini həyata keçirir. Bununla belə Ermənistan Respublikası beynəlxalq humanitar hüququn prinsiplərini kobud surətdə pozmaqla minalanmış ərazilərin xəritələrini Azərbaycan tərəfinə verməkdən qətiyyətlə imtina edir və bununla həm də 10 noyabr 2020-ci il tarixli üçtərəfli razılaşmanın şərtlərini pozmaqda davam edir. Ottava Konvensiyası da daxil olmaqla bütün beynəlxalq normalara etinasızlıq göstərən Ermənistan beləliklə Azərbaycana qarşı müharibəni minalar vasitəsi ilə davam etdirməkdədir. Üçtərəfli razılaşma əsasında erməni silahlı birləşmələrinə əraziləri tərk etmək üçün verilən vaxt və əlavə vaxt müddətində Ermənistan tərk edəcəyi ərazilərə xüsusi texniki vasitələrdən istifadə etməklə on minlərlə yeni minalar basdırmış və daha sonra böyük yanğın və dağıntılar törədərək əraziləri tərk etmişdir.
Biz, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi nəzdində fəaliyyət göstərən İctimai Şura üzvləri və ixtisaslaşmış QHT rəhbərləri olaraq 4 aprel Beynəlxalq Mina Təhlükəsizliyi günü dünya ictimaiyyətinə, beynəlxalq insan hüquqlarını müdafiə edən təşkilatlara müraciət edərək Ermənistanın qeyri-humanist və beynəlxalq humanitar hüququn prinsiplərini pozan hərəkətini-minalanmış sahələrin xəritəsini Azərbaycan tərəfinə təqdim etməməsini pisləməyə çağırır, Ermənistanın bu hərəkətini insanlıq əlehinə növbəti cinayət kimi qiymətləndirməyə səsləyirik.

Statement of the Public Council under the State Committee on Family, Women and Children Affairs
Armenia occupied the mountainous part of the Karabakh the economic zone of Azerbaijan and 7 surrounding administrative territories in 1990-1994, deported about 800,000 Azerbaijanis and non-Armenians from those territories, committed genocide, crimes against humanity, and war crimes against the civilian population.
For almost 30 years, Armenia has ignored four UN Security Council resolutions on the immediate evacuation of the occupied territories by the armed forces of this country, and has not complied with the requirements of the resolutions.
The armed forces of Armenia and the so-called executive body established in the occupied territories have continued their war crimes in the occupied territories for about 30 years, all cultural, religious, historical, and even geographical monuments belonging to Azerbaijan, have been completely destroyed. More than 80 mosques and churches were destroyed, pigs and cattle were kept in mosques. The Azerbaijani population living near the frontline was deprived of water sources, forests were cut down and natural resources were looted. All towns, villages, settlements, and infrastructure in the occupied territories were completely destroyed and demolished.
One of the biggest war crimes committed by the Armenian occupation forces is the placement of millions of infantry and anti-tank mines in the occupied territories. For almost 30 years, areas occupied by Armenia have been mined.
The horrors of the occupation are becoming more apparent after the 44-days Patriotic War in 2020, which began in response to another armed provocation of Armenia and ended with the victory of Azerbaijan.
There is a serious mine threat in more than 10,000 square meters area at present. Since November 10, about 100 people have been injured and more than 20 of them have died as a result of mine explosions. Most of the dead and injured were civilians, including women and children.
At present, the Azerbaijani government demines the area from mines and unexploded ordnance. However, Armenia resolutely refuses to provide Azerbaijan with maps of mined areas in gross violation of the principles of international humanitarian law and thus continues to violate the terms of the tripartite agreement of November 10, 2020. Armenia, by ignoring all international norms, including the Ottawa Convention, thus continues the war against Azerbaijan with the use of mines. Under a tripartite agreement, Armenia planted tens of thousands of new mines using special equipment in the period and extra time given to the Armenian armed forces to leave the territories and then left the territories with large fires and destruction.
As members of the Public Council under the State Committee for Family, Women and Children Affairs and heads of specialized NGOs, we appeal to the world community and international human rights organizations on April 4, International Mine Action Day, to condemn Armenia's actions in violation of non-humanitarian and international humanitarian law. We condemn the failure to provide the map of the minefields to the Azerbaijani side and call on to consider the action of Armenia as another crime against humanity.