Prezident Administrasiyasının Siyasi partiyalar və qanunvericilik hakimiyyəti ilə əlaqələr şöbəsi və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə martın 6-da “Siyasi dialoqda qadınların rolu” mövzusunda videokonfrans formatında tədbir keçirilib.
Tədbirdə 31 siyasi partiyanı (Yeni Azərbaycan Partiyası, Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyası, Bütöv Azərbaycan Xalq Cəbhəsi Partiyası, Demokratik İslahatlar Partiyası, Ana Vətən Partiyası, Milli Cəbhə Partiyası, Azərbaycan Ümid Partiyası, Klassik Xalq Cəbhəsi Partiyası, AĞ Partiyası, Azərbaycan Naminə Alyans Partiyası, Vətəndaş və İnkişaf Partiyası, Vəhdət Partiyası, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyası, Azərbaycan Sosial Rifah Partiyası, Gələcək Azərbaycan Partiyası, Azərbaycan Demokrat Partiyası, Azərbaycan Liberal Demokrat Partiyası, Müasir Müsavat Partiyası, Milli Dirçəliş Hərəkatı Partiyası, Azərbaycan Kommunist Partiyası, Aydınlar Partiyası, Müstəqil Xalq Partiyası, Milli Həmrəylik Partiyası, Yeni Zaman Partiyası, Ədalət Partiyası, Birlik Partiyası, Azərbaycan Təkamül Partiyası, Azərbaycan Respublikaçılar Partiyası, Cümhuriyyət Xalq Partiyası, Müsavat Partiyası, Azərbaycan Xalq Partiyası) təmsil edən 50-dən çox qadın iştirak edib.
Siyasi partiyalar və qanunvericilik hakimiyyəti ilə əlaqələr şöbəsinin müdiri Ədalət Vəliyev görüşdə iştirak edən qadınları Prezident İlham Əliyevin adından 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edib və ölkə rəhbərliyinin siyasi dialoqun təşviqində qadınların daha fəal roluna ümid bəslədiyini bildirib.
Dövlətin, həmçinin ictimai təfəkkürün inkişafında qadınların rolu kontekstində tarixə ekskurs edən şöbə müdiri tarixi ənənələrin parlaq davamçısı olan Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın dünya siyasi arenasında öz sözünü deyən müasir dünyamızın ən nüfuzlu qadınları sırasında öncül yer tutduğunu vurğulayıb, onun müstəqil Azərbaycanın aparıcı qadın qüvvəsinin siması olmaqla, qadın hərəkatını canlandırdığını, bu istiqamətdə məzmun etibarilə yeni, müasir mərhələ açdığını qeyd edib. Azərbaycanın beynəlxalq təşəbbüsləri və uğurları kontekstində Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə həyata keçirilən humanitar xarakterli, habelə multikulturalizm, mədəniyyətlərarası dialoq, tolerantlıq və bu kimi digər inteqrativ məzmunlu qlobal layihələrin dünya ictimaiyyəti tərəfindən rəğbətlə qarşılandığı diqqətə çatdırılıb.
Sonra Administrasiya rəsmisi Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə ölkədə reallaşdırılan sistemli islahatlar, həmçinin siyasi dialoq mühitinin təşviqi istiqamətində görülmüş işlər haqqında məlumat verib. Siyasi proseslərdə iştirak edən tərəflər arasında sağlam və etibarlı münasibətlərin qorunmasında qadınların əvəzolunmaz rolunun, vətəndaş cəmiyyəti institutlarının daha fəal mövqe tutmalarının vacibliyini qeyd edib.
Görüşdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova “Qadınlar siyasi həmrəylik uğrunda”, Milli Məclisin deputatı, Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvü Fatma Yıldırım “Qadınların demokratik parlament ənənələrinin inkişafında rolu və siyasi dialoqa töhfələri”, Dilarə Əliyeva adına Qadın Hüquqlarının Müdafiəsi Cəmiyyətinin sədri “Müsavat Partiyasının üzvü) Novella Cəfərova “Vətən müharibəsi və insan hüquqları”, Azərbaycan Sosial Rifah Partiyasının sədri Əsli Kazımova “Siyasi proseslərdə qadınların iştirakı”, Hüquq müdafiəçisi İnsan Hüquqları və Qanunçuluğun Müdafiəsi İctimai Birliyinin rəhbəri (Müsavat Partiyasının üzvü) Səidə Qocamanlı “Qadınların qərar qəbuletmədə rolu”, Vətəndaş Həmrəyliyi Partiyasının üzvü (Azəri-Türk Qadınlar Birliyinin sədri) Tənzilə Rüstəmxanlı “Vətən müharibəsində qəhrəman qadınlar”, Azərbaycan Ümid Partiyası sədrinin müavini Tamilla Qulami “Qadınlar barış və dialoq təbliğatçılarıdırlar”, Azərbaycan Milli İstiqlal Partiyasının fəalı Ceyran Ənsər “Siyasi dialoq mədəniyyətinin inkişafı”, Ana Vətən Partiyası sədrinin müavini Günay Ağamalı “Siyasi dialoqun zərurəti: mövcud vəziyyət və perspektivlər”, Milli Cəbhə Partiyasının fəalı Almaz Məmmədova “Təhsildən kənar qalan qadınlar: mövcud problemlər və çıxış yolları” və iştirakı” və Gələcək Azərbaycan Partiyası Qadınlarla iş üzrə sədrinin müavini Tovuz Soltanova “İctimai sektorda qadınların fəaliyyəti və inkişaf yolu” mövzuları üzrə məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda Administrasiya rəsmisi ölkənin ictimai-siyasi həyatında fəal mövqe tutmuş qadınların bundan sonra da dövlətin inkişafında və cəmiyyətdə yaşanan həmrəylik mühitinin qorunmasında öz bilik və bacarıqlarının əsirgəməyəcəklərində əminliyini bildirib.

A meeting on "The role of women in political dialogue" was held
An event on "The role of women in political dialogue" was organized by the Presidential Administration's Department for Relations with Political Parties and Legislative Power and the State Committee for Family, Women and Children Affairs on March 6.
31 political parties (New Azerbaijan Party, Civil Solidarity Party, United Azerbaijan Popular Front Party, Democratic Reforms Party, Motherland Party, National Front Party, Azerbaijan Umid Party, Classical Popular Front Party, AK Party, Alliance for Azerbaijan Party, Citizen and Development Party, Unity Party, Azerbaijan National Independence Party, Azerbaijan Social Welfare Party, Future Azerbaijan Party, Azerbaijan Democratic Party, Azerbaijan Liberal Democratic Party, Modern Musavat Party, National Revival Movement Party, Azerbaijan Communist Party, Aydinlar Party, Independent People's Party, more than 50 women representing the Solidarity Party, New Time Party, Justice Party, Unity Party, Azerbaijan Evolution Party, Azerbaijan Republican Party, Republican People's Party, Musavat Party, Azerbaijan People's Party) took part.
Of President Ilham Aliyev, Adalat Valiyev, Head of the Department for Relations with Political Parties and Legislative Power, congratulated the women on March 8 - International Women's Day and expressed hope that the country's leadership would play a more active role in promoting political dialogue.
In the context of the role of women in the development of the state, as well as public opinion, the head of the department noted that the First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva is one of the most influential women in the modern world. He noted that she revived the women's movement and opened a new, modern stage in this direction. It was noted that in the context of Azerbaijan's international initiatives and achievements, global projects of humanitarian nature, as well as multiculturalism, intercultural dialogue, tolerance and other integrative content implemented under the leadership and direct participation of Mehriban Aliyeva were welcomed by the world community.
Then, the administration official informed about the systemic reforms implemented in the country on the initiative of President Ilham Aliyev, as well as the work done to promote an environment of political dialogue. He noted the irreplaceable role of women in maintaining healthy and reliable relations between the parties involved in the political process, and the importance of a more active position of civil society institutions.
Bahar Muradova, chairperson of the State Committee for Family, Women and Children's Affairs, Fatma Yildirim, member of the Milli Majlis, member of the New Azerbaijan Party, "Women's role in the development of democratic parliamentary traditions and contributions to political dialogue", Dilara Aliyeva Society for the Protection of Women's Rights Chairman of the Musavat Party Novella Jafarova “War of the Fatherland and Human Rights”, Chairman of the Social Welfare Party of Azerbaijan Asli Kazimova “Participation of Women in Political Processes”, Human Rights Defender Head of the Public Union for Human Rights and Rule of Law (Musavat Party) Saida Gojamanli Member of the Civil Solidarity Party (Chairman of the Azeri-Turkish Women's Union) Tanzila Rustamkhanli "Heroic Women in the Patriotic War", Deputy Chairman of the Azerbaijan Umid Party Tamilla Gulami "Women are propagandists of peace and dialogue", activist of the Azerbaijan National Independence Party Eyran Ansar "Development of a culture of political dialogue", Deputy Chairman of the Motherland Party Gunay Agamali "The need for political dialogue: current situation and prospects", National Front Party activist Almaz Mammadova "Women out of education: current problems and solutions" and participation Deputy Chairman of the Azerbaijan Party for Women's Affairs Tovuz Soltanova made reports on "Women's activities and development in the public sector."
In conclusion, the administration official expressed confidence that women who have taken an active part in the socio-political life of the country will continue to use their knowledge and skills in the development of the state and the protection of the atmosphere of solidarity in society.