“Ailəliklə kitabxanaya” layihəsi çərçivəsində Sabunçu rayon Asudə Vaxt Mərkəzində tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Sabunçu rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə cəmiyyətin diqqətinin mütaliəyə cəlb olunması, ailədə mütaliə ənənəsinin təbliği və asudə vaxtın mənalı, səmərəli və düzgün nizamlanması məqsədilə keçirilən “Ailəliklə kitabxanaya” layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir aidiyyatı dövlət qurumlarının nümayəndələrinin, rayon ictimaiyyətinin, gənclərin, eləcə də ailələrin iştirakı ilə 14 fevral 2019-cu il tarixində Sabunçu rayon Asudə Vaxt Mərkəzində keçirilib.
İlk olaraq qonaqlar gətirdikləri hədiyyə kitablarını layihə üçün xüsusi hazırlanmış guşədə yerləşdirərək “Ailə klubuna” üzvlük vəsiqəsi əldə ediblər.
Tədbir bədii hissə ilə başlayıb. Azərbaycan xalq nağıllarından müxtəlif hissələr uşaqlar tərəfindən səhnələşdirilib. Həmçinin, tədbir iştirakçıları uşaqların rəsm əsərləri ilə tanış olublar.
Giriş sözü ilə çıxış edən Sabunçu rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Rəna Fərəcova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, mütaliənin gənc nəslin maariflənməsində, dünyagörüşünün artmasında, təfəkkürünün inkişafında mühüm rol oynadığını
qeyd edib. Rəna Fərəcova bildirib ki, kitab insanda bir sıra müsbət keyfiyyətləri formalaşdırmaqla hər kəsin ən etibarlı dostuna çevrilir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Aynur Sofiyeva cəmiyyətin mənəvi və intellektual inkişafında mütaliənin vacibliyindən danışaraq, uşaq və gənclərdə mənəvi zənginliyi formalaşdırmaqda kitabın xüsusi əhəmiyyətinin olduğunu bildirib. O, məhz layihənin Azərbaycan ailələrində müasir düşüncəli, savadlı gənclərin yetişməsində böyük rolu olacağını bildirib.
Aynur Sofiyeva layihənin eyni zamanda ailə münasibətlərinin, ailə bağlarının möhkəmləndirilməsi istiqamətində də faydalı olacağını diqqətə çatdırıb.
Millət vəkili, Milli Məclisin Ailə ,qadın və uşaq məsələləri komitəsinin üzvü Dilarə Cəbrayılova ailədə kitaba sevginin hər bir kəsə uşaq yaşlarından aşılanmalı olduğunu, xüsusilə də bu işdə valideynlərin üzərinə böyük məsuliyyətin düşdüyünü bildirib.
Yeni Azərbaycan Partiyası Sabunçu rayon təşkilatının sədri Mehriban Abasquliyeva, “Azərkitab” Mərkəzinin direktoru Misirxan Həsənov, Bakı şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin əməkdaşı Şücayət Piriyeva, Sabunçu rayon Asudə Vaxt Mərkəzinin direktoru Vüsalə Kərimova, Sabunçu qəsəbəsi 67 saylı tam orta məktəbin müəllimi Məleykə Muradova (təqdimatla), Sabunçu Gənclər Evinin direktoru Rəvanə Həşimova, Sabunçu rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin direktoru Nəcibə Hüseynova,Sabunçu rayon Gənclər və İdman İdarəsinin rəisi Rakif Əliyev, Sabunçu rayon İcra Hakimiyyətinin İctimai siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdir müavini Ədalət Teymurov, gənc uşaq yazarı Amin Sükut layihənin əhəmiyyəti barədə çıxışlar ediblər.

İn the framework of the project : “ With Family to the Library” the next event was hold in the Sabunchu district’s Center of Leisure Time
The jointly project of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Ministry of Culture and Sabunchu district Executive Power focused on engaging families in public libraries had been launched in the end of this year. This project highlights the important roles of libraries can play for families as learning spaces. The next event in the framework of the project was hold in the Sabunchu district’s Center of Leisure Time on 14 February of 2019.
Initially, the visitors placed their gift books in a specially designed corner for the project.and a gift card for the Family Club were presented to them.
The event started with an artistic part. Participants of the event also got acquainted with children's drawings.
Deputy head of Sabunchu district Executive Power Rena Farajova opened the event by welcoming speech. She welcomed the attendees and noted that the reading plays an important role in educating the younger generation, enhancing their outlook and developing their thinking.
Deputy Chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs Aynur Sofiyeva spoked about the importance of reading on spiritual and intellectual development of the society and emphasized the importance of the book in shaping the spiritual wealth of children and youth. She said that the project will play a great role in raising modern-minded, educated young people in Azerbaijani families.
Dilara Jabrayilova, a member of the Parliamentary Committee on Family, Women and Children Affairs, told that love to reading and to the books must be teached from the childhood and the responsibility of parents is very important in this case.
Mehriban Abasguliyeva, the chairman of the Sabunchu district organization of the New Azerbaijan Party, Misirkhan Hasanov, the director of the Azerkitab Center, Shukatat Piriyeva, the employee of the Baku City General Directorate of Culture, Vusala Kerimova, Sabunchi District Leisure Center, Maleyka Muradova, Director of Sabunchu Youth House Ravanha Hashimova, director of Sabunchu District Centralized Library System Najibe Huseynova, Sabunchu District Youth and Sports Department Head Rakif Aliyev, Deputy Director of Social and Political Issues Department of Sabunchu District Justice Teymurov and Young Writer Amin Suqut spoked about the event.