“Zəfərə Aparan İdeya” müsabiqəsi
2022-2023–cü illər ərzində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə rayonlarda yaşayan uşaqların fəallığının artırılması məqsədilə “Zəfərə Aparan İdeya” adlı layihə müsabiqəsi həyata keçirilir.
2022-ci ilin noyabr ayında Bakı şəhərində 8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə ilə elan edilmiş “Zəfərə Aparan İdeya” adlı layihə müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilmişdir.
Müsabiqə uşaqların şəxsiyyət və vətəndaş kimi formalaşması, vətənpərvərlik və mili-mənəvi dəyərlər ruhunda tərbiyəsi, maraqlarına toxunan məsələlərdə onların iştirakının təmin edilməsi, habelə, sərbəst düşünmə və problem həlletmə qabiliyyətinin formalaşdırılması, istedadlı uşaqların cəmiyyətə təqdim edilməsi məqsədini daşıyırdı.
Müsabiqə boyunca uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı müxtəlif mövzular üzrə 358 layihə təqdim olunmuşdur. Final mərhələsində I, II və III yerin qalibləri diplom və hədiyyələr, 7 layihə sahibi isə fəal iştirakına görə diplomla təltif edilmişdir. Azərbaycan Respublikası üzrə 123 nəfər uşaq iştirak etmişdir. Bakı şəhərində təşkil edilən tədbirin davamı olaraq “Zəfərə Aparan İdeya” adlı növbəti layihə müsabiqəsi Lənkəran şəhərində təşkil edilmişdir. Respublika üzrə 14-18 yaş qrupları arasında keçirilən müsabiqə ilə əlaqədar Cənub zonasından, ümumilikdə, 98 uşağın müraciəti qeydə alınmışdır.
Səsvermə yolu ilə 10 ən kreativ layihənin müəllifi qalib elan edilmişdir. Uşaq hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı müxtəlif mövzular üzrə təqdim olunmuş layihələrin yekun statistikasına əsasən, ən çox müraciət “Erkən nikahların qarşısının alınması” mövzusu üzrə 29 layihə olmuşdur. Belə ki, “Uşaqların zorakılıqdan və bullinqdən müdafiəsi” mövzusu üzrə 11, “Uşaqların inkişafı” mövzusu üzrə 18, “Uşaqların zərərli informasiyadan mühafizəsi” mövzusu üzrə 9, “Uşaq əməyinin istismarı ilə mübarizə” mövzusu üzrə 3, “Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyası” mövzusu üzrə 12, “Təhsildən yayınma hallarının qarşısının alınması” mövzusu üzrə 12, “Küçə həyatına məruz qalmış uşaqların reabilitasiyası” mövzusu üzrə isə 4 layihə təqdim olunmuşdur. Tədbirin sonunda 3 layihə sahibi diplom, planşet və hədiyyələrlə, 5 layihə sahibi kubok, diplom, planşet və hədiyyələrlə təltif edilmiş, iki planşet isə il ərzində öz fəallığı ilə fərqlənən Uşaq Səfirlər Məclisinin balansına təqdim edilmişdir.
Tədbirdə Astara, Cəlilabad, Lerik, Masallı, Yardımlı rayonu və Lənkəran şəhəri üzrə 62 nəfər uşaq iştirak etmişdir.

"Idea Leading to Victory" competition
During 2022-2023, the project competition "Idea Leading to Victory" is being implemented in order to increase the activity of children living in the regions under the organization of the State Committee for Family, Women and Children Affiars.
In November 2022, the final stage of the "Idea Leading to Victory" project competition, announced on the occasion of November 8 - Victory Day, was held in Baku.
The purpose of the competition was to form children as personalities and citizens, to educate them in the spirit of patriotism and national and moral values, to ensure their participation in matters affecting their interests, as well as to form the ability to think freely and solve problems, and to present talented children to society.
During the competition, 358 projects were presented on various topics related to the protection of children's rights.
In the final stage, the winners of I, II and III places were awarded diplomas and gifts, and 7 project owners were awarded diplomas for their active participation. 123 children from the Republic of Azerbaijan participated. As a continuation of the event organized in Baku, the next project competition called "Idea Leading to Victory" was organized in Lankaran. In connection with the contest between 14-18 age groups across the Republic, applications from 98 children from the Southern zone were registered.
The author of the 10 most creative projects was declared the winner by voting. According to the final statistics of the projects presented on various topics related to the protection of children's rights, the most applications were 29 projects on the topic "Prevention of early marriages".
Thus, 11 projects on the topic "Protection of children from violence and bullying", 18 on the topic "Children's development", 9 projects on the topic "Protection of children from harmful information", 3 projects on the topic "Combating the exploitation of child labor", "Integration of children with limited health opportunities into society" ", 12 projects on the topic of "Prevention of truancy", and 4 projects on the topic of "Rehabilitation of children exposed to street life" were presented. At the end of the event, 3 projects owners were awarded with diplomas, tablets and gifts, 5 projects owners were awarded with cups, diplomas, tablets and gifts, and two tablets were presented to the balance of the Assembly of Children's Ambassadors, distinguished by their activity during the year.