Azərbaycan nümayəndə heyəti BMT-nin Qadınların Vəziyyəti üzrə Komissiyasının 69-cu sessiyasında iştirak edəcək
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradovanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti 10-21 mart 2025-ci il tarixlərində BMT-nin Qadınların Vəziyyəti üzrə Komissiyasının Pekin Bəyannaməsi və Platformasının icrası, eləcə də qiymətləndirilməsinə həsr olunan 69-cu sessiyasında iştirakla bağlı ABŞ-nin Nyu-York şəhərinə yollanıb.
Sessiya çərçivəsində yüksək səviyyəli dəyirmi masa, həmçinin İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi və Sosial Tədqiqat və Təlim Mərkəzi (SESRİC), BMT-də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Daimi Nümayəndəliyi, Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) birgə təşkilatçılığı ilə “Bakı iqlim koalisiyası – KOB-ların yaşıl keçidi: qadınların gücləndirilməsi” mövzusunda yan tədbir keçiriləcək.
Sessiyada hökumətlər, vətəndaş cəmiyyəti və fəallar qadın hüquqları, qadınların səlahiyyətləndirilməsi və gender bərabərliyi mövzularında müzakirə aparmaq üçün bir araya gələcəklər.