"Beynəlxalq Əlillər Günü" münasibətilə tədbir keçirildi
1992-ci ildə BMT-nin Baş Məclisi 3 dekabr tarixini "Beynəlxalq Əlillər Günü" kimi qeyd olunması haqqında Bəyannamə qəbul etmişdir. Bu günün məqsədi cəmiyyətin diqqətini əlillik problemlərinin həllinə cəlb etmək, əlilliyi olan bütün insanların hüquqlarını qorumaqdır.
Əlamətdar gün münasibəti ilə dekabrın 1-də Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin və Şüvəlan Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə tədbir keçirilib. Şüvəlan Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzində baş tutan tədbirdə Mərkəz xidmətlərindən bəhrələnən, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar və onların ailə üzvləri, icmadan olan insanlar iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Komitənin Aparat rəhbəri Ceyran Rəhmətullayeva və Xəzər arayon İcra Hakimiyyətinin müavini Arif Balayev qonaqları salamlayıb və dövlətimiz tərəfindən sağlamlıq imkanları məhdud insanlara göstərilən diqqət, qəbul olunmuş qanunlar barədə qısa məlumat vermib.
Tədbir çərçivəsində həmçinin Şüvəlan UADM-nin əlilliyi olan şəxslərlə görülən iş barədə videorolik izlənib və ehtiyacı olan şəxslərə 3 ədəd əlil arabası və 5 ədəd ortopedik ayaqqabı verilib.

The International Day of Disabled Persons.
In 1992, the UN General Assembly adopted the Declaration on the celebration of December 3 as the International Day of Disabled Persons. The goal of that day is to draw public attention to the problems of disability and to protect the rights of all people with disabilities.
The event was organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs and Shuvelan Children and Family Support Center on December 1 on the occasion of this notable date. Children with disabilities, their families, people from community who benefited from the center's services participated at the event held at the Shuvelan Children and Family Support Center.
Mrs. Jeyran Rahmatullayeva, Head of the Office of the Committee and Mr. Arif Balayev, Deputy head of Khazar district Executive Power made their speeches and informed the participants about the attention paid by the government to the persons with disabilities and also the information about the legislation being adopted in this sphere had been highlighted during the event. Video related to work of Shuvelan Children and Family Support Center with disabled children was demonstrated, 3 wheelchairs and 5 orthopedic pairs of shoes were distributed at the end of the event.