Uşaq Səfirlər Məclisi Gürcüstanda təlim təşkil edib
Mirzə Fətəli Axundov adına Azərbaycan mədəniyyəti muzeyinin dəstəyi ilə paytaxt Tiflis şəhərindəki 64 saylı tam orta məktəbin Azərbaycan dili bölməsinin 7 və 8-ci sinif şagirdləri üçün Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin yanında fəaliyyət göstərən Uşaq Səfirlər Məclisinin Gürcüstan Respublikası üzrə nümayəndəsi Nəsimi Sadıqlı tərəfindən “Uşaq hüquqları – inkişaf üçün birləşək!” adlı təlim keçirilib.
Təlimdən əvvəl Uşaq Səfirlər Məclisinin fəaliyyətini özündə əks etdirən video-çarx nümayiş etdirilib.
Sonra Nəsimi Sadıqlı BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasının müvafiq bəndləri üzrə məlumat verib, Azərbaycan Respublikasının “Uşaq hüquqları haqqında” Qanunu və onun icra mexanizmlərindən söz açıb.
O, eyni zamanda uşaq hüquqlarının öyrənilməsi, təbliği və qorunması istiqamətində uşaqların həmyaşıdlarına dəstək olma formaları, hüquqlarının müdafiəsi üçün müraciət edə biləcəkləri qurumlar barədə iştirakçılara ətraflı informasiya verib.

The Assembly of Children's Ambassadors organized training in Georgia
Training "Children's rights - let's unite for development!" was held by Mr. Nasimi Sadygli by the representative of the Assembly of Children's Ambassadors for the Republic of Georgia who works under the State Committee on Family, Women and Children Affairs for students of the 7th and 8th grades of the Azerbaijani language section of the secondary school No. 64 in the capital city of Tbilisi with the support of the Museum of Azerbaijani Culture named after Mr. Mirza Fatali Akhundov.
Before the training, a video showing the activities of the Assembly of Children's Ambassadors was shown.
Then Mr. Nasimi Sadigli gave information on the relevant clauses of the UN Convention on the Rights of the Child, spoke about the Law of the Republic of Azerbaijan "On Children's Rights" and its implementation mechanisms.
At the same time, he gave detailed information to the participants about the forms of support for children's peers in the direction of learning, promotion and protection of children's rights, the institutions they can apply for protection of their rights.